Greece

Výlety na ostrově Rhodos

Hlavní strana - Rhodos - Výlety - Hlavní město Rhodos

Hlavní město Rhodos - ostrov Rhodos

Hlavní město Rhodos

Hlavní město Rhodos leží na severním výběžku ostrova, z velké části je tak obklopené mořem. Nachází se zde známý přístav Mandraki, spojovaný s legendárním Kolosem rhodským, obrovskou bronzovou sochou, která vítala připlouvající lodě v době starověku. Město Rhodos, to je především veliké množství dochovaných historických památek – paláců, kostelů, mešit. Díky místním lidem tyto starobylé budovy ale znovu ožívají a především v noci je Rhodos velmi rušným a živým místem. Přezdívá se mu „bušící srdce ostrova“.

Rhodos, Hlavní město Rhodos na mapě Google maps

Vznik města Rhodos spadá do roku 408 př. n. l. a již od svého založení je hlavním městem ostrova Rhodos. Od té doby prošlo město dlouhým vývojem. Můžeme tak obdivovat jak antické stavby, tak památky z dob rytířů svatého Jana (Johanitů). Velké množství z dochovaných budov vybudovali právě rytíři z řádu Johanitů a během své vlády dokázali z města vytvořit jedno z nejsilnějších opevnění celé Evropy. Johanité ale byli nuceni odejít v r. 1522, kdy město dobyli Turci pod vedením sultána Suleymána. Místní Řekové si tak začali budovat nové vlastní domy za hranicemi původního rytířského města (na místě, kde se dnes nachází tzv. Nové město). Hlavní město Rhodos tak můžeme rozdělit do dvou částí – Starého města, plného původních budov a památek, a Nového, moderního města s hotely a nákupními centry. Od r. 1960 je Staré město chráněnou památkou a od r. 1988 si udržuje stálé místo na seznamu památek světového dědictví UNESCO. V současnosti má Rhodos 33 tisíc obyvatel a dnes je také správním místem Dodekanesos.

Město je dodnes chráněno masivními dvojitými hradbami, mezi nimiž je hluboký příkop, který ale nikdy nebyl naplněn vodou. Šířka hradeb tak činí neuvěřitelných 12 metrů. Celková délka městských hradeb dosahuje 4 km a postupně byste objevili sedm vstupních bran a několik věží a kulatých bašt. Již tyto velmi zachovalé pozůstatky středověkého opevnění udělají na návštěvníky velký dojem, ale teprve za nimi čeká to pravé historické jádro – Staré město.

Výstavba města Rhodos probíhala podle projektu Hippodama z Milétu, jehož základem byl pravoúhlý systém ulic. Dodnes některé ulice nesou slavná řecká jména, např. Homérova, Hippodamova, Sokratova, Pythagorova, Periklova atd. Staré město je pro milovníky historie určitě tím nejkrásnějším místem na ostrově. Na náměstí Symi stojí pozůstatky antického Afroditina chrámu z 3. století př. n. l., dále se můžete zastavit na náměstí Argirokastrou u mramorové fontány nebo se můžete projít po zrekonstruované starověké Rytířské ulici (Odos Ippoton), pyšnící se gotickými budovami s nádhernými zahradami, které byly zakládány již ve 14. až 16. století. Na nejvyšším místě v severozápadní části města naleznete Palác Velmistra, sídlo nejvyššího rytíře z řádu Johanitů, postavené na sklonku 14. století. Následně byl Palác zrekonstruován Italy v r. 1940 poté, co byl v polovině 19. století zničen explozí střelného prachu. Stavba vyniká především impozantním vchodem a krásnými věžemi a cimbuřím. Stejně působivé jsou i interiéry budov, nádherně zdobené, částečně zpřístupněné veřejnosti. Na nádvoří paláce stojí bronzová socha vlčice, která podle legendy vychovala Romula a Rema. Socha vlčice původně ochraňovala přístup do přístavu Mandraki, poté byla přesunuta do paláce. Oblíbeným cílem turistů bývá také Archeologické muzeum ve staré rytířské nemocnici, které ukrývá mimo jiné sarkofág velmistra Comeilliana. Při procházce městem možná zavítáte i na Náměstí mučedníků (Platía Evreon Martiron) nebo na Hypokratovo náměstí.

I Turkové vládnoucí na ostrově v 16. století zanechali na podobě města svůj otisk. Nejvíce památek z této doby, dómů a mešit naleznete v tzv. turecké čtvrti. Nejvyhledávanějším místem v turecké čtvrti je Suleymanova mešita, u níž stojí Hodinová věž s pravidelně hrající zvonkohrou. A budete-li mít ještě dostatek sil, můžete vyjít nahoru na věž a pokochat se výhledem z její výšky. Zmínit bychom měli také Tureckou knihovnu, která ochraňuje jedinečné turecké a perské rukopisy a zvláště dva vzácné rukopisy koránu. Dodnes je tato část města obývaná tureckou komunitou, bohužel většina mešit je ve špatném stavu a chátrá. Můžete ale navštívit množství bazarů a obchůdků provozovaných místními obyvateli.

Vydáte-li se do města Rhodos organizovaně na fakultativní výlet, možná vás průvodce zaveze i nahoru na pahorek Monte Smith, který se vypíná nad městem. Nacházejí se zde pozůstatky nádherného antického Apollónova chrámu, archeologicky částečně zrekonstruovaného. Traduje se, že chrám byl zničen při stejném silném zemětřesení jako Kolos rhodský. Pod chrámem leží amfiteátr, který dodnes okouzluje návštěvníky svojí akustikou. Máte-li odvahu, zkuste se postavit do jeho středu a něco ostatním přednést. V blízkosti se rozkládá i antický stadion, který je dodnes využívaný při určitých příležitostech.

Nové město Rhodos, které leží severně od Starého města, to je především zábava a nakupování, velké množství obchodů, restaurací, barů, řeckých taveren a zábavních podniků. V centru města se nachází tzv. Bar Street, kde si přijdou na své především milovníci nočního života. Ale i v Novém městě naleznete historické památky nebo například muzea. V severním výběžku ostrova stojí mořské akvárium, které bylo vybudováno Italy ve 30. letech 20. století. K akváriu, v jehož vodní nádrži uvidíte nejznámější živočichy Středozemního moře, patří i malé přírodovědné muzeum. Hlavní město se také pyšní Národním divadlem, vyhledávaným pro svoji vynikající akustiku. Kroky turistů vedou často na pobřežní promenádu k městské katedrále Evangleismos i k nové tržnici, vystavěné Italy ve tvaru šestiboké stavby.

V dnešní době disponuje město Rhodos třemi přístavy. Turisticky nejznámějším je starý přístav Mandraki, v současnosti sloužící především pro jachty a výletní lodi. Podle jedné z teorií právě zde stával majestátný Kolos rhodský, řazený k sedmi antickým divům světa. Obrovská bronzová socha boha slunce Helia, ulitá kolem r. 300 př. n. l. Charesem z Lindu, stávala na kamenném podstavci. Podle dochovaných pramenů bývala socha vysoká přes 30 metrů. Středověcí Řekové a Frankové dokonce nazývali podle tohoto symbolu obyvatele ostrova Koloséany. Bohužel Kolos nebyl dominantou bohatého ostrovního města dlouho, už v r. 225 př. n. l. ukončilo jeho osud velké zemětřesení a Kolos rhodský i s podstavcem se zřítily. Dnes přístav zdobí dvě bronzové sochy jelena a laně, které se staly moderním znakem města. Nedaleko na mole stojí pevnost svatého Nikolase (sv. Mikuláše) fungující jako maják a tři staré větrné mlýny. Poblíž přístavu funguje také nová tržnice a nachází se zde vchod do městských bran. Obchodní lodě využívají především přístav Emborió Limáni.

Budete-li si chtít chvíli odpočinout a zchladit se v moři, podél severozápadního pobřeží se táhne dlouhá, oblázková pláž Ixia. Od cípu ostrova směrem na jihovýchod na ni navazuje krásná pláž Eli, v jejíž blízkosti jsou provozovány taverny, obchůdky, půjčovny, kadeřnictví atd. U nejsevernějšího výběžku ostrova se také stýkají Egejské a Středozemní moře. Můžete se tak potom pyšnit tím, že jste dokázali přeplavat z jednoho moře do druhého. V dálce asi 30 km, na horizontu moře, uvidíte vyčnívat tureckou pevninu.

Toužíte-li na své dovolené objevovat řeckou historii, procházet se mezi starobylými památkami a po západu slunce si užívat nočního života, potom je město Rhodos právě pro vás. Doporučujeme si ale na jeho návštěvu vyšetřit celý den, je toho tady opravdu mnoho k vidění. Zajímavým tipem na výlet je také „noční Rhodos“ – pod umělým osvětlením a s tmou v zádech získávají starobylé budovy hned jiný nádech.

Plus několik cestovatelských rad na závěr. Autem se přímo do Starého města nedostanete. Budete-li mít štěstí, najdete volné místo na placeném parkovišti u přístavu, jinak musíte zaparkovat dál od centra, nebo využít služeb autobusové dopravy. Do hlavního města jezdí autobusy téměř ze všech letovisek na ostrově a nemusíte si tak dělat starosti s parkováním. Uličky ve městě jsou poměrně dost úzké, ale doprava z nich není úplně vyloučena – můžete zde potkat auta i skútry místních obyvatel a dodavatelů. Jistá míra opatrnosti je tak na místě. Městské uličky jsou nejen úzké, ale i poměrně dost spletité. Doporučujeme vám proto mít s sebou mapu hlavního města. Usnadní vám orientaci a můžete si na ni aspoň vyznačit místa, která byste chtěli vidět. Na druhou stranu, i s mapkou můžete lehce ztratit orientaci, protože ve městě existuje zhruba dvě stě ulic a uliček, které prostě nemají jména. Pokud se tak stane, ptejte se například na Sokratovu ulici, ta je nejblíže ke středověkému centru. Jednou z možností jak poznat nejzajímavější památky ve městě Rhodos je okružní jízda turistickým vláčkem. Vláček vás povozí necelou hodinu a jeho trasa se zaměřuje hlavně na antické památky – stadion, amfiteátr, Apollónův chrám.

Ceny vstupů z r. 2015:
vyhlídka z Hodinové věže – 5 Euro
archeologické muzeum – 3 Euro
mořské akvárium – 6 Euro
turistický vláček – 3 Eura

Pokud vás zajímá město Rhodos v širším kontextu jako letovisko, podívejte se zde.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Tipy na výlety na ostrově RhodosBílé městečko Lindos, Hlavní město Rhodos, Lázně Kalithea, Ostrov Symi a klášter Panormitis, Sedm pramenů (Eptá Pigés), Údolí motýlů (Petaloudes), Vodní park Faliraki

Letoviskaplážepamátky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám