Lefkada

Hlavní strana -Lefkada

Ostrov Lefkada - Jónské ostrovy

Řecký ostrov Lefkada je známý především pro svoje oslňující pobřeží s bílými plážemi a tyrkysově modrou vodou, díky čemuž připomíná jeden z tropických rájů v Karibiku. Lefkada údajně získala své jméno podle bílého zbarvení místních skal (leukos - bílý), které tomuto kraji dominují a ze kterých se podle legendy vrhla do moře básnířka Sapfó, zklamaná nešťastnou láskou.

Terén ostrova je poměrně členitý a hodí se skvěle pro různé venkovní aktivity. Cesty a stezky v kopcích Elati a náhorní plošiny Englouvi jsou dobře vymezené a vhodné pro pěší turistiku. Horská cyklistika tu je také velmi populární. V posledních letech navíc stále více získává na oblibě jízda na koni. V neposlední řadě je Lefkada jako stvořená pro příznivce vodních sportů. Windsurfing, kitesurfing, yachting nebo potápění láká na ostrov každoročně tisíce lidí. Podvodní svět chráněný sdružením Natura 2000 nabízí jedinečný a nevšední zážitek, a to především na jihu a na východě ostrova.

Kromě přírodních památek má Lefkada také bohaté kulturní dědictví. V hlavním městě Lefkádě najdeme archeologické muzeum nebo klášter Faneromeni. Klášter patří spolu s kostelem Agios Johannis z roku 1477 mezi hlavní kulturní symboly ostrova. Ze 14. stoleti pochází i zbytky vojenské pevnosti Agia Mavra. Je tu silná literární tradice, jelikož se zde narodilo několik řeckých básníků, např. Sikelianos a Valaoritis. Místní zachovávají své tradice tím, že každoročně pořádají festival literatury a umění, jehož vyvrcholením bývá představení tanečníků z celého světa, sdělujících tancem poselství míru.