Pláže na ostrově Zakynthos

Řecký ostrov Zakynthos je známý pro své nádherné pláže a s délkou pobřeží 123 km si jistě každý nalezne tu svou. Zakynthoské pláže jsou povětšinou písčité, což v Řecku nebývá úplně pravidlem, ale nacházejí se zde i pláže oblázkové až kamenité. Jónské moře u zakynthoských břehů vyniká svoji čistotou a oslnivou, azurově modrou barvou. Řada pláží je také oceněna tzv. modrou vlajkou EU za čistotu moře a vybavenost pláže.

Symbolem ostrova Zakynthos se stala pláž Navagio s vrakem pašerácké lodi, která je krásná především svým kontrastem světlých vysokých útesů, drobných bílých oblázků a tyrkysových vod Jónského moře. K turisticky nejrušnějším místům patří pláže Laganaského zálivu, v čele s největší pláží Laganas.

Rozmanité pobřeží ostrova Zakynthos

Ostrov Zakynthos patří mezi nejslunnější řecké ostrovy a letní sezona tu bývá opravdu teplá a slunečná, ideální pro poznávání krás rozmanitého zakynthoského pobřeží. Z hlediska charakteru jednotlivých pláží můžeme pobřeží ostrova rozdělit do několika částí.

Obecně řečeno, pláže na jižním pobřeží (v zátoce Laganas) a na východní straně ostrova jsou většinou organizované, písčité až písčito-oblázkové a s pozvolnějším vstupem do moře. Nacházejí se tu také nejoblíbenější prázdninová střediska a většina pláží disponuje kvalitním turistickým zázemím v podobě lehátek a slunečníků, sprch, toalet, často i taveren, plážových barů či center vodních sportů. V zátoce Laganas navíc platí speciální režim, jehož cílem je ochrana zdejší unikátní přírody a zejména ohroženého druhu mořské želvy Caretta Caretta.

Pobřeží na západní straně ostrova je naopak hodně skalnaté, čemuž odpovídá i charakter zdejších pláží. Zátoky a pláže jsou často ohraničeny strmými útesy, skálami a krásnými mořskými jeskyněmi, díky kterým vynikne nádherná barva a křišťálová čistota moře. Pláže leží dál od rušných prázdninových letovisek, jsou často přírodní a neorganizované, i když i zde nalezneme některé pláže, kde lze využít například lehátka nebo si pronajmout člun.

Mezi nejoblíbenější pláže ostrova Zakynthos patří jednoznačně slavná pláž Navagio, pláž Porto Azzuro se zlatavým pískem, krásná pláž Gerakas, která je oblíbená i mezi rodinami s dětmi, Banánová pláž pokrytá tím nejjemnějším hřejivým pískem, pláž Tsilivi s nejkrásnějšími západy slunce, pláž Porto Limnionas jako tip na nevšední koupání pro dospělé nebo nejrušnější pláž s bary Laganas a spousta dalších.

Jižní pobřeží – zátoka Laganas

Jižní pobřeží ostrova Zakynthos patří k turisticky nejoblíbenějším oblastem ostrova a tvoří ho rozlehlá písčitá zátoka Laganas, s pozvolným vstupem do moře. Nacházejí se tu známá prázdninová letoviska, zdejší pláže jsou velmi vyhledávané a v hlavní letní sezoně bývají zaplněné. Přilehlá turistická střediska i samotné pláže nabízejí návštěvníkům velmi kvalitní servis, pláže v zátoce Laganas jsou organizované, vybavené lehátky a slunečníky, sociálním zařízením, často také plážovými bary, tavernami a rozmanitými možnostmi pro vodní sporty. Zátoka Laganas je unikátní tím, že život v ní je zasvěcen mořským želvám a jejich ochraně, proto se jí také přezdívá „želví zátoka“.

Záliv Laganas včetně ostrůvků Marathonisi a Pelouso tvoří součást Národního mořského parku Zakynthos, jehož cílem je ochrana zdejší přírody a zejména ohrožených druhů živočichů karety obrovské (Caretta Caretta) a tuleně středomořského „mnicha“ (Monachus Monachus). V zálivu Laganas leží šest pláží o celkové délce přesahují 5 km, které karety využívají k hnízdění (kladou do písku svá vajíčka) – Marathonisi, Laganas, Kalamaki, Sekania, Dafni a Gerakas. Pláž Sekania s nejvyšší hustotou želvích hnízd spadá pod oblast absolutní ochrany a není sem povolen přístup veřejnosti. Zbývající pláže jsou označeny jako přírodní chráněné oblasti, kde platí zvláštní opatření na ochranu populace mořských želv.

Oblíbené pláže na jižním pobřeží ostrova Zakynthos, řazené od západu k východu:

Pláž Keri (Limni Keri) – Krásná oblázková pláž Limni Keri s výhledem na malý „želví“ ostrov Marathonisi a se vzrostlými stromy, které návštěvníkům poskytují příjemný stín. Pláž je organizovaná s lehátky a slunečníky, plážovými bary a tavernami, nachází se tu také malý přístav a potápěčský klub.

Pláž Porto Koukla – Užší písečná pláž Porto Koukla s mělkými, prohřátými vodami nabízí návštěvníkům spoustu lehátek a slunečníků a především klid a odpočinek. Pláž obklopují vzrostlé stromy, v blízkosti pláže se nacházejí také taverny, bary a restaurace. Pláž Porto Koukla se navíc může chlubit nádherným výhledem na západ slunce a blízký ostrůvek Marathonisi.

Pláž Agios Sostis – Agios Sostis navazuje na užší pláž Porto Koukla a přechází dál v oblíbenou širokou pláž Laganas. Pláž Agios Sostis je menší písečná pláž s pozvolným vstupem do moře a s krásným výhledem na ostrov Cameo.

Pláž CameoOstrůvek Cameo leží jen kousek od pobřeží a je dosažitelný dokonce i pěšky, protože ho s pevninou spojuje úzký dřevěný most. Na odvrácené straně ostrůvku se nachází bílá oblázková pláž Cameo, s barem a posezením a s druhým barem nahoře na skále s krásným výhledem do okolí. Ostrov Cameo je velmi fotogenický a vznikají z tohoto místa opravdu krásné fotografie, proto si ho často vybírají i snoubenci jako místo pro svůj svatební obřad.

Pláž Laganas – Pláž Laganas je nádherná dlouhá písečná pláž, největší na ostrově Zakynthos a turisticky velmi oblíbená (v hlavní letní sezoně pravidelně přeplněná). Pláž se zlatým pískem, azurovým mořem a pozvolným vstupem do vody disponuje také výborným turistickým zázemím. Vedle lehátek a slunečníků k pronájmu, množství plážových barů a taveren nabízí také široké možnosti vodních adrenalinových sportů i večerní život ve zdejších party klubech. Zároveň ale pláž Laganas tvoří součást chráněného území, kam připlouvají ohrožené želvy Caretta-Caretta, aby tu nakladly svá vajíčka. Přímo na pláži můžeme vidět líhně chráněných želv karety, označené většinou dřevěnou trojnožkou s nápisem. Je tedy třeba respektovat stanovená pravidla (bývají vyvěšená přímo u pláže).

Pláž Kalamaki – Písčitá pláž s mělkým mořským dnem je ideální pro rodiny s malými dětmi. Leží v blízkosti jednoho z nejrušnějších středisek Laganas, ale je klidnější než samotná pláž Laganas, disponuje několika lehátky se slunečníky a nabízí zároveň i dostatek volného prostoru. Pláž obklopují skalnaté kopce, porostlé zelení. Také pláž Kalamaki slouží jako hnízdiště mořských želv Caretta.

Pláž Dafni – Pláž Dafni se nachází v odlehlejší části zátoky Laganas, na jihovýchodním výběžku ostrova. Dafni je klidná pláž s několika lehátky, písečným pobřežím a čistými vodami. Díky nádhernému mořskému dnu a želvám Caretta-Caretta, které tuto oblast obývají, je zejména levá strana pláže ideální pro šnorchlování.

Pláž Gerakas – Krásná písečná pláž s několika lehátky, průzračnou vodou a pozvolným vstupem do moře, kterou chrání zajímavé skalní útvary, porostlé zelenou vegetací. Pláž slouží jako přirozené prostředí pro mořské želvy Caretta a je také zahrnuta do tzv. Národního zakynthoského parku.

Pláž Marathonisi – Součástí ochranného pásma Národního mořského parku Zakynthos je také malý ostrůvek Marathonisi, který se nachází v zátoce Laganas a díky jeho tvaru se mu přezdívá také „želví ostrov“. Marathonisi je jediným ostrovem v mořském parku přístupným veřejnosti a zájemci si mohou odpočinout i na zdejší krásné písečné pláži Marathonisi, avšak při velké opatrnosti, protože se tu nachází velké množství želvích hnízd.

Jihovýchodní a východní pobřeží ostrova Zakynthos

Východní pobřeží ostrova Zakynthos je nejrozmanitější z celého ostrova. Zatímco na jihovýchodním pobřeží a ve střední části východní pobřeží (od letoviska Vassilikos, přes hlavní město Zakynthos až po prázdninové středisko Alykes) převažují pláže písečné, jako např. oblíbené pláže Banana Beach, Tsilivi nebo dlouhé pláže Alykes a Alykanas, v severní části východního pobřeží se nacházejí spíše oblázkové pláže a krásné skalnaté zátoky. Pláže v jižní a střední části východního pobřeží jsou zpravidla organizované, vybavené lehátky se slunečníky, tavernami nebo plážovými bary a často i centry vodních sportů. Např. pláže Banana Beach a Agios Nikolaos patří k nejlépe turisticky vybaveným plážím na Zakynthosu.

Oblíbené pláže na východním pobřeží ostrova Zakynthos, řazené od jihu k severu:

Pláž Porto Roma – Nádherná, písečná pláž s křišťálově čistou vodou a obklopená zelení. Pláž Porto Roma disponuje turistickým zázemím v podobě lehátek i několika plážových restaurací, ale stále si zachovává svoji klidnou atmosféru.

Pláž Agios Nikolaos (San Nicholas / Vassilikos) – Velmi oblíbená pláž, která leží na jihovýchodním pobřeží ostrova a své jméno získala podle malé kapličky na pobřeží. Agios Nikolaos je písečná pláž, dobře organizovaná, včetně možnosti vodních sportů.

Banánová pláž – Banana Beach je velká pláž s jemným zlatavým pískem a tyrkysovým mořem, oblíbená nejen u rodin s dětmi, ale mezi všemi, kdo si chtějí odpočinout, opalovat se a zaplavat si v azurovém moři. Je výborně organizovaná, nabízí množství lehátek a slunečníků, několik plážových barů i nabídku vodních sportů. Díky širokým možnostem vodních adrenalinových zážitků sem míří především mladá generace, nad pláží se nachází i zastávka autobusu.

Pláž Porto Zoro (Porto Azzuro) – Povrch pláže Porto Zoro tvoří hrubší písek až oblázky a v moři se v jedné části vyskytují větší kameny a skalní útvary, je tedy na místě opatrnost. Vstup do moře je ale pozvolný a pohodlný, návštěvníci pláže mohou využít lehátka k pronájmu i nabídku plážového baru. Příjemný je také přirozený stín okolních stromů.

Pláž Argassi – Krásná menší pláž Argassi se zlatým pískem a s širokými možnostmi sportovního vyžití je součástí stejnojmenného populárního prázdninového střediska. V blízkosti pláže, u ústí řeky se nachází známý most Argassi, dnes již částečně ponořený v moři.

Pláž Tsilivi – Krásná písečná a dobře organizovaná pláž Tsilivi leží severně od hlavního města Zante a je mezi turisty velmi oblíbená. Díky čistotě moře a své vybavenosti bývá také pravidelně oceňována tzv. Modrou vlajkou, rodiny s menšími dětmi ji také vyhledávají díky pozvolnému vstupu do moře. Návštěvníci mají k dispozici množství lehátek, několik plážových barů a taveren, funguje tu centrum vodních sportů a potápěčský klub, v blízkosti se nachází také Tsilivi Waterpark se spoustou vodních atrakcí.

Pláž Amboula – Malá písečná pláž Amboula patří mezi poklidné pláže, mořské dno je v této části kamenité s různě velkými oblázky a moře průzračně čisté. Pláž je vybavená lehátky, z většiny zůstává ale přírodní.

Pláže Alykanas a Alykes – Dlouhý pás jemného světlého písku s klidnou, křišťálově čistou vodou pokrývají dvě nádherné a oblíbené pláže Alykanas a Alykes, jedna plynule přechází v druhou. Pláže přiléhají k rušným plážovým letoviskům, jsou dobře vybavené včetně plážových taveren a půjčoven vybavení pro vodní sporty.

Severovýchodní pobřeží ostrova Zakynthos

Severní část východního pobřeží je typově již odlišná, přibývá oblázků, kamenů i skalnatých kopců. Také z hlediska turistického ruchu je tu citelný rozdíl, protože ta větší a živější turistická střediska končí s letovisky Alykes a Alykanas a dál na sever se již žádné větší prázdninové středisko nenachází. Známější je např. jen malá obec Agios Nikolaos, a to díky přístavu, ze kterého denně vyplouvají nejrůznější čluny, loďky i trajekty k sousednímu ostrovu Kefalonie. Na severovýchodním pobřeží leží nádherné skalnaté zátoky jako pláž Xigia či Makris Gialos a krásné modré jeskyně známé pro jejich hru barev a odlesků slunečních paprsků.

Oblíbené pláže na východním pobřeží ostrova Zakynthos, řazené od střední části k severu:

Pláže Xigia Pigadi – Úzká oblázková pláž Xigia Pigadi se nachází v odlehlejší části ostrova, na jeho severozápadním pobřeží. Jedná se o turisticky zajímavou, částečně organizovanou pláž s krásným okolím a tyrkysově zbarveným mořem, které díky sirným pramenům získává jemně mléčný nádech.

Pláž Pelagaki – Severně přes skalnatý výběžek leží pláž Pelagaki, která je typově podobná pláži Pigadi, ale je neorganizovaná a kvůli horšímu přístupu po skalnatém svahu bývá téměř prázdná. Přitom se jedná o nádhernou pláž s bílými oblázky a křišťálově čistou vodou, lehce zbarvenou sirnými prameny.

Pláž Xigia Sulphur – Oblázková zátoka Xigia Sulphur leží nejseverněji ze všech pláží Xigia a koncentrace sirných pramenů je tu nejvyšší, což je patrné jak na mléčně zbarvené vodě, tak v některých místech může být cítit i typický sirný odér vycházející z moře. Místu se přezdívá „přírodní sirné lázně“ a je nejznámější ze zakynthoských sirných pláží. Pláž je částečně organizovaná, v hlavní letní sezoně tu funguje i lehké občerstvení.

Pláž Makris Gialos – Příjemná, menší pláž Makris Gialos je pokryta hrubým pískem až oblázky a omývána azurově čistým mořem. Návštěvníci pláže mohou využít několik lehátek se slunečníky. Zajímavostí pláže jsou krásné jeskyně, které lákají milovníky šnorchlování, zájemci mohou také využít služeb zdejšího potápěčského centra.

Pláž Agios Nikolaos (Volimes) – Menší pláž pokrytá hrubým pískem a oblázky se nachází u severního cípu ostrova Zakynthos, poblíž horské vesnice Volimes. Známá je díky přístavu Agios Nikolaos, ze kterého pravidelně vyplouvají výletní lodě i trajekty mířící k sousednímu ostrovu Kefalonie. Na ostrově Zakynthos jsou dvě pláže Agios Nikolaos, obě poměrně známé, pozor tedy na jejich záměnu.

Západní pobřeží ostrova Zakynthos

Západní pobřeží Zakynthosu je z celého ostrova nejvíce přirozené, hodně skalnaté a často těžko přístupné. Mnoho z jeho krásných zátok a fjordů je dosažitelných pouze z moře, proto jsou zásahy člověka v těchto místech minimální a pouze výjimečně narazíme na alespoň částečně organizovanou pláž. Moře omývající skalnaté západní pobřeží získává úžasnou barvu a výhledy na západy slunce z této části ostrova jsou dechberoucí.

Západní pobřeží ostrova je z hlediska turismu velice klidné, protože ta nejvyhlášenější a nejrušnější prázdninová střediska leží na jižním a východním pobřeží. V blízkosti západního pobřeží se nacházejí pouze menší klidné vesničky.

Oblíbené pláže na západním pobřeží ostrova Zakynthos, řazené od severu k jihu:

Ikonická pláž Navagio – Nejvyhlášenější pláží ostrova je pláž Navagio („pláž Ztroskotání“) s vrakem pašerácké lodi, kterou při svých výletech po ostrově nesmí minout většina návštěvníků. Zátoka s pláží se nachází na severozápadním pobřeží ostrova, tedy v nejodlehlejší části ostrova. Jedinou možností, jak si prohlédnout vrak lodi zblízka a zabořit nohy do zdejších bělostných oblázků, bylo doplout sem na výletní lodi nebo člunu. Bohužel od roku 2023 je kvůli hrozícím sesuvům skal vstup na pláž zakázán a turisté se mohou k pláži přiblížit pouze na 40 m. Nádhernou zátoku lze pozorovat ale i seshora, z vápencových útesů.

Pláž Porto Vromi – Skalnatá zátoka Porto Vromi s křišťálově čistou vodou, ideální pro šnorchlování a pozorování krás zdejšího podmořského světa. Návštěvníci pláže se mohou občerstvit v plážovém baru a využít i zdejší půjčovny loděk. Půjčovny nabízejí loďky a čluny k pronájmu i lodní výlety do blízké „pašerácké“ zátoky Navagio.

Pláž Porto Stenitis – Typově velmi podobná, avšak neorganizovaná, skalnatá zátoka Porto Stenitis leží jižně od Porto Vromi. Krásná, téměř nedotčená zátoka s jeskyněmi a útesy padajícími do hloubek křišťálově čistého moře láká milovníky potápění a šnorchlování. Ve skutečnosti tu ale žádná pláž není, pouze hrubá příjezdová cesta a poté skalnaté plochy. Lepší přístup do zátoky je směrem od moře na loďce.

Pláž Porto Limnionas – Porto Limnionas je odlehlá, skalnatá zátoka, ideální pro potápění a šnorchlování díky krásným kontrastům světlých skal a křišťálově čisté vody. Zátoka je poměrně velká a obklopují ji mohutné skály, pro návštěvníky je tu k dispozici malé množství lehátek, jinak je zátoka čistě přírodní.

Pláž Porto Roxa – Částečně organizovaná, skalnatá pláž Porto Roxa přitahuje návštěvníky dokonale průzračným mořem, nádhernými výhledy na západ slunce i nedalekými jeskynními útvary. V přilehlé zátoce byly zbudovány schůdky pro lepší přístup do moře, ale je tu také můstek pro ty, kteří si chtějí do hlubokých vod skočit z výšky.

Nejlepší místa pro šnorchlování na ostrově Zakynthos

Řecký ostrov Zakynthos patří mezi milovníky šnorchlování a potápění k vyhledávaným destinacím, protože je omýván křišťálově čistými vodami Jónského moře a je velmi bohatý na mořské jeskyně, skalní oblouky a útesy, včetně rozmanitého podmořského života. Ostrov Zakynthos je také známý jako domov ohrožených živočišných druhů, zejména mořské želvy Caretta Caretta a tuleně středomořského Monachus Monachus. Při šnorchlování tak můžeme spatřit i tyto živočichy, běžně se tu vyskytují ale různé ježovky a útesové ryby.

Ta nejoblíbenější šnorchlařská místa na ostrově Zakynthos jsou často dosažitelná pouze směrem z moře na loďce, protože přístup k nim po souši bývá velmi obtížný, často strmý a skalnatý. Některá místa však lze navštívit i autem.

Obecně západní pobřeží ostrova je pro šnorchlování a potápění vhodnější, protože je více skalnaté a bohaté na nejrůznější zátoky a útesy. Oblíbeným místem pro šnorchlování je jistě zátoka Navagio, která se stala symbolem celého ostrova Zakynthos. Krásná zátoka s vysokými bílými skalami, pláží pokrytou malými bílými oblázky a s křišťálovým mořem. Na pláž samotnou se bohužel v současné době nesmí vstupovat, protože hrozí eroze a sesuvy okolních skal. Šnorchlování si ale zájemci mohou vychutnat i tak, v dostatečné vzdálenosti od pláže.

Milovníkům šnorchlování bychom doporučili určitě také záliv Porto Limnionas, který je poměrně úzký, avšak díky okolním útesům hluboký a především se může chlubit úžasnou viditelností v moři. V typově velmi podobném zálivu Porto Roxa je vybudovaný navíc i skokánek do vody z několikametrové výšky.

U jihozápadního pobřeží se nachází malá vesnička Agalas, ze které vede cesta směrem k pobřeží a k malé pláži Plakaki. Plakaki je úžasný skalnatý záliv, který nabízí několik výběžků a útesů a moře průzračně čisté do hloubky několika metrů. Ideální místo pro šnorchlování. Seshora ze skal je navíc krásný výhled, cesta dolů je však strmá a plná kamenů.

Pro pozorování podmořského světa můžeme doporučit také např. skalní výběžek Korakonisi u západního pobřeží nebo jeskyně Keri u jihozápadního výběžku ostrova.

Oblíbeným místem pro šnorchlování jsou tzv. modré jeskyně, známé lákadlo ostrova Zakynthos, které se nacházejí u severního pobřeží ostrova a podnikají se k nim i časté lodní výlety. Název „modré“ tyto jeskyně dostaly díky odrazu křišťálově čisté vody na světlé stěny uvnitř těchto jeskyní.

Želví“ ostrov Marathonisi leží v laganaském zálivu na jihu ostrova Zakynthos a je známý jako hnízdiště karety obrovské. Rozprostírá se tu i menší pláž, která však bývá v hlavní letní sezoně plná dřevěných trojnožek, sloužících k ochraně želvích hnízd. Na pláži si ale plavci mohou odpočinout a se šnorchlem prozkoumat celý ostrov kolem dokola.

Ostrov Zakynthos a průměrná teplota moře

Řecký ostrov Zakynthos leží v centrální části Středomoří a je omýván křišťálově čistými vodami Jónského moře. Nejchladnější bývá moře na jaře, kdy jeho průměrná teplota dosahuje zhruba 15 °C. Během měsíců dubna a května se moře začíná oteplovat a v červnu, kdy na ostrově Zakynthos již panuje čilý turistický ruch, je průměrná teplota moře příjemných 22 až 24 °C. Nejvyšších teplotních hodnot dosahuje moře během hlavní letní sezony v měsících červenci a srpnu, a to v krásných průměrných teplotách až 27 °C, a ještě na začátku září si udržuje velmi příjemné teploty, které se následně během měsíců září a říjen snižují k přibližně 20 až 23 °C.

Jónské moře je nejhlubším místem celého Středozemního moře, což má také vliv na teploty vod kolem ostrova Zakynthos. Ačkoliv ostrov Zakynthos patří mezi velmi slunné řecké ostrovy, nemůžeme zde očekávat teploty moře jako např. na oblíbeném a teplém ostrově Rhodos. Stále však platí, že moře u ostrova Zakynthos je nádherně čisté a v hlavní letní sezoně svojí teplotou pro koupání velmi příjemné.

Rozdíly v teplotách moře mohou kolísat i mezi jednotlivými oblastmi ostrova Zakynthos. Nejteplejší bývají vody v zátoce Laganas a u jihovýchodního pobřeží ostrova, kde převažují písečné pláže s pozvolným vstupem do moře. Naopak chladnější bývá obvykle severní a západní část pobřeží ostrova.

Mapa ostrova Zakynthos – pláže

Jednotlivé pláže ostrova Zakynthos – písečné, oblázkové, skalnaté, známé i méně známé – jsou přehledně vyznačeny na mapa ostrova Zakynthos.