Letoviska ostrova Rhodos

Hlavní strana -Rhodos -Letoviska

Rhodos je největším a nejlidnatějším ostrovem z tzv. Dodekanéských ostrovů s celkovou populací cca 120 tisíc obyvatel. V hlavní letní sezoně však zalidněnost ostrova významně narůstá, neboť ostrov Rhodos patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím v celém Řecku.

Hlavní město Rhodos (cca 50 tisíc obyvatel), největší turistické letovisko ostrova, láká návštěvníky jak na unikátní a velmi dobře zachovalé historické památky, tak i na moderní část města s restauracemi, bary a kasiny. K nejoblíbenějším turistickým střediskům ostrova Rhodos dále patří zejména Faliraki, Kolymbia či Lindos (východní pobřeží) a Ixia či Ialyssos (západní pobřeží).

Města a vesnice ostrova Rhodos

Většina měst a vesnic na ostrově Rhodos si dokázala i do dnešních dnů zachovat určitého ducha dob minulých, ke kterému patří zejména množství dochovaných historických památek, udržování tradic a náboženských svátků a celkově tradiční životní styl místních obyvatel.

S rozvojem turismu se samozřejmě zvláště ta největší města a letoviska, jako hlavní město Rhodos, Ialyssos, Ixia, Faliraki, Kolymbia či Lindos začala proměňovat a přizpůsobovat se potřebám turistů. Vyrostly tu nové a moderní hotely, otevřela se spousta restaurací a taveren, vznikly nákupní třídy a přilehlé pláže byly upraveny. Od své minulosti se ale tato města neodstřihla, naopak svoje historické poklady začala chránit ještě více. Vždyť krásné, unikátní historické památky jsou také velmi dobrým turistickým lákadlem. Památkové zóny Staré město Rhodos či starobylé „bílé městečko“ Lindos s akropolí jsou zapsány i na seznamu chráněných památek UNESCO.

Většina vesnic na ostrově Rhodos je ale poměrně poklidná, můžete si tu posedět v příjemných tavernách či kavárnách, popovídat si s místními a projít se zdejšími dlážděnými uličkami k nějakému kostelíku nebo středověkému hradu. K návštěvě doporučujeme zejména krásné městečko Archangelos, jehož patronem je archanděl Michael, historickou vesnici Asklipio se zříceninou středověkého hradu nebo například vesničku Embonas, která je známá díky produkci kvalitního vína a pěstování oliv.

A pak jsou tu i malé vesničky, kde se opravdu čas jakoby zastavil v dobách dávno minulých. Jedná se především o horské vesničky ve vnitrozemí ostrova, např. jedna z nejstarších vesnic na ostrově Damatria, malebná vesnička Psinthos, kterou obklopují hory a svěží příroda, či tradiční vesnička Laerma, kterou turisté projíždějí, když míří k nedalekému klášteru Moni Thari.

Zajímáte-li se o to, odkud názvy jednotlivých měst a vesnic ostrova pocházejí, čtěte dále Původ názvů měst a vesnic ostrova Rhodos.

Turistická letoviska ostrova Rhodos – jejich vznik a charakteristika

Řecký ostrov Rhodos je z pohledu turismu velmi oblíbenou destinací a především v hlavní letní sezoně sem míří návštěvníci z celého světa. Turisticky nejvyhledávanější letoviska ostrova Rhodos leží na jeho severovýchodním pobřeží, kde se rozprostírají také dlouhé písečné pláže. Díky rozmanitosti rhodských turistických středisek je ale opravdu z čeho vybírat.

Dáváte-li přednost poklidné dovolené v menších a malebných letoviscích, můžete se zaměřit např. na turistická střediska Afandou, Gennadi, Haraki, Kalithea, Lachania, Plimmiri či Stegna, která jsou velmi oblíbená. Hodně návštěvníků to ale táhne do středisek, která jsou vyhlášená nočním životem, zábavou a atrakcemi všeho druhu, kam patří zejména letoviska Faliraki, Kolymbia, Lindos, Ixia, Ialyssos a samozřejmě hlavní město Rhodos. Většina nejoblíbenějších rhodských letovisek leží u mořského pobřeží, ale ani vnitrozemská střediska nejsou výjimkou, např. Archangelos nebo Pastida.

V mnoha případech vznikala rhodská letoviska logicky a přirozeně z původní městské či venkovské zástavby, jako např. hlavní město Rhodos, Ialyssos, Ixia (předměstí hlavního města) nebo Faliraki, Kolymbia, Pefki a další původní rybářské osady. Na Rhodu však nalezneme i uměle vytvořená letoviska, která vznikla vlastně tím, že se díky vzrůstajícímu cestovnímu ruchu vybudoval nový hotel či komplex několika hotelů a tato oblast se označila jako letovisko, často pojmenované podle nejbližší vesničky, např. Afandou, Fanes, Kalithea, Kiotari, Lardos či Lindos.

Letoviska na východním pobřeží ostrova Rhodos

Turisticky nejatraktivnější oblastí ostrova Rhodos je jeho severovýchodní pobřeží, které začíná hlavním městem Rhodos na samém severním cípu ostrova a pokračuje dál na jih podél východního pobřeží až k výběžku pevniny, na kterém leží staré město Lindos. Zdejší přímořská letoviska disponují kvalitním turistickým zázemím v podobě nejrůznějších ubytovacích kapacit, restaurací, taveren, barů, obchodů i organizovaných pláží. Obecně pláže na východním pobřeží Rhodu jsou doporučované pro relaxaci a rodinnou dovolenou, protože se tu nacházejí dlouhé, krásné a písčité pláže, které omývá průzračné a především klidné Středozemní moře.

Hlavní město Rhodos je živé turistické středisko, které nespí ani v noci a v některých jeho částech je vyloženě moderní a luxusní. Má však také velmi zajímavou a dlouhou minulost a množství zdejších historických památek je opravdu unikátní. Většina z dochovaných historických budov se nachází v tzv. Starém městě Rhodos, které je zapsáno na seznamu chráněných památek UNESCO. Za všechny zmíníme např. fascinující Palác Velmistrů nebo tureckou čtvrť s dómy a mešitami. V Novém městě Rhodos se poté nacházejí všechny zmíněné turistické atrakce, ale např. i zajímavá muzea a další stavby jako mořské akvárium či přístav Mandraki. Nad městem se navíc tyčí Akropole Rhodos s antickými památkami.

Od hlavního města se přesouváme dolů na jih přes klidnější, ale také turisticky oblíbená letoviska Kalithea a Koskinou (Reni Koskinou). Sředisko Kalithea je známé díky bývalým termálním lázním Kalithea, které leží ve zdejší malé skalnaté zátoce a nedávno byly nově zrekonstruované.

Živé přímořské letovisko Faliraki patří k nejvyhledávanějším resortům na ostrově Rhodos, protože disponuje velmi dobrým zázemím, a to jak moderními hotely, tak i menšími penziony, množstvím taveren a obchůdků i krásnou, dlouhou písčitou pláží. V letovisku turisté naleznou i spoustu atrakcí jako např. akvárium Faliraki či obrovský vodní park Water Park Faliraki. Do nedalekého letoviska Afandou míří milovníci golfu, neboť se tu přímo na pobřeží rozprostírá velké golfové hřiště. Turistické středisko Kolymbia patří mezi klidnější oblasti, ale v posledních letech se těší stále většímu zájmu, zejména mezi rodinami s dětmi.

Oblíbené rekreační letovisko Lindos se rozprostírá na malém poloostrově vybíhajícím do vod Středozemního moře, který tu vytváří malý a příjemný záliv. Stará „bílá vesnička Lindos“ leží zhruba 2 km směrem do vnitrozemí a patří k nejvýznamnějším památkám ostrova Rhodos.

Jihovýchodní pobřeží Rhodu je naopak již velmi poklidné, ale z pohledu turismu ne zcela nezajímavé. Nacházejí se tu pěkná přímořská letoviska s dlouhými (převážně písčito-oblázkovými) plážemi. Vedle organizovaných pláží s lehátky a tavernami se tu již také hojněji vyskytují zcela přírodní části pobřeží, které nabízejí ticho a soukromí. K navštěvovaným střediskům na jihovýchodním pobřeží ostrova patří např. Kiotari, Gennadi či Plimmiri.

Jižní cíp ostrova Rhodos není trvale obydlený, ale patří mezi oblíbené tipy na výlety, neboť ho tvoří nevšední přírodní zajímavost, a tou je pláž Prasonisi a stejnojmenný ostrov Prasonisi.

Letoviska na západním pobřeží ostrova Rhodos

Obdobně jako u východního pobřeží ostrova Rhodos má také jeho západní pobřeží turisticky nejsilnější základnu na severu. Západní pobřeží Rhodu není sice obecně již tolik turisticky exponované jako východní, ale i zde se nacházejí moderní a živá přímořská letoviska a povětrnostní podmínky tu více přejí vodním adrenalinovým sportům, především windsurfingu. Západní strana ostrova je totiž na rozdíl od východní omývaná divokým Egejským mořem. Zdejší pláže pokrývají především oblázky či směs hrubého písku a kamínků a z valné většiny jsou pláže ponechávány čistě přírodní a neorganizované.

Turisticky nejoblíbenější letoviska západního pobřeží ostrova Rhodos leží v jeho severní části a rozprostírají se přibližně na třetině celé délky západního pobřeží. Turistická oblast začíná na severu ostrova hlavním městem Rhodos, o kterém bylo psáno již výše, a pokračuje přes dvě velice moderní a živá turistická střediska Ixia a Ialyssos. Ixia je považována za jeden z nejluxusnějších resortů ostrova Rhodos, ubytovat se tu můžete v přepychových hotelových pokojích i například v bungalovech s vlastními bazény. Návštěvníkům je tu dále k dispozici množství taveren, restaurací, obchodů i barů. Místní pláž je oblázková až kamenitá, vybavená lehátky a slunečníky a ideální pro rozmanité sportovní vyžití. Sousední turistické letovisko Ialyssos je typově velmi podobné, k ubytování tu turistům slouží jak velké hotelové komplexy, tak i menší rodinné vilky či apartmány, zázemí pro návštěvníky je tu na velmi vysoké úrovni a letovisko je známé i pro svůj čilý noční život. Přilehlá oblázková pláž je organizovaná a užijí si tu zejména milovníci vodních sportů.

Povětrnostní podmínky u západního pobřeží ostrova Rhodos přitahují pozornost zejména vyznavačů wind-surfingu a kite-surfingu. Mezi těmito sportovci jsou hodně oblíbená letoviska Theologos, Fanes, Kalavarda a další, která již nejsou tak velká a moderní jako Ixia a Ialyssos, ale na druhou stranu tu seženete levnější ubytování a místní pláže nebývají přeplněné turisty. Pláže v této oblasti jsou většinou neorganizované, ale udržované a snad na každé větší z nich stojí půjčovna sportovních potřeb, hodně často i s instruktory, jejichž služby lze využít.

Posouváme-li se od této „surfařské“ oblasti dál na jih podél západního pobřeží ostrova, dostáváme se do turisticky velmi poklidné až pusté části ostrova Rhodos. Jižní polovinu západního pobřeží ostrova i přiléhající část jeho vnitrozemí tvoří především malé a klidné vesničky a úzké silnice vinoucí se zdejší kopcovitou krajinou. Od přímořských vesniček Mandriko a Kritinia, přes tradiční vesnici Monolithos, která je známá díky pozůstatkům středověkého hradu Monolithos, umístěným na nedaleké vysoké skále, dále přes malinká letoviska Apolakkia či Kattavia (zemědělsky úrodné oblasti) až k samému jižnímu cípu, k „surfařské“ pláži Prasonisi.

Mapa ostrova Rhodos - turistická střediska

Jednotlivá turistická letoviska ostrova Rhodos, i včetně těch méně známých středisek a malých, tradičních vesniček, jsou přehledně vyznačena na mapa ostrova Rhodos.