Výlety na ostrově Kréta

Kréta je ostrov mnoha možností. Čekají tu na vás nádherné historické památky včetně minojských paláců, přírodní památky jako hluboké soutěsky a jeskyně ukryté v divoké krétské krajině, písčité pláže a zátoky s azurově čistým mořem a samozřejmě hlavní město Heraklion i další krásná krétská města. Nenechte si také ujít bližší poznání zdejší kultury a chutné krétské kuchyně a užijte si dovolenou na řeckém ostrově se vším všudy!

Ostrov Kréta - historické památky a mytologie

Historie řeckého ostrova Kréta byla velmi dlouhá a rozmanitá a díky množství dochovaných památek můžeme být jejími svědky i my v současné době. První významná civilizace, která obývala ostrov, se označuje jako tzv. minojská civilizace, přičemž svůj název získala podle krále Mínoa a bájného tvora Mínotaura. Nejvýraznějším znakem této civilizace byly velké palácové komplexy, ze kterých byly centrálně řízeny přilehlé oblasti. Jedná se konkrétně o paláce Knossos, Festos, Malia, Agia Triada a Kato Zakros. Kromě královských paláců však najdeme na Krétě spoustu dalších krásných historických památek, například pozůstatky staveb z dob Byzantské říše, množství benátských budov i tureckých architektonických prvků. Zajímavé jsou také památky z období druhé světové války, které Kréťanům připomínají statečnost a vlastenectví místních obyvatel.

Kromě Mínotaura, strašlivého tvora s lidským tělem a býčí hlavou, je s ostrovem Kréta neodmyslitelně spjato jméno nejvyššího řeckého boha Dia. Malý Zeus se narodil jen díky lsti své matky Rhei, která utekla na Krétu a tajně zde v jedné z jeskyní porodila. Jeho otci Kronovi poté předala kámen zabalený v plenkách a on jej v představě, že se jedná o nově narozené miminko, spolkl, stejně jako všechny předešlé Diovy sourozence. Kronos se totiž obával naplnění kruté věštby. Podle řecké mytologie je tou jeskyní, kde se malý Zeus narodil, jeskyně Dikteon Andron (poblíž náhorní plošiny Lassithi), přičemž po narození byl prý kvůli bezpečnosti přestěhován do jeskyně Ideon Andron (v pohoří Ida). Vydejte se po stopách boha Dia a navštivte například i ostrov Dia, který dnes slouží jako přírodní rezervace pro chráněné druhy rostlin a živočichů.

Přírodní památky ostrova Kréta

Krétu však obklopuje mnohem více větších či menších ostrůvků a na některé z nich se můžete i vypravit a udělat si tak pěkný lodní výlet. Mezi turisticky nejoblíbenější ostrovy patří například ostrov Gramvousa a ostrov Chrisi, velmi zajímavým tipem na výlet je i ostrov Gavdos. Ostrov Gramvousa se nachází až u samého cípu Kréty, v její severozápadní části, se stejnojmennou benátskou pevností Gramvousa (z 16. století). Naopak u jihovýchodního břehu Kréty leží v moři ostrov Chrisi, přezdívaný jako „Oslí ostrov“, ráj s překrásnými bílými plážemi a azurově modrou vodou. Ostrov Gavdos, nejjižnější místo Řecka i celé Evropy, nebývá oproti předešlým ostrovům cílem masové turistiky. Kvůli jeho charakteru tichého a od techniky odtrženého světa sem naopak míří konkrétně vyhranění turisté, především naturisté a dobrodruzi. Speciálním tipem na výlet je plavba na sousední ostrov Santorini. Sopečný ostrov Santorini s jeho vysokými strmými skálami, tmavými lávovými plážemi a bělostně svítícími domky láká návštěvníky ze všech koutů světa.

Ostrov Kréta je známý také pro své nádherné pláže, pokryté zlatavým, hebkým pískem a omývané křišťálově čistou vodou. Nicméně, ani vnitrozemí ostrova ve své kráse nezaostává. Nachází se tu jedna z nejdelších a nejhlubších evropských soutěsek – soutěska Samaria, která tvoří součást širšího národního parku. Je to zároveň jedno z mála míst na Krétě, kde ve volné přírodě žije původní druh kozy kri-kri. Mezi známé krétské soutěsky patří dále také například soutěska Aghia Irini, Aradena nebo tzv. Údolí mrtvých. Hornatý terén ukrývá kromě propastí i množství více či méně známých jeskyní, kromě výše zmíněných „Diových jeskyní“ patří k oblíbeným například také jeskyně Skotino. Milatos nebo jeskyně vyhloubené ve skále na pláži Matala. Hezkým tipem na výlet může být také výprava k jezeru Kournas, jedinému sladkovodnímu jezeru na Krétě. Jezero po jedné jeho straně lemuje několik restaurací a kaváren s krásným výhledem i s malými písčitými plážemi.

Zábava na Krétě

Dáváte-li spíše přednost bazénovým radovánkám a adrenalinu na tobogánech, navštivte některý z místních vodních zábavních parků. Nejoblíbenější jsou zejména vodní park Acqua Plus, vodní svět Limnoupolis a vodní park Water City.

Trávíte-li dovolenou na Krétě s menšími dětmi, mohlo by je zaujmout také mořské akvárium Cretaquarium (Thalassokosmos), které je domovem pro zhruba 200 různých druhů mořských živočichů typických pro oblast Středomoří, včetně velkého žraloka. S mořským světem sousedí zábavně-naučný komplex Dinosauria Park, plný obrovských dinosaurů, kteří se pohybují i vydávají zvuky. Děti budou jistě nadšeny.

Nejkrásnější města ostrova Kréta

A na závěr samozřejmě nemůžeme zapomenout na výlety po nejkrásnějších krétských městech. Hlavním městem Kréty je Heraklion (Iraklion), přímořské letovisko ležící uprostřed severního pobřeží ostrova. Město Heraklion je odrazem bohaté historie celého ostrova a najdeme tu památky snad ze všech historických etap jeho vývoje. Dominantou města je pevnost Koules se starým benátským přístavem. V žebříčku nejkrásnějších krétských měst se na prvním místě tradičně umisťuje město Chania, bývalé hlavní město Kréty. Letovisko Chania má krásné staré, historické jádro s množstvím památek a najdeme tu i významný přístav, který dnes funguje i jako důležité společenské místo. Hojně navštěvované je také město Agios Nikolaos, vystavěné kolem jezera Voulismeni, s nádhernou pobřežní promenádou a útulnými kavárnami. A navštivte také například i město Rethymno, mezi jehož největší lákadla patří stará benátská pevnost Fortezza a pravidelné trhy místních farmářů.

Turistické informace

Podle vzdálenosti a charakteru dané lokality je poté potřeba si zvolit, zda si zapůjčíte auto nebo skútr, využijete linek hromadné autobusové dopravy nebo se nalodíte na člun či dokonce trajekt. Často bude asi potřeba tyto prostředky kombinovat a samozřejmě tu existuje i forma fakultativních výletů, které organizují cestovní kanceláře pro svoje klienty.

Nejčastěji se v nabídkách fakultativních výletů objevují plavba na ostrov Santorini (patří k těm nejdražším), lodní výlety k pirátskému ostrovu a pevnosti Gramvousa či k další zajímavé pevnosti Spinalonga a nesmí chybět ani návštěva rozsáhlého archeologického naleziště Knossos. Všechny tyto výlety lze ale samozřejmě podniknout i po vlastní ose. Co bychom ale doporučili absolvovat s cestovní kanceláří je průchod soutěskou Samaria, a to především kvůli náročnější organizaci (nahoru nad soutěsku totiž zavezou turisty autobusy a dole u pobřeží na ně poté již čekají lodě).