Greece

Památky na ostrově Santorini

Řecký ostrov Santorini je známý jako ostrov kostelů, klášterů a kapliček, kterých tu najdete nepočítaně. Většina z nich následuje tzv. kykladský architektonický styl, jedná se o jednoduché stavby vyvedené v bílé a modré barvě, často s krásnými zvonicemi. A přesto jsou každá něčím jedinečná.

Nejstarším klášterem na ostrově je klášter sv. Mikuláše, který byl původně založen ve Skarosu, středověkém městě postaveném na odlehlém a nepřístupném místě na nejsevernějším výběžku ostrova. Svoji současnou podobu získal na počátku 19. století. Zajímavý je také klášter Profitis Ilias, který se nachází ve vesnici Pyrgos na nejvyšší hoře ostrova Profitis Ilias. Práce na jeho stavbě započaly v roce 1771, dnešní vzhled ale pochází také z 19. století. Krásné kostelíky najdete ale snad v každém turistickém letovisku, navštívit můžete například kostel Anastasi, který se vypíná nad obcí Imerovigli, nebo byzantský kostel Episkopi Gonias zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, nacházející se v tradiční vesnici Mesa Gonia, blízko Kamari. Dominantou oblíbeného městečka Oia je pravoslavný kostel Panagia Platsani. Město Oia leží v severozápadním cípu ostrova a je vyhlášeným místem pro pozorování dechberoucích západů slunce. Turisté tu často pozorují zapadající slunce i z hradeb byzantského hradu sv. Mikuláše.

Historický vývoj ostrova Santorini silně poznamenal výbuch vulkánu přibližně kolem r. 1500 př. n. l., který pohřbil část ostrova i se vzkvétajícími civilizacemi. Svědectví o vyspělosti místních kultur přinášejí dvě hlavní archeologická naleziště na ostrově – naleziště Akrotiri a odkryté pozůstatky starověké Théry. Obě oblasti jsou veřejnosti přístupné, nejvýznamnější artefakty byly převezeny do Archeologického muzea v hlavním městě a také do Národního archeologického muzea v Aténách.

Toužíte-li spojit romantiku s trochou dobrodružství, zamiřte na samý cíp jihozápadního pobřeží ostrova, kde stojí jeden z nejkrásnějších majáků na kykladských ostrovech – maják Akrotiri. Zvláštní atmosféru má toto místo především při západu slunce.

Více tipů na zajímavé výpravy po ostrově naleznete v části Výlety.

Archeologické naleziště Akrotiri je jedinečnou a velmi významnou památkovou lokalitou na ostrově Santorini. Nachází se v jihozápadní části ostrova, cca 11 km jihovýchodně od hlavního města Fira, v blízkosti vesnice Akrotiri a oblíbené pláže Red Beach.

více

Archeologické muzeum Thera se nachází v západní části řeckého ostrova Santorini, přímo v hlavním městě Fira, a ochraňuje jedinečné artefakty z různých historických epoch ostrova.

více

Klášter Profitis Ilias

Klášter Proroka Eliáše

Ikonický mužský klášter Profitis Ilias (Proroka Eliáše) se vypíná v nadmořské výšce 550 m, na nejvyšším vrcholku řeckého ostrova Santorini, nesoucím stejné jméno Profitis Ilias.

více

Klášter sv. Mikuláše

Klášter Agios Nikolaos

Historický ženský klášter Agios Nikolaos (sv. Mikuláše) pochází z poloviny 17. století a je tak jedním z nejstarších klášterů na řeckém ostrově Santorini. Ve své současné podobě stojí na skalnatém vrcholu u západního pobřeží ostrova.

více

Kostel Anastasi (Imerovigli)

The Anastasis Church

Kostel Anastasi (Imerovigli)

Ostrov Santorini je známý nespočtem nádherných bílých kostelíků s typickými modrými střechami a kostel Anastasi patří k těm nejkrásnějším. Stojí na západním pobřeží ostrova, nahoře nad obcí Imerovigli.

více

Kostel Panagia Platchani (Oia)

Kostel Panagia Platsani / Kostel Panaja

Kostel Panagia Platchani (Oia)

Řecký pravoslavný kostel Panagia Platsani je součástí oblíbeného přímořského městečka Oia, leží v severní části ostrova Santorini.

více

Známý maják Akrotiri se nachází na samém cípu jihozápadního pobřeží řeckého ostrova Santorini, ve stejnojmenné vesnici Akrotiri. Vzdálenost této unikátní památky od hlavního města Fira je 18 km.

více

Kostel Panagia Episkopi

Episkopi Gonias, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Panagia Episkopi, nebo také Episkopi Gonias či kostel Nanebevzetí Panny Marie, pochází z konce 11. století a je nejstarším kostelem na řeckém ostrově Santorini. Tato nádherná středověká duchovní stavba je krásnou ukázkou architektury pravoslavné církve. Kostel naleznete ve vnitrozemské vesničce Mesa Gonia, na úpatí hory Profitis Ilias.

více

Ruiny Byzantského hradu (Oia)

Hrad svatého Mikuláše (Agios Nikolaos), Hrad Oia

Ruiny Byzantského hradu (Oia)

Toužíte-li spatřit nejkrásnější západ slunce na Santorini, vydejte se k ruinám středověkého hradu právě v tento čas. Výhled z pevnosti je dechberoucí ale v jakoukoliv dobu, nachází se v severozápadním cípu ostrova Santorini a nabízí krásný panoramatický pohled do nekonečných dálek.

více

Skaros

Hrad Skaros (Skaros Castle, Skaros Rock)

Skaros bývalo významné středověké osídlení na ostrově Santorini, vystavěné pod ochranou vysoké a strmé skály. Skalní stěna s pozůstatky pevnosti Skaros patří k nejznámějším symbolům řeckého ostrova Santorini a leží na jeho západním pobřeží, u vesničky Imerovigli.

více

Thira (archeologické naleziště)

Starověká Thera / Thira (Ancient Thira)

Archeologické naleziště Thira je velmi významným důkazem o historickém osídlení ostrova Santorini. Dochované pozůstatky starobylého města Thira se nacházejí na východní straně ostrova Santorini - východně od hory Proroka Eliáše, na západním svahu pohoří Mesa Vouno.

více