Letoviska ostrova Kréta

Hlavní strana -Kréta -Letoviska

Kréta je největším a nejlidnatějším řeckým ostrovem s celkovou populací přesahující 600 tisíc obyvatel, přičemž v letní sezoně toto číslo narůstá o zhruba stejný počet turistů. Hlavní město Heraklion, města Chania či Rethymno lákají návštěvníky především na své působivé historické památky, přímořský prázdninový resort tří letovisek Hersonissos, Stalida a Malia zase funguje jako největší centrum zábavy na ostrově. Na Krétě je však tolik krásných měst a vesniček, pojďte se proto o nich dozvědět více.

Regionální jednotky ostrova Kréta (prefektury)

Pro administrativní účely je ostrov Kréta členěn na čtyři regionální jednotky (jinak také provincie či prefektury) – Chania, Rethymno, Heraklion a Lasithi.

Prefektura Chania

Nejzápadněji leží kraj Chania s hlavním městem Chania. Toto krásné přístavní město je druhým největším městem na Krétě, má i vlastní letiště a jeho přístav funguje jako důležitý dopravní uzel i rušné společenské místo. Historická část města je přehlídkou dlouhé minulosti ostrova, neboť tu můžeme obdivovat jak památky z minojského období, tak i benátské či osmanské stavby.

Severní pobřeží této provincie žije cestovním ruchem a mimo Chanie se tu nachází několik dalších pěkných letovisek - např. poklidné přímořské letovisko Kissamos, které obklopuje poněkud divočejší a drsnější krétská příroda, nebo naopak společensky rušnější letovisko Platanias, které společně s okolními středisky Agia Marina a Stalos tvoří centrum turistické zábavy v této části Kréty, či letovisko Daratso, jehož hlavní výhodou je to, že je už bráno jako předměstí Chanie a přesto si zachovává svůj poklidný charakter.

Příjemný zážitek z těchto letovisek doplňují i příjemné pláže, zbylé území je poté už spíše klidnější. Míří sem především milovníci přírodních památek, přičemž největších lákadlem této oblasti je jedna z nejdelších a nejhlubších evropských propastí soutěska Samaria. Vypíná se  tu také jedno z významných krétských pohoří, Lefka Ori (neboli tzv. „Bílé hory“).

Prefektura Rethymno

Dále směrem na východ navazuje regionální jednotka Rethymno se stejnojmenným městem Rethymno. Tato provincie je už více turisticky zaměřená a leží tu hned několik krásných turistických středisek s množstvím historických památek, nejčastěji z benátského období. Město Rethymno tak jistě nadchne všechny milovníky historie, jeho pýchou jsou pozůstatky rozlehlé benátské pevnosti Fortezza nebo krásný benátský přístav s majákem a mnoho dalšího. Město Rethymno zároveň dokázalo skloubit svoji historickou hodnotu s moderními turistickými službami a výsledkem je velmi příjemné prázdninové letovisko.

Město Rethymno obklopuje několik menších přímořských letovisek, které jsou spíše poklidné, ale zároveň dobře turisticky vybavené – například Adelianos Kampos, Sfakaki či Skaleta. Všechny se nacházejí v rozlehlém zálivu Rethymno a jsou vyhledávané především díky svým krásným písčitým plážím. V zálivu se vyskytují i chráněné želvy caretta-caretta.

Touží-li někdo poznat také jižní pobřeží této části Kréty, oblibu si získala především letoviska Agia Galini, Plakias či Dammoni. Agia Galini je malé, ale velmi malebné městečko s kvalitními turistickými službami. Jeho hlavním poznávacím znakem jsou sochy Daidala i Ikara umístěné v místním přístavu. Střediska Plakias a menší Damnoni se rozprostírají na březích stejnojmenných zálivů a jejich návštěvníci si mohou užívat odpočinku na dlouhých, písečných plážích.

Prefektura Rethymno je také poměrně hornatým krajem, vnitrozemí tvoří pohoří Ida s nejvyšší horou Psiloritis (2 456 m n. m.), která je zároveň také nejvyšším vrcholem celé Kréty. Zdejší hory ukrývají i množství jeskyní, oblíbené jsou zejména výlety do místních krápníkových jeskyní a jedna z nich má i mytickou minulost, neboť podle starých řeckých legend v jeskyni Ideon Andron trávil své dětství a vyrůstal nejvyšší řecký bůh Zeus.

Prefektura Heraklion

Nejvíce turisticky zaměřenou je provincie Heraklion, přiléhající k hlavnímu městu Heraklion. Na celém ostrově Kréta žije více než 632 tisíc obyvatel, přičemž celá čtvrtina z nich obývá právě město Heraklion. Heraklion (či Iraklio) je hlavním městem ostrova Kréta od roku 1972 (do té doby jím bylo město Chania), zároveň je také důležitým obchodním centrem ostrova s velkým přístavem a mezinárodním letištěm a v neposlední řadě figuruje i na předních příčkách v seznamu nejvyhledávanějších letovisek Kréty. Nejmodernější služby a kvalitní turistické zázemí jsou pro toto město samozřejmostí, ale vydat se tu můžete i na krásnou procházku historickou částí města a navštívit jeho dominantu pevnost Rocca al Mare. Nedaleko odtud se rozprostírá největší archeologická lokalita ostrova s pozůstatky minojského paláce Knossos.

Směrem na východ od hlavního města leží velký a rušný prázdninový resort tří letovisek Hersonissos, Stalida a Malia, který návštěvníkům poskytuje vše potřebné od velkého množství nejrůznějších ubytovacích kapacit, přes chutné taverny, noční bary a diskotéky až k pěkným plážím a vodním adrenalinovým parkům. Mezi městem Heraklion a tímto resortem se táhne dlouhý pás menších přímořských letovisek Kokkini Hani, Kato Gouves, Analipsi, Anissaras ad., které si jsou typově velmi podobné – klidnější, dobře turisticky vybavené a s křišťálově čistým mořem.

Mezi nejoblíbenější turistické cíle na jižním pobřeží prefektury patří např. letoviska Kalamaki a Matala, která leží na pobřeží zálivu Mesara. Kromě příjemně strávené dovolené na zdejších nádherných plážích a ve zdejších rybích tavernách, můžete vyrazit i za historií, neboť nedaleko odtud se nacházejí hned tři významná archeologická naleziště, a to pozůstatky minojských paláců Agia Triada a Festos a významného římského města Gortys.

Vnitrozemí v této části Kréty není tolik hornaté jako ostatní, protože zaujímá oblast mezi dvěma horskými masivy – pohořím Ida a pohořím Dikti. Naopak se tu nachází největší krétská nížina Messara.

Perefektura Lasithi

Východní část ostrova Kréta tvoří provincie Lasithi s hlavním regionálním městem Agios Nikolaos. Jako jediná z krétských provincií není pojmenována podle nejvýznamnějšího města, ale podle známé náhorní plošiny Lassithi, která se rozprostírá uprostřed pohoří Dikti. Nejvýchodněji poté leží pohoří Tripti. Jedná se o kraj spíše suchý a srážkově slabý, výjimkou tu nejsou ani vyprahlé oblasti podobné pouštím.

Kraj Lasithi není tolik turisticky exponovaný jako prefektury Heraklion a Rethymno, ale i zde najdeme krásná prázdninová letoviska. K nejoblíbenějším destinacím patří pobřeží zálivu Mirabello s přístavním městem Agios Nikolaos a jeho sousedními středisky Elounda, Amoudara ad., a pak také velmi teplé jižní pobřeží s větším prázdninovým resortem Ierapetra a okolními, již klidnějšími letovisky Koutsounari, Agia Fotia či Makrigialos.

Moderní a společensky čilé město Agios Nikolaos je přímo přehlídkou luxusních hotelů, vybraných restaurací, kaváren a nejrůznějších nočních barů a diskoték. Hlavní život města se odehrává u přístavu, na nábřeží zdejšího jezera Voulismeni. Severně podél pobřeží zálivu Mirabello (jemuž se mimochodem přezdívá „záliv bohatých“) leží další luxusní přímořské letovisko Elounda a hned naproti němu ční z moře malý ostrov s pozůstatky benátské pevnosti Spinalonga. Naopak klidnějším střediskem v zálivu je vesnice Amoudara. U severo-východního výběžku Kréty leží krásné přístavní městečko Sitia, které je od ostatních rozeznatelné už na první pohled, a to díky husté zástavbě malých bílých domků pokrývajících zdejší svahy.

Jihovýchod ostrova patří k nejteplejším oblastem Kréty a blízkost afrického horkého vzduchu tu můžete pocítit. Největším letoviskem celého jižního pobřeží ostrova a zároveň nejlidnatějším městem kraje Lasithi je zdejší město Ierapetra. To je známé především jako velmi úrodná zemědělská oblast s množstvím skleníků a fóliovníků. Pobřeží v okolí letoviska je přímo poseto dalšími, už mnohem menšími a klidnějšími, turistickými středisky. Nedaleko v moři uvidíme také malý ostrov Chrisi, který láká návštěvníky na své nádherné bílé písečné pláže a azurově modré moře.

Moderní města versus tradiční krétské vesničky

Největší krétská města včetně Heraklionu, Chanie a Rethymna se nacházejí na severním pobřeží ostrova. Ačkoliv se často jedná o města založená v období starověkého Řecka, největší rozvoj zaznamenala později pod nadvládou Benátčanů, a proto jsou v jejich architektuře hodně zřetelné benátské a osmanské prvky. Ve skutečnosti bylo hodně krétských měst a obcí ovlivněno benátskou a tureckou nadvládou a z této éry se také dochovalo velké množství historických památek včetně hradů, věží, kamenných mostů, kostelů a mešit.

Naopak tradiční horské vesničky, které jsou od ostatních oblastí Kréty více izolované, se vyznačují kamennými domky se střechami z červených tašek, úzkými uličkami, kvetoucími zahradami a náměstími umístěnými vždy uprostřed vesnice.

Krásné a zachovalé krétské vesničky mají často hodně hluboké kořeny, které sahají daleko do minulosti. Lépe se tu tak uchovávají tradice a předávají tradiční krétské zvyky. Chcete-li poznat tu pravou krétskou kulturu a povahu, opusťte na nějaký den hranice rušných turistických letovisek a vydejte se na výlet do klidnějších a zastrčenějších částí Kréty.