Letoviska ostrova Santorini

Řecký ostrov Santorini je mnohem víc než jen zatopený jícen sopky, prosluněné městečko Oia a černé sopečné pláže. Níže proto naleznete popis a fotografie jak turisticky nejoblíbenějších letovisek ostrova (Fira, Oia, Imerovigli, Kamari a další), tak i menších tradičních vesniček, které v sobě často skrývají cosi jedinečného. Bez nich by totiž obrázek Santorini nebyl kompletní.

Nejvíce turistických letovisek se nachází v oblasti kolem kaldery, na okraji sopečného kráteru. Letovisko Oia vystavěné v typické kykladské architektuře a proslulé svými nádhernými západy slunce, město Imerovigli se zbytky starého hradu Skaros, hlavní město Fira, ekonomické a kulturní centrum ostrova s malebným přístavem, letovisko Megalochori proslulé vinnými degustacemi nebo například Akrotiri s dochovanými antickými památkami.

Nejnavštěvovanějším letoviskem je pravděpodobně Kamari, které se nachází naopak na východní straně ostrova Santorini a nabízí turistům vše pro jejich pohodlí. K návštěvě doporučujeme především pozůstatky starověkého města Théra. Velmi oblíbené je také letovisko Perissa s překrásnou pláží, vhodné pro milovníky vodních sportů, působí tu i škola potápění.

Avšak ani vnitrozemské vesničky byste při své návštěvě Santorini neměli opomenout. Nepatří sice většinou mezi ta věhlasná letoviska, kam vedou první kroky turistů, ale právě to je jejich výhodou. Budete-li mít možnost, zavítejte do vesničky Emporio, která leží na úpatí hory Profitis Ilias a kromě několika krásných kostelů a kapliček tu stojí i jeden ze středověkých hradů Kasteli. Navštivte například také vesničku Mesa Gonia se známým byzantským kostelem Episkopi Gonia nebo malebnou vesnici Karterados známou pro své tradiční staré domky vytesané přímo do skal.

Počet a rozmanitost jednotlivých hotelů na ostrově jsou veliké. Nejvíce se jich nachází v oblasti kolem sopky, odkud je překrásný výhled na moře. Kromě klasických a velmi luxusních hotelů jsou turistům k dispozici i menší pensiony, apartmány nebo kempy.

Mezi největšími letovisky a městy funguje pravidelné autobusové spojení. Na mnoha místech si lze také pronajmout auto nebo skútr a vydat se i do odlehlejších částí ostrova.