Aktuálně

Hlavní strana -Aktuálně -Zkrachovala jedna z nejstarších cestovních kanceláří Thomas Cook

Zkrachovala jedna z nejstarších cestovních kanceláří Thomas Cook

Dne 23. 9. 2019 zkrachovala jedna z největších a nejstarších cestovních kanceláří na světě - britská společnost Thomas Cook Group, plc. Její česká dceřiná společnost vystupující pod jménem Neckermann Cestovní kancelář insolvencí zasažena není, ale vstoupila dnes do nouzového režimu.

Ačkoliv na českém trhu nepatřila CK Thomas Cook mezi největší hráče, z celosvětového hlediska byla velmi významná. Právě ona přišla s modelem kompletních turistických balíčků, jaké známe dnes (tzn. nejen zajištění cesty, ale i ubytování a následně také stravování). Její historii lze vystopovat až do roku 1855, kdy baptistický kněz Thomas Cook uspořádal první cestu, která umožnila lidem cestovat po Evropě (oficiálně byla společnost založena už v roce 1841). Od té doby se během své dlouhé existence dokázala vyšplhat až mezi největší světové aktéry cestovního ruchu, jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně.

Společnost Thomas Cook byla ohromným gigantem, který kromě samotné cestovní kanceláře zahrnoval ještě i německou leteckou společnost nebo vlastní hotelovou síť. Ve světě CK zaměstnávala až 22 tisíc lidí. Problémy se tak dotknou samozřejmě i jich.

V České republice Thomas Cook realizuje své zájezdy skrze společnost Neckermann CK. CK Neckermann v tiskovém prohlášení uvádí, že "je jakožto dceřiná společnost tohoto koncernu nucena zastavit veškerý prodej jak vlastních zájezdů a pobytů, tak zájezdů a pobytů z koncernu skupiny Thomas Cook Group a dalších tour operátorů." Šéf marketingu CK Jan Šrámek ale ubezpečuje, že je cestovní kancelář nadále v provozu a o své klienty v zahraničí se postará. Zároveň neočekává žádné extrémní problémy, protože ubytování i zpáteční letenky jsou zaplacené. V zahraničí má CK Neckermann asi 1100 klientů. Určité komplikace mohou nastat u již zakoupených, ale zatím nerealizovaných zájezdů. CK nevylučuje, že některé z nich budu zrušeny. V takovém případě ale mají klienti na náhradu škody v plném rozsahu.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže mohou mít však problémy klienti, kteří svůj zájezd zakoupili přes nějakou pobočku Thomas Cook v zahraničí, např. v Německu či Velké Británii. Na tyto případy se totiž české zákony nevztahují. Podle CK Thomas Cook s ní momentálně tráví svoji dovolenou v zahraničí na 600 tisíc klientů.