Kréta

Hlavní strana -Kréta

Ostrov Kréta

Ostrov dávno zapomenutých civilizací, místo bohů a hrdinských postav, rodiště slavných básníků, hudebníků a jiných umělců i odhodlaných politických vůdců. To je ostrov Kréta. Největší a nejlidnatější z řeckých ostrovů, jehož obyvatelé jsou na své rodiště náležitě hrdí a s pýchou se označují jako Kréťané.

Geografie ostrova Kréta a přírodní zajímavosti

Ostrov Kréta je největší, nejhornatější a nejjižnější řecký ostrov. Leží jen asi 126 km od dalšího oblíbeného řeckého ostrova Santorini a je zároveň nejjižnější ze všech ostrovů v Egejském moři, což mu propůjčuje typické vlhké a teplé středomořské klima. Břehy ostrova Kréta omývají hned čtyři moře – Libyjské moře, Krétské moře, Myrtoanské moře a Karpatské moře.

Z geografického hlediska je Kréta ostrovem kontrastů – nalezneme tu majestátní pohoří i ploché nížiny, vyprahlé polopouště i jezera a vodopády nebo klidné, pozvolné moře i divoké mořské vlny lámající se o skalnatá pobřeží.

Kréta je ostrov podlouhlého tvaru s délkou zhruba 250 km a šířkou v průměru asi 60 km, přičemž v nejužší části (v oblasti Ierapetra) měří ostrov na šířku jen 12 km.

ArgiroupoliKréta je popisována jako intenzivně hornatý ostrov a je pravdou, že jsou to právě hory a pohoří, které vymezují morfologii ostrova především. Nejrozsáhlejší jsou tzv. Bílé hory (Lefka Ori) s nejvyšší nadmořskou výškou 2 453 m, nejvyšším vrcholem je hora Psiloritis s výškou 2 456 m n. m. (pohoří Ida) a výškově obdobné je i pohoří Dikti s vrcholem 2 148 m n. m. Pro představu, jak členitý je ostrov Kréta, můžeme dodat, že pouze v pohoří Lefka Ori se nachází více než 50 vrcholků nad 2 tisíce m n. m.

Kréta ale není jen o horách a vrcholcích, nabídnout toho může mnohem více. Známé jsou i krétské náhorní plošiny, k těm největším patří plošiny Lassithi, Nida či Omalos. Na Krétě se nachází také velké množství soutěsek a roklí. Můžete tak navštívit např. nejznámější a nejdelší soutěsku Samaria, působivé jeskyně Imbros, Agia Irina nebo rokli Zakros (přezdívaná „rokle mrtvých“) nebo nespočet zdejších jeskyní, doporučit můžeme např. jeskyni Gourgouthakas (největší jeskyni v Řecku) nebo tzv. Diovy jeskyně, spojené s bájnými příběhy řecké mytologie.

Jezero KournasNahromaděním podzemních vod proudících z pohoří Lefka Ori vzniklo velké sladkovodní jezero Kournas, krásná vodní plocha obklopená vysokými horami a olivovými háji. Jezero je turisticky přístupné, nachází se tu i malé písčité pláže a dokonce kavárny s výhledem na jezero.

Kolem pobřeží Kréty vyčnívá z moře i mnoho ostrovů a ostrůvků, přičemž k těm nejznámějším, které bývají často i cílem turistických výletů, patří např. ostrov Dia, ostrov Gavdos, ostrov Chrisi nebo ostrov Gramvousa.

Podnebí a příroda ostrova Kréta

Pláž BalosZ geografického hlediska je pro Krétu typický pás pohoří, který se táhne téměř po celé délce ostrova od západu k východu. A ačkoliv se uvádí, že tím rozděluje ostrov na dvě klimatické zóny – středomořskou a africkou, obecně můžeme krétské podnebí charakterizovat jako mírné středomořské. Letní teploty se běžně pohybují v rozmezí 20 až 30 ºC, ale mohou dosahovat až k 40 ºC. Připravit se musíme také na vyšší vlhkost vzduchu, než na kterou jsme zvyklí. Na jižním pobřeží ostrova, a především pak v oblasti Mesarské nížiny, se více projevuje africká klimatická zóna s vyšší intenzitou slunečního svitu a vyššími teplotami. Zima bývá mírná, pouze na horách lze očekávat sníh a nízké teploty.

Letní měsíce s sebou přinášejí také jev zvaný meltemi, tedy silné severní proudění vzduchu. Tyto severní větry zažijeme spíše na severním pobřeží ostrova, obecně se ale nedá přesně dopředu odhadnout, kde se objeví a v jaké intenzitě. Zpravidla ale nebývají příliš rušivé.

Příroda na ostrově Kréta je i přes velké sucho nádherně rozmanitá. Typickou rostlinou Kréty jsou olivovníky, kterých tu prý roste několik milionů a mnohé z nich pocházejí již z dob starověku. Zdejší olivy bývají velmi kvalitní a krétský olivový olej se vyváží do celého světa. Kromě olivových hájů můžeme na ostrově často spatřit i vinohrady nebo políčka se zeleninou a ovocné sady. Vydáte-li se ale do podhorských oblastí, budete doslova omámeni, a to velmi sytou vůní nejrůznějších bylinek a květin.

Z živočišné říše musíme v prvé řadě zmínit kozu bezoárovou, neboli tzv. kozu kri-kri. Koza kri-kri je pro ostrov Kréta endemických druhem, což znamená, že ji nenajdeme jinde na světě. I na Krétě je už ale omezena jen na několik málo oblastí (místní se snaží zabránit jejímu zkřížení s kozou domácí), žije zejména v národním parku Samaria, na ostrůvku svatého Theodora nebo na ostrově boha Dia. Spatřit tu lze také pasoucí se stáda ovcí a koz nebo přežvykující oslíky a podíváte-li se hodně zblízka, tak uvidíte i velké množství zástupců skupiny bezobratlých (hmyz, pavouci, cikády ad.).

Nejoblíbenější letoviska na Krétě a tipy na zajímavé výlety

Ostrov Kréta je administrativně rozdělený na 4 prefektury (nebo také provincie či regionální jednotky), které se jmenují Chania, Rethymno, Heraklion a Lasithi.

Provincie Heraklion

Heraklion (Iraklion)Hlavním městem ostrova je Heraklion, největší město ostrova Kréta a zároveň i jeho hospodářské centrum. Město Heraklion je turistickým centrem celého ostrova, které oplývá mnoha nádhernými historickými památkami, kterým dominuje především mohutná přístavní pevnost Rocca al Mare a historické centrum města s malým náměstím Plateia Venizelou. Heraklion je nejdůležitějším přístavním městem Kréty a nachází se tu také mezinárodní letiště pojmenované podle nejslavnějšího krétského spisovatele Nikose Kazantzakise.

Stejnojmenná prefektura Heraklion tvoří středo-východní část ostrova a je nejvíce turisticky vyhledávanou oblastí Kréty, přičemž většina nejnavštěvovanějších krétských letovisek leží na severním pobřeží (to platí pro celý ostrov). V provincii Heraklion leží nejznámější a nejrušnější prázdninový resort tří letovisek Hersonissos, Stalida a Malia i dlouhý pás menších, ale stejně tak velmi oblíbených přímořských letovisek jako např. Kokkini Hani, Kato Gouves, Analipsi, Anissaras ad.

Oblast je tak velmi bohatá i na nejrůznější turistické atrakce a místní zajímavosti. Zatímco nedaleko města Heraklion si užijete den plný vodních radovánek ve vodním parku Water City, v blízkosti letoviska Hersonissos byl vystavěn další velký vodní park Acqua Plus. Mezi letovisky Kokkini Hani a Gournes se nachází velký zábavně-poučný areál, jehož součást tvoří oblíbené mořské akvárium Cretaquarium nebo zábavný Dinosauria Park.

Prefektura Heraklion je také místem významných historických památek, mezi které patří především pozůstatky minojského paláce Knossos (leží u severního pobřeží, poblíž hlavního města) nebo tři menší archeologická naleziště Agia Triada, Festos a Gortys (leží naopak na jihu, v tzv. Mesarské nížině).

Provincie Rethymno

RethymnoRegionální jednotka Rethymno tvoří středo-západní část Kréty a je také turisticky velmi čilá. Najdeme tu hned několik malebných měst s úžasně dochovanými historickými památkami, kam míří především milovníci historie a architektury. Např. město Rethymno, které si stále zachovává svůj starobylý vzhled s budovami pocházejícími až z 16. století, s klenbami a fontánami.

V rozlehlém zálivu Rethymno se kromě tohoto krásného města nachází spousta dalších, menších přímořských letovisek jako Adelianos Kampos, Sfakaki či Skaleta. Provincie Rethymno je také ideální k tomu poznat i jižní pobřeží Kréty, kde si oblibu získala především letoviska Agia Galini, Plakias nebo Damnoni.

Vnitrozemí prefektury je značně hornaté a vypíná se tu i nejvyšší hora ostrova Psiloritis (2 456 m n. m.), která tvoří součást pohoří Ida. Zdejší hory ukrývají množství jeskyní, oblíbené jsou zejména výlety do místních krápníkových jeskyní a k jeskyni Ideon Andron se váže i jedna významná legenda z řecké mytologie, neboť právě zde prý trávil své dětství a vyrůstal nejvyšší řecký bůh Zeus.

Provincie Chania

ChaniaNejzápadněji leží prefektura Chania. Město Chania je druhé největší město Kréty (do roku 1972 bylo dokonce hlavním městem Kréty) a je známé především pro svůj krásný přístav a nádhernou historickou část.

Cestovních ruch se soustředí na severní pobřeží provincie, na pobřeží rozlehlého zálivu Chania. Nacházejí se tu např. rušnější přímořská letoviska Platanias, Agia Marina a Stalos, nebo méně komerční, ale o to více atraktivní letoviska Kissamos či Tavronitis.

Provincií procházejí tzv. Bílé hory (Lefka Ori), nejrozsáhlejší krétské pohoří. Největším lákadlem této oblasti je ale pravděpodobně jedna z nejdelších a nejhlubších evropských propastí soutěska Samaria.

Provincie Lasithi

Agios NikolaosZbývající, východní část ostrova pokrývá provincie Lasithi, které je obecně nejsušší a nejteplejší oblastí Kréty. Centrem prefektury Lasithi je město Agios Nikolaos, postavené kolem malebného jezera na severozápadní straně zálivu Mirabelo, největšího zálivu na Krétě. S okolními letovisky Elounda či Amoudara bývají tato města oblíbeným cílem turistických výletů.

Turisté míří i na jih provincie Lasithi, a to především do většího prázdninového resortu Ierapetra i do jeho okolních přímořských letovisek (např. Koutsounari, Agia Fotia či Makrigialos). Nedaleko od nich v moři leží malý ostrov Chrisi, který je vyhlášený svými bílými písečnými plážemi a azurově čistým mořem.

Poblíž náhorní plošiny Lasithi se ukrývá jeskyně Dikteon Andron, slavná tím, že právě zde se měl narodit bůh Zeus (krátce poté byl kvůli bezpečnosti přestěhován do výše zmíněné jeskyně Ideon Andron).

Více o jednotlivých turistických střediscích, krétských městech a vesničkách naleznete v části Kréta - letoviska.

Nejznámější pláže na Krétě

Podlouhlý tvar ostrova Kréta již sám o sobě naznačuje, že většina krétských pláží leží na severním a jižním pobřeží ostrova. A zatímco severní pobřeží zpravidla klesá do moře pozvolna a nacházejí se tu krásné a prostorné pláže, jižní břehy bývají často skalnatější a vstup do vody prudší. Na druhou stranu ale teplota moře i vzduchu na jižním pobřeží dosahuje obecně vyšších hodnot, a to díky blízkosti afrického kontinentu.

Pláž ElafonisiK nejoblíbenějším plážím ostrova Kréta a konkrétně její provincie Chania patří jednoznačně nádherná laguna Balos s jemným pískem bílé až narůžovělé barvy a mělkými vodami, krásná pláž Elafonissi, která je snad ještě růžovější a díky jejími jedinečnému ekosystému je zařazena i do programu Natura 2000, nebo pláž Falassarna vyčnívající nad ostatními svojí čistotou a tyrkysově modrými vodami.

Návštěvníci prefektury Rethymno si zase zamilovali pláž Preveli, rozprostírající se u ústí sladkovodní říčky, která v těchto místech vytváří malé jezírko obklopené datlovými palmami. A pobýváte-li ve východní části Lassithi, určitě nevynechejte známou „palmovoupláž Vai, která se stala jedním ze symbolů ostrova Kréta. Pláž Vai lemuje opravdu rozlehlý palmový háj a v jeho přední části se můžete i libovolně procházet.

Nicméně, ať se na svoji dovolenou vydáte do kterékoliv části ostrova, jistě tu najdete krásné pláže a místa na koupání. Například v severní části provincie Heraklion se táhne dlouhý pás převážně písečného pobřeží, kde navazuje téměř jedna pláž na druhou. Oblíbené jsou zejména pláže prázdninového resortu Kato GouvesAnalipsiAnissaras.

Pláž BalosŘíká se, že moře, které omývá břehy Kréty, je tak modré a průzračné čisté, že vidíte i do několikametrové hloubky. Není proto překvapující, že velké množství krétských pláží je pravidelně oceňováno tzv. modrou vlajkou EU.

Další známé i méně známé pláže naleznete v části Kréta - pláže.

Doprava na ostrově Kréta

A jak se nejlépe mezi jednotlivými krétskými městy a vesničkami pohybovat? Návštěvníci ostrova Kréta mají tradiční možnosti cestování jako na jiných řeckých ostrovech, zejména využití veřejné autobusové dopravy, pronájem automobilu (či jiného dopravního prostředku) nebo využití služeb taxi. Zajímavým zpestřením dovolené bývá určitě také plavba lodí.

Autobusová doprava na Krétě je poměrně levným, spolehlivým a pohodlným prostředkem. Na hlavních tazích jezdí moderní a klimatizované autobusy, které mezi největšími krétskými městy a letovisky přejíždějí i několikrát denně. Většinou jsou autobusové linky také přesné a dodržují jízdní řády. Veřejnou autobusovou dopravu na Krétě zajišťuje společnost K.T.E.L., na jejichž internetových stránkách jsou k dispozici aktuální jízdní řády jednotlivých linek.

Velmi oblíbenou a dnes již zcela běžnou volbou je pronájem automobilu na Krétě či jiného dopravního prostředku (čtyřkolky, skútru apod.), díky němuž budete časově naprosto flexibilní a můžete navštívit i méně známá a přitom tak krásná místa ostrova Kréta. Silniční sítí je pokrytá velká část ostrova a dostanete se tak téměř všude. Hlavní silniční tah vede podél severního pobřeží Kréty a největší města od Kissamos na západě, přes města Chania, Rethymno, Heraklion až po město Agios Nikolaos na východě spojuje i nová dálnice (tzn. New National Road). Téměř souběžně s ní vede i bývalá hlavní silnice (tzn. Old Road), která protíná jednotlivá letoviska i vesničky. V každém rušnějším turistickém středisku funguje minimálně jedna půjčovna automobilů, většinou jich bývá ale více a s různými cenami i podmínkami zapůjčení. Novinkou posledních let je možnost objednat si auto přes internet ještě z domova, u které jsou hlavními výhodami především to, že máte možnost si v klidu přečíst smluvní podmínky a zejména v hlavní turistické sezoně máte jistotu, že budete mít auto k dispozici.

Jistotou je taxislužba, kterou lze na Krétě využít téměř všude. V případě potřeby vás odveze kamkoliv a kdykoliv a ani cena nebývá nijak závratná (samozřejmě záleží na tarifu, vzdálenosti, případném čekání apod.).

A když už jste na ostrově, doporučujeme toho využít a zkusit také místní lodní dopravu. Velmi příjemné a oblíbené jsou plavby na malých loďkách podél břehů Kréty nebo se můžete vydat i trajektem např. na nedaleký ostrov Santorini, další z krásných řeckých ostrovů.

Historie ostrova Kréta a nejvýznamnější historické památky

Kréta patří mezi nejstarší osídlené oblasti v celoevropském měřítku, první lidé se tu pohybovali již v období paleolitu a nálezy prvních historických osad datují archeologové do 6. tisíciletí př. n. l. (období neolitu).

Mínojská civilizace a velké královské paláce

Historicky významné období ale přichází později, v období zhruba 3 000 let př. n. l. (doba bronzová), kdy se Kréta stává domovem tzv. minojské civilizace, která je považována za první vyspělou evropskou civilizaci. Mínojská civilizace po sobě zanechala obrovské stavební komplexy, nástroje, nádherná umělecká díla, nové písmo (tzv. lineární písmo A) a rozsáhlou obchodní síť. Právě v této době na ostrově vyrostly honosné královské paláce, přičemž k těm nejznámějším patří Knossos, Faistos, Malia a Kato Zakros.

Mínojský palác KnossosPozůstatky těchto velmi starých paláců byly skryté v zemi po dlouhé generace a díky archeologické činnosti je tak můžeme obdivovat i v současné době. Největším a nejvýznamějším z paláců byl Knossos, který pravděpodobně sloužil jako politické i správní centrum celé minojské civilizace. Archeologické naleziště Knossos se nachází nedaleko hlavního města Heraklion a palác Knossos stal i jedním ze symbolů ostrova Kréta.

Druhý největší a zároveň nejstarší palác Festos se nachází naopak na jihu Kréty, v těsné vzdálenosti od královské vily Agia Triada, a k jeho slavným nálezům patří tzv. disk z Faistu. Ruiny třetího největšího paláce Malia, včetně několika dobře zachovaných hrobek, byly odkryty východně od Heraklionu. Palác Kato Zakros stával u východního pobřeží a dosavadní archeologické výzkumy odhalují dobrý stav jeho pozůstatků.

Zajímáte-li se o historii Kréty i evropské civilizace jako takové, navštivte jistě Archeologické muzeum Heraklion. Muzeum shromažďuje artefakty z nejvýznamnějších nalezišť po celém ostrově a jeho pýchou je především rozsáhlá expozice mapující život minojské civilizace na Krétě.

Minotaur, Daidalos a Ikaros i nejvyšší bůh Zeus

K paláci Knossos se váže také část řecké mytologie, podle které nechal král Mínos pod palácem vybudovat tajnou síť spletitých chodeb (později se pro tyto stavby vžilo označení „labyrint“) a zavřel do ní Mínotaura, hrůzostrašného tvora s lidským tělem a hlavou býka. Labyrint na přání krále navrhl a postavil slavný vynálezce Daidalos, což se mu ale málem stalo také osudným, protože pro krále byl poté už jen nepohodlným svědkem. Daidalos a jeho syn Ikaros se proto rozhodli z Kréty uprchnout a pro svůj útěk si vyrobili křídla z peří a vosku.

Kréta je však silně spojena i s Diem, s nejvyšším z řeckých bohů. Podle dávných legend titánka Rhea porodila právě na Krétě syna jménem Zeus. Musela tak ale učinit tajně, protože otec dítěte, titán Kronos, se rozhodl zbavit všech svých dětí vždy hned po jejich narození. Kvůli vyřčené věštbě se totiž bál o svoje postavení i o svůj vlastní život. Zeus však díky lsti své matky unikl jisté smrti a v dospělosti otci dokázal, jak moc byly jeho obavy reálné.

Mykénská civilizace

Vrátíme-li se ale zpět do starobylé Kréty, v 15. století př. n. l. minojskou civilizaci nahradila tzv. mykénská civilizace, kterou na ostrov přinesl národ Achájců z pevninského Řecka. Mykénská civilizace navázala na vzniklé obchodní vazby Mínojců, používala vlastní písmo (tzv. lineární písmo B) a svoji pozornost více zaměřila i na otázku ochrany a obrany (královské paláce se stavějí již značně skromnější, ale dobře opevněné).

Během 6. až 4. století př. n. l. se na Krétě postupně vyvíjejí starověké městské státy a zpočátku klidnou atmosféru začínají od 4. století př. n. l. narušovat čím dál častější a vážnější vzájemné konflikty. Od tohoto období se Kréta na hodně dlouhou dobu dostává pod nadvládu cizích mocností.

Období římské a byzantské nadvlády

Ostrov Kréta leží na strategickém místě, na křižovatce tří kontinentů Evropy, Asie a Afriky, což do značné míry ovlivnilo i jeho bouřlivou minulost. Nejprve se Kréta stává součástí Římské říše (od roku 67 př. n. l., hlavním městem bylo v roce 27 př. n. l. vyhlášeno město Gortys) a po jejím rozpadu přechází pod správu Byzantské říše (od 4. století n. l. do roku 1204, mimo období arabské nadvlády, i v tomto období zůstává Kréta poměrně dobře fungující zemí, její stabilitu ale narušují útoky vandalů a nájezdy cizích národů). V mezidobí tu vládnou Arabové (v období let 824 až 960, v roce 824 byl na Krétě založen Krétský emirát a později vyhlášeno hlavní město Chandax).

Město Gortys se začalo rozvíjet již v minojském období, ale největšího rozkvětu dosáhlo právě v době helénisticko-římské, kdy se stalo hlavním městem ostrova Kréta. Nejvýznamnější část archeologického naleziště Gortýna tvoří římský odeon s kamennými bloky tzv. gortýnského zákoníku a bazilika sv. Tita. Prosperujícím městem bylo ve své době i římské město Olous, jehož pozůstatky jsou dnes takovou turistickou perličkou, protože spí ukryté pod mořskou hladinou v blízkosti poloostrova Spinalonga.

Období benátské a turecké nadvlády

Byzantskou říši střídá na Krétě Benátská republika (od roku 1204 do 1669, na Krétě bylo založeno Království Kandia s hlavním městem Kandia, které bylo na svoji dobu výborně opevněno) a nakonec také Osmanská říše (od 1669 až do konce 19. století, hlavní městem se v této době stává město Chania a kvůli tvrdým okupačním podmínkám postupně narůstá lidová nespokojenost).

Hlavní město Heraklion získalo většinu své dnešní podoby právě v období Benátské republiky. Dominantou města je jednoznačně starý benátský přístav s pevností Koules, nádherné jsou také dochované městské hradby nebo Benátské náměstí se známou lví kašnou.

ChaniaObdobí turecké nadvlády se naopak hodně vepsalo do podoby tehdejšího hlavního města Chania. Krásný je především přístav města Chania, který si vyhlídli i Turkové a vybudovali tu mešitu Janissaries (kdysi měla i minaret) nebo např. přestavěli k obrazu svému i vysoký maják La Laterna, který se nachází na konci dlouhého mola. Z benátského období se tu naopak dochovaly velké loděnice.

Krásné památky z dob benátské i turecké nadvlády nalezneme i v malebném historickém městě Rethymno, kde si pozornost zaslouží zejména benátský přístav s majákem, městský park či fontána Rimondi.

Pevnost Fortezza (Rethymno)Nad městem Rethymno, na vrcholu Paleokastro, hrdě stojí pozůstatky největší benátské pevnosti na ostrově Kréta – pevnosti Fortezza. Pevnost byla vybudována v 16. století s cílem bránit oblast před útoky nepřátel, měla tvar hvězdy a její hlavní část tvořily silné obranné hradby s několika baštami. Během turecké a následně i německé okupace byla ale pevnost vážně poškozena a do současnosti se tak zachovaly pouze části hradebních zdí a základy některých staveb uvnitř pevnosti.

Kostel Four WitnessesKréťané jsou známí svojí hrdostí a nezdolnou vůlí po svobodě, a tak na ostrově nalezneme i několik historických připomínek tohoto jejich hrdinství a odporu vůči turecké nadvládě. Pravděpodobně nejznámějším symbolem odporu proti turecké okupaci je klášter Arkadi, kde se v roce 1866 odehrála ohromná tragédie, když tu zemřelo několik set žen a dětí, krétských bojovníků i mnichů. Obdobně smutnou připomínkou historie je také kostel Four Witnesses.

Naopak nádech tajemna v sobě ukrývá benátská pevnost Frangokastello, kde se zjevují tajemné postavy „Drosoulites“.

Moderní historie

Nezávislosti se Kréťané konečně dočkali v roce 1898, kdy byl založený Krétský stát, a v prosinci 1913 se Kréta stala oficiálně součástí Řecka. Od tohoto okamžiku můžeme mluvit o moderních dějinách ostrova Kréta.

I Krétu však zasáhly tvrdé boje druhé světové války a v roce 1941 tu proběhla tzv. bitva o Krétu, ve které se projevila nezdolná vůle hrdých Kréťanů zachránit svůj domov a svoji svobodu. Převahu nakonec ale získali němečtí výsadkáři a německá okupace ostrova Kréta končí až v roce 1944.

RethymnoDnes tvoří Kréta nedílnou součást Řecka, je členem Evropské unie (od r. 1981) a od roku 2001 je také členem eurozóny. Ačkoliv významnou roli v krétském hospodářství hrají i sféry zemědělství a obchodu, její ekonomika stojí především na cestovním ruchu. Kréta patří k nejoblíbenějším prázdninovým destinacím turistů z celého světa, kteří sem míří především za slunečným počasím, nádhernými plážemi s křišťálově čistou vodou i za velmi zajímavou historií s množstvím dochovaných památek.

Mnohé z návštěvníků Kréty také láká možnost navštívit během jejich pobytu i další, také velmi zajímavý, až téměř ikonický řecký ostrov - sopečný ostrov Santorini.

Zajímáte-li se o historické památky ostrova Kréta, podívejte se do části Kréta - památky. Tipy na zajímavé výlety naleznete zase v části Kréta - výlety.

Kréta – kultura a tradice

Kréťané jsou vřelí a pohostinní lidé, kteří vyhledávají společnost druhých a milují zábavu. Pravděpodobně vzhledem k jejich bouřlivé minulosti jsou pro ně i dnes důležité hodnoty jako svoboda a nezávislost. Kréťané si velmi zakládají na své rodině a dobrých příbuzenských vztazích.

Možná trochu překvapivé je to, že důležitou součást krétské kultury tvoří i zbraně. Říká se, že každá krétská rodina a každý krétský muž vlastní zbraň. Výstřely z těchto zbraní jsou poté doprovodem slavnostních akcí, např. svatebních obřadů apod. Vlastnictví zbraní ale nic nemění na tom, že Kréta patří mezi velmi bezpečné země.

ArgiroupoliŘečtina, kterou zde lidé mluví, má zřetelný krétský dialekt i specifickou slovní zásobu. Na společenských oslavách a festivalech se zpívají tradiční krétské písně a tančí jedinečné krétské tance.

Zabrousíme-li i do oblasti literární a filmové, možná si vybavíme jméno Alexis Zorba. Jeho skutečné jméno bylo George a stal se předlohou pro vykreslení postavy hlavního hrdiny slavného románu Nikose Kazantzakise Řek Zorba. Po svém zfilmování se román stal mezinárodně známým a z Kréty představil divákům skutečně nádherné přírodní scenerie. Hlavní roli Alexise Zorby ztvárnil Anthony Quinn a závěrečná scéna filmu, kde tančí jeho slavný tanec "sirtaki", se natáčela na krásné krétské pláži Stavros.