Rhodos - další informace

Hlavní strana -Rhodos -Ostatní -Doprava na ostrově Rhodos

Doprava na ostrově Rhodos

Doprava na ostrově Rhodos

Řekneme-li „doprava na ostrově Rhodos“, může nás napadnout hned několik věcí. Za prvé pravděpodobně to, jaké dopravní prostředky můžeme pro své cestování po ostrově využít. Především to je veřejná autobusová doprava, taxi nebo zapůjčený automobil či moped. Pokud se rozhodneme pro auto, vyvstanou další otázky: Jaká jsou základní silniční pravidla v Řecku? A jak vypadají silnice na Rhodu? Čtěte dále.

Dopravní možnosti na Rhodu

Ať už letadlem nebo lodí… jsme na Rhodu. A máme hned několik možností, jak se přepravovat dále – hromadnou autobusovou dopravou, zapůjčeným automobilem nebo taxíkem. Pokud máte zájezd organizovaný přes cestovní kancelář, pravděpodobně bude pro váš let přistaven autobus, který vás rozveze přímo po jednotlivých ubytovacích lokalitách, popř. se o vás postará delegát cestovní kanceláře. Budete-li se z letiště přepravovat sami, lze využít autobusovou linku, která zajišťuje spojení mezi letištěm a hlavním městem Rhodos a poměrně dobře navazuje na doby jednotlivých příletů a odletů. Z hlavního města Rhodos do dalších měst a letovisek funguje klasická hromadná autobusová doprava. Preferujete-li pohodlí, můžete si objednat taxík nebo si nechat k letišti přistavit pronajaté auto.

Hromadnou autobusovou dopravu na ostrově Rhodos zajišťují dvě dopravní společnosti RODA a KTEL, z nichž každá se zaměřuje na odlišnou část pobřeží. Dopravní spojení mezi největšími městy ostrova a velkými turistickými letovisky bývají bez problémů, autobusy jezdí pravidelně a zajíždějí přímo do letovisek. Určité komplikace mohou nastat, pokud míříte do menších letovisek, jako je např. Gennadi, Pastida apod., nebo do vnitrozemí ostrova. Sem příliš autobusů nezajíždí. A už vůbec se veřejným autobusem nedostanete k menším plážím a vzdálenějším památkám. Pro takové typy výletů se nejlépe hodí pronajaté auto nebo skútr. Autobusová doprava je na Rhodu pravidelná a lístky se kupují u řidiče. Cena jízdného se odvíjí od ujeté vzdálenosti, například cesta Rhodos – Lindos vyjde asi na 3.50 Eur, Rhodos – Faliraki na 2.20 Eur.

Velmi oblíbeným a pohodlným způsobem pro poznávání krás ostrova Rhodos je zapůjčení automobilu. Pronájem automobilu nebo skútru je na ostrově celkem běžnou záležitostí a turisté s ním nemívají větší problémy. Autopůjčoven funguje na Rhodu hodně, od malých místních pronajímatelů až po velké mezinárodní firmy. Podmínky pro zapůjčení bývají mezi jednotlivými pronajímateli podobné, platí se pronájem auta na den bez ohledu na počet najetých kilometrů, sami si platíte projetý benzín, automobily bývají v dobrém stavu a často vám ho i bezplatně přistaví před hotel nebo na jiné domluvené místo. Samozřejmostí by také mělo být kompletní pojištění zvoleného dopravního prostředku s nulovou spoluúčastí. Nebylo by potom úplně milé nechat si odřít auto na parkovišti a po zbytek dovolené se s půjčovnou dohadovat o vaší spoluúčasti na způsobené škodě. Proto si dejte i pozor na podezřele nízké ceny. Většinou se pronájem automobilu pohybuje kolem 40 Euro/den a u skútru nebo mopedu kolem 25 Euro/den (když si prostředek zapůjčíte na více dní, cena potom většinou klesá). A když jsme u těch plateb… pozor, pokuty za dopravní přestupky si platíte sami!

Pokud jedete na dovolenou s cestovní kanceláří, váš delegát vám pravděpodobně některou z autopůjčoven doporučí, případně vám i zprostředkuje podpis smlouvy. Cena bude ale vyšší (platíte i provizi delegátovi). Domluvíte-li se tedy anglicky nebo německy, zapůjčení automobilu si můžete zajistit sami. Spousta z pronajímatelů přijímá i internetové objednávky, což má pro vás výhodu v tom, že si podmínky prostudujete v klidu doma a máte jistotu, že auto nebo moped budete mít na vaší dovolené k dispozici. V hlavní turistické sezoně se totiž může stát, že některé dny budou všechna auta a skútry rozpůjčované a na vás zbudou maximálně nejdražší auta určená pro bohatou klientelu.

Dalším možným způsobem dopravy, i když na ostrově Rhodos méně častým, je taxi. Taxislužbu využívají turisté především v noci, když se vracejí ze zábavy. Ve srovnání s jinými evropskými zeměmi jsou tyto služby považovány za relativně levné. Například cesta z hlavního města do Lindu stojí přibližně 30 Euro. Upozorňujeme ale, že není možné si taxík zastavit mávnutím ruky na ulici. Na Rhodu to funguje tak, že po hlavním městě i celém ostrově je rozmístěno několik zastávek taxislužeb. Obvykle je zde i přítomný pracovník, který vyvolává cílovou stanici proto, aby taxík co nejvíce zaplnil. Proto se neostýchejte, a pokud se vám cíl cesty hodí, do vozu si nastupte. Taxi si můžete také předem objednat telefonicky. Vozy taxi poznáte podle jejich charakteristické modré barvy.

Základní pravidla provozu v Řecku

V Řecku platí obdobná pravidla silničního provozu jako v jiných evropských zemích, se znalostmi dopravních předpisů z ČR tak máte dostačující základ. V obci je maximální povolená rychlost 50 km/hod., mimo obec 80 km/hod., na silnicích 1. třídy s rychlým provozem 100 km/hod. a na dálnicích max. 120 km/hod. Doporučujeme být ale při řízení obezřetní, protože místní Řekové mají někdy svérázný způsob jízdy, kdy hodně troubí, často překračují maximální povolené rychlosti, nezastavují na značce „stop“ nebo parkují tam, kde je to zakázáno. Nenechte se jimi strhnout, nemuselo by se vám to vyplatit. Povinností je používat při jízdě na předních sedadlech bezpečnostní pásy a pro děti mít autosedačku (s pronajatým autem je většinou poskytována zdarma). Při jízdě na motocyklu je vyžadována helma. A pro řidiče platí zákaz telefonování za jízdy. Přestože je v Řecku tolerována určitá hladina alkoholu v krvi řidiče (obecně 0,5 promile, u začátečníků a motocyklistů 0,2 promile), nedoporučujeme požívat alkohol před jízdou, protože zavinění dopravní nehody pod vlivem alkoholu je přísně trestáno.

Ze zkušeností autopůjčoven, které musí občas řešit pokuty svých klientů, vyplývá, že turisté v Řecku nejvíce chybují při parkování. Kromě klasických značek pro „zákaz stání“ a „zákaz zastavení“ se můžete setkat i se žlutými čárami namalovanými přímo na silnici. Tam, kde jsou namalované žluté čáry, neparkujte. Najdete-li po návratu k autu za stěračem růžový papírek, jedná se pravděpodobně o pokutu 80 Euro za špatné parkování. S lístečkem je potřeba zajít na poštu a tam pokutu zaplatit (v tom případě je vám pokuta snížena na 40 Euro). Pokud lísteček zahodíte, policie si od autopůjčovny vyžádá smlouvu a vaše osobní údaje a pokutu potom vymáhá v plné výši. Plus jedna rada… nenechte se zmást tím, kde parkují ostatní. Řecká policie občas totiž dělá to, že místní nechá na zákazu stát a pokuty dává pouze autům z půjčoven. Méně časté jsou pak pokuty za rychlost či za nepoužití bezpečnostních pásů u řidiče nebo spolujezdce. Výše některých pokut: porušení zákazu parkování 80 Euro, telefonování z mobilu za jízdy 100 Euro, překročení rychlosti až do 350 Euro, nepoužití bezpečnostních pásů 350 Euro, nezastavení na značce stop 700 Euro.

Silniční síť na Rhodu

Co se týká základní silniční sítě na ostrově Rhodos, je navržena velmi prakticky a jednoduše. Rhodos je poměrně malý ostrov, na délku dosahuje 75 km a do šířky 30 km, a dostat se kamkoliv je otázka pár kilometrů. Podél pobřeží směřuje hlavní silnice, po které můžete objet celý ostrov kolem dokola – tyto silnice jsou označeny jako státní. Na jihovýchodním pobřeží je doprava zajištěna hlavním tahem Rhodos – Lindos – Kattavia. Silnice vede přibližně 2 až 3 km od pobřeží a k jednotlivým turistickým letoviskům se z této státní silnice sjíždí. Je to velmi příjemné řešení, protože jednotlivá letoviska nejsou zatěžována nadměrnou dopravou a přitom se rychle dostanete na hlavní silnici a odtud potom kamkoliv chcete. Výjimkou je v tomto případě hlavní město Rhodos, které je v prakticky neustále plné turistů i automobilů. Pokud pro výlet do hlavního města nevyužijete hromadnou dopravu, ale automobil, nechte ho na nějakém odstavném parkovišti před městem a do centra radši vůbec nevjíždějte. Často se stává, že prokličkovat hustým provozem v blízkosti hlavního města vám zabere skoro stejně tolik času, jako přejet z jednoho konce ostrova na druhý. Podél severozápadního pobřeží vede státní silnice Rhodos – Kamiros – Kattavia. Silnice lemuje téměř samotné pobřeží, ale na rozdíl od východní strany ostrova jsou zde už spíše menší a turisticky méně vyhledávaná letoviska, doprava je tak v této části ostrova slabší. Menší, ale stále dostatečně kvalitní silnice směřují poté i do vnitrozemí ostrova.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám