Greece

Památky na ostrově Zakynthos

Ostrov Zakynthos, krásný zelený ostrov s úžasnou přírodou, v oblasti dochovaných historických památek ale bohužel zasažený nešťastnou událostí z r. 1953, kdy došlo k silnému zemětřesení. Ničivé zemětřesení následované rozsáhlými požáry zničilo téměř všechny budovy v hlavním městě. Zachovaly se pouze tři významné objekty, a to katedrála svatého Dionýsa, budova Národní banky a kostel svatého Nikolase. Obyvatelé ostrova si ale jistě zaslouží náš obdiv, protože se jim podařilo město a jiné památky obnovit do jejich původní budovy a zachovat tak historický odkaz i pro další generace.

Milovníci řecké architektury a kultury míří do vesnice Anafonitria, ve které stojí nádherný klášter Anafonitria zasvěcený Panně Marii. Prý tu svoji službu církvi vykonával i svatý Dionýsios, patron ostrova. Nedaleko odtud nalezneme klášter Agios Georgios Gremon, dle vyprávění napadaný a poničený piráty a v 17. století opravený v benátském stylu.

Dostanete-li se při svých toulkách až na samotný severní výběžek ostrova, objevíte tu stále aktivní maják Skinari a několik historických kamenných větrných mlýnů, ve kterých můžete dokonce i přespat. A bude-li vám již Zakynthos malý, zajímavým tipem na výlet je návštěva pevninského Řecka a rozsáhlého archeologického naleziště Olympie, spjatého s dlouhou tradicí olympijských her.

V blízkosti vesnice Anafonitria, v severozápadní části ostrova, stojí krásný a unikátní klášter zasvěcený Panně Marii. Ačkoliv datum jeho vzniku není známé, uvádí se, že se jedná o nejstarší dosud stojící stavbu na ostrově (podle některých pramenů pochází pravděpodobně z 15. století). Místo je také spjato se sv. Dionýsem, patronem ostrova Zakynthos.

více
Kostel svatého Dionýsa

Největší a pravděpodobně i nejznámější kostel ostrova naleznete v jeho hlavním městě Zakynthos. Kostel svatého Dionýsa (Agios Dionysios), patrona ostrova, tvoří nádhernou dominantu zdejšího přístaviště a především štíhlá, bílá zvonice kostela je nepřehlédnutelná a v noci nádherně osvětlená. Současná podoba chrámu pochází z poloviny minulého století.

více
Maják Skinari

Maják Skinari se nachází na severním výběžku ostrova Zakynthos, v klidné a romantické atmosféře okolní přírody, daleko od každodenního ruchu turistických letovisek. Maják je stále aktivní a dohlíží na přechod mezi Zakynthosem a Kefalonií.

více