Greece

Památky na ostrově Santorini

Řecký ostrov Santorini je známý jako ostrov kostelů, klášterů a kapliček, kterých tu najdete nepočítaně. Většina z nich následuje tzv. kykladský architektonický styl, jedná se o jednoduché stavby vyvedené v bílé a modré barvě, často s krásnými zvonicemi. A přesto jsou každá něčím jedinečná.

Nejstarším klášterem na ostrově je klášter sv. Mikuláše, který byl původně založen ve Skarosu, středověkém městě postaveném na odlehlém a nepřístupném místě na nejsevernějším výběžku ostrova. Svoji současnou podobu získal na počátku 19. století. Zajímavý je také klášter Profitis Ilias, který se nachází ve vesnici Pyrgos na nejvyšší hoře ostrova Profitis Ilias. Práce na jeho stavbě započaly v roce 1771, dnešní vzhled ale pochází také z 19. století. Krásné kostelíky najdete ale snad v každém turistickém letovisku, navštívit můžete například kostel Anastasi, který se vypíná nad obcí Imerovigli, nebo byzantský kostel Episkopi Gonias zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, nacházející se v tradiční vesnici Mesa Gonia, blízko Kamari. Dominantou oblíbeného městečka Oia je pravoslavný kostel Panagia Platsani. Město Oia leží v severozápadním cípu ostrova a je vyhlášeným místem pro pozorování dechberoucích západů slunce. Turisté tu často pozorují zapadající slunce i z hradeb byzantského hradu sv. Mikuláše.

Historický vývoj ostrova Santorini silně poznamenal výbuch vulkánu přibližně kolem r. 1500 př. n. l., který pohřbil část ostrova i se vzkvétajícími civilizacemi. Svědectví o vyspělosti místních kultur přinášejí dvě hlavní archeologická naleziště na ostrově – naleziště Akrotiri a odkryté pozůstatky starověké Théry. Obě oblasti jsou veřejnosti přístupné, nejvýznamnější artefakty byly převezeny do Archeologického muzea v hlavním městě a také do Národního archeologického muzea v Aténách.

Toužíte-li spojit romantiku s trochou dobrodružství, zamiřte na samý cíp jihozápadního pobřeží ostrova, kde stojí jeden z nejkrásnějších majáků na kykladských ostrovech – maják Akrotiri. Zvláštní atmosféru má toto místo především při západu slunce.

Více tipů na zajímavé výpravy po ostrově naleznete v části Výlety.