Výlety na ostrově Rhodos

Hlavní strana -Rhodos -Výlety -Bílé městečko Lindos

Bílé městečko Lindos - ostrov Rhodos

Bílé městečko Lindos

Na východním pobřeží ostrova Rhodos, na skalnatém vrcholu vybíhajícím do moře leží jedno z nejkrásnějších a nejobdivovanějších míst na ostrově – vesnice Lindos. Na relativně malém prostoru se tu nacházejí rozmanité stopy její dlouhé historie, zejména antická akropole s chrámem bohyně Athény, byzantský kostelík, opevnění z dob johanitských rytířů a v podhradí původně rybářská vesnička Lindos.

Rhodos, Bílé městečko Lindos na mapě Google maps

Akropole Lindos s chrámem Athény Lindské

Lindos, jedno ze tří starověkých měst ostrova, se postupně stávalo významným námořním a obchodním centrem a největšího rozkvětu se dočkalo za vlády Kleoboula. Panovník Kleobulos byl označovaný za tyrana, zároveň ho ale řadíme mezi tzv. sedm mudrců starého světa, kterým jsou připisovány slavné výroky.

V tomto období, v 6. století př. n. l., byl vybudován chrám bohyně Athény. Chrám Athény Lindské se v průběhu času stal důležitým náboženským střediskem ostrova a jeho pozůstatky se na akropoli Lindos uchovaly do současnosti. Fotograficky oblíbenými motivy jsou přes dvacet metrů široké schody vedoucí nahoru k chrámu a zejména dochované sloupořadí chrámu čítající asi dvacet sloupů. V jejich blízkosti si budete najednou připadat tak malí.

Dnes je dominantou 120 metrů vysoké skály pevnost, kterou ve 14. století vystavěli rytíři z řádu johanitů. Jakmile překonáte její mohutné hradby, jako byste se vrátili v čase. Spousta z původních stavebních prvků zůstala poměrně dobře zachována a pokračující archeologické výzkumy odkrývají další. Kromě pozůstatků chrámu bohyně Athény tak můžete obdivovat například byzantský johanitský kostel s křížovou kopulí a s vepsaným latinským křížem.

Když budete stoupat nahoru na akropoli po schodech, které byly nedávno zbudovány pro větší pohodlí návštěvníků, po levé ruce si všimněte pozůstatků antických schodů a o něco výše i schodů z rytířské doby. U začátku schodiště je umístěný reliéf řecké trojveslice.

Starobylá vesnička Lindos

Ruiny středověkých zdí johanitského hradu jako by bděly nad malou bílou vesničkou rozprostírající se v zeleni pod nimi. Lindos, stará rybářská osada, zažila rozkvět díky hojné lodní dopravě v 17. století a především v 18. století. V 19. století ale přišel úpadek a dnes celá oblast žije především z turistického ruchu.

Najdete zde nespočet stánků a krámků se suvenýry, jako jsou např. malované talíře, keramika, trička či pohlednice. Tam, kde se nevměstná krámek, postačí k prodeji upomínkových předmětů klidně i otevřené okno. Po cestě nahoru na akropoli zase místní ženy využívají cesty a jejího okolí k prodeji ručně tkaných a malovaných textilií. Vesnička si ale i přes zájem turistů dokázala zachovat svoji původní architekturu a atmosféru, která sem láká velké množství návštěvníků. Nízké, na bílo natřené domečky a úzké dlážděné cesty vynesly Lindos i na seznam památek UNESCO.

Dominantou malého městečka je byzantský kostelík Panagía a náměstí Plateia Eleftheria s obrovským platanem uprostřed. Náměstí je jediné místo, kde se mohou otáčet autobusy a vozidla taxi, jinde jim to úzké uličky nedovolí. Za pozornost stojí jistě i pozůstatky starobylého amfiteátru, jehož zvláštností jsou zdobené uličky mezi sedadly. Antický amfiteátr leží v jižní části vesnice.

Výlet do vesničky a na akropoli

V sezoně r. 2015 se hrad pro návštěvníky otevíral v 8 hodin ráno a vstupné na akropoli bylo 6 Euro. Přijedete-li autem, můžete využít horní (jižní) parkoviště, odkud sejdete dolů do vesničky Lindos. Je to jediná přístupová cesta do vesnice. Schody vedoucí nahoru k hradu naleznete ve spodní části vesničky a výhled z vrcholu akropole si budete muset trochu zasloužit – jednotlivé schody jsou poměrně dost dlouhé, ačkoliv na šířku je chodník spíše užší, zvlášť pokud se zde potkávají turisté proudící ve dvou směrech. Kolem chodníku navíc není zábradlí. Doporučujeme vám proto pohodlnou obuv. Nebo můžete zkusit místní atrakci a za 6 Euro se nechat nahoru vyvézt oslíky vedenými poháněči. Oslíci využívají vlastní stezku a „oslí taxi“ je umístěno na hlavní třídě vesnice.

Po této náročnější, ale krásné procházce přijde jistě vhod malé osvěžení v moři. Máte několik možností. Na pobřeží pod akropolí se rozprostírají dvě nádherné písčité pláže – větší Lindos s pozvolným vstupem do moře a menší, klidnější Pallas. Dále po pobřeží byste došli k centru letoviska Lindos, k hotelovým komplexům, kde se nachází známá velká písčito-oblázková pláž Vlycha (Vlicha). Máte-li ale rádi klid a romantiku, doporučili bychom vám navštívit Agios Pavlos (záliv sv. Pavla). Je to úžasná malá zátoka s pozvolným klesáním, před větrem chráněná okolními skalisky. Podle legendy se zde v roce 43 našeho letopočtu vylodil apoštol Pavel, vezoucí do Evropy křesťanství. Krásný je pohled na záliv z vrcholu akropole. Na výlet do Lindosu si proto určitě vyšetřete celý den, nebudete litovat.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Tipy na výlety na ostrově Rhodos: Bílé městečko Lindos, Hlavní město Rhodos, Lázně Kalithea, Ostrov Symi a klášter Panormitis, Sedm pramenů (Eptá Pigés), Údolí motýlů (Petaloudes), Vodní park Faliraki

Letoviskaplážepamátky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám