Greece

Historie ostrova Santorini

První obyvatelé ostrov osídlili již v dobách pravěku, kolem roku 4 tisíce let př. n. l.  Ostrov Santorini byl později součástí tzv. minojské kultury, která se rozvíjela na Krétě v období let 2700 až 1450 let př. n. l a je považována za první evropskou vyspělou civilizaci.

V městečku Akrotiri se nachází archeologické naleziště z této doby. Po sopečné erupci, která ostrov zasáhla kolem roku 1600 př. n. l., pokryl osadu sopečný popel a skvěle ji tak zakonzervoval až do jejího objevení v roce 1967. V místě je otevřeno i archeologické muzeum. Vykopávky v Akrotiri jsou tak jistě zajímavým tipem na výlet.

K významným památkám z období starověku patří především pozůstatky starověkého města Théra. Město Théra bylo obydleno od 9. století př. n. l až do roku 726 a stalo se důležitým kulturním a obchodním centrem ostrova. Oblast se nachází poblíž skalního masivu Mesa Vouno, nedaleko nejvyššího vrcholu Santorini Profitis Ilias. Nalezené artefakty z města jsou vystaveny v muzeu v hlavním městě Fira.

V pozdějších dobách se na Santorini vystřídalo několik mocností.  Významnými dobyvateli byli Římané, kteří převzali nadvládu nad ostrovem ve 13. století. Patřili mezi námořní velmoci té doby a dali ostrovu jméno Santorini podle patronky ostrova – svaté Ireny.  V 16. století drželi moc nad ostrovem osmanští Turci, až se v 19. století stal ostrov opět součástí Řecka.Obsah připravujeme