Výlety na ostrově Rhodos

Rhodos, nejslunnější řecký ostrov, chytí za srdce nejen milovníky teplého počasí a krásných pláží, ale především milovníky historie. Rhodos je bohatý zejména na památky z dob johanitských rytířů, ale nacházejí se tu také nádherné pozůstatky antických staveb a samozřejmě nespočet kostelů, klášterů či kapliček. K nejoblíbenějším tipům na výlet proto patří návštěva hlavního města Rhodos, „bílého“ městečka Lindos a dalších historických lokalit.

Ostrov Rhodos však láká návštěvníky také na svoji okouzlující přírodu a přírodní zajímavosti. Proslulé Údolí motýlů (Petaloudes) poskytuje útočiště celým hejnům zvláštního druhu nočního motýla a stinná přírodní rezervace Sedm pramenů zase poskytuje útočiště turistům před neúnavným řeckým sluníčkem.

Historické památky ostrova Rhodos

Ostrov Rhodos se může pyšnit dlouhou a pestrou minulostí, která zanechala otisky na množství dochovaných historických památek. Především stejnojmenné hlavní město Rhodos je pro milovníky historie tím pravým rájem, protože tu mohou obdivovat jak antické stavby, tak i památky z dob johanitských rytířů nebo tureckou čtvrť. K hlavnímu městu se váže i jedna velká legenda, protože právě v jeho starém přístavu Mandraki údajně stával majestátný Kolossos rhodský, jeden ze sedmi divů antického světa.

Na seznamu památek světového dědictví UNESCO je kromě hlavního města Rhodos zapsáno i nádherné „bílé městečko“ Lindos. Obě tyto památky si ocenění bez pochyb zaslouží. Lindos upoutá vaši pozornost již z dálky. Antická akropole s chrámem bohyně Athény tyčící se na vrcholu kopce, pod ní mohutné johanitské hradby a v podhradí původní rybářská osada. Vejděte dovnitř a nechte se vtáhnout jedinečnou atmosférou tohoto místa.

V období antického Řecka patřila ke třem nejvýznamnějším městským státům na ostrově města Lindos, Ialyssos (Trianta) a Kámiros. Městu Ialyssos dominuje hora Filerimos, na které kdysi stávala akropole, dnes se tady rozkládá jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na ostrově. Kámiros, nejmenší ze tří městských států, leží zase v nádherném prostředí na svahu na západním pobřeží ostrova.

Na zajímavé památky z různých historických epoch lze na ostrově Rhodos narazit téměř na každém kroku. Jako ideální tip na kratší či pěší výlet tak můžeme doporučit například procházku k nějakému blízkému hradu. K těm nejznámějším patří hrad Monolithos (nachází se v letovisku Gennadi a vypíná se vysoko na vrcholku kopce, odkud je nádherný výhled na pobřeží i na ostrov Chalki) nebo hrad Kastéllos Kritinia (hodnocený jako nejlépe zachovaný hrad Johanitů na Rhodu, na venkovní zdi jsou viditelné i johanitské erby).

Ostrov Rhodos a jeho přírodní zajímavosti

Z přírodních pokladů ostrova Rhodos bychom určitě vyzdvihli Údolí motýlů (Petaloudes), které si každoročně za svůj domov vybírají motýli přástevníka kostivalového. Přilétají sem v celých hejnech a obalují přilehlé kmeny stromů a kameny. Poznávací stezka vede příjemným prostředím ve stínu stromů a okolím říčky Pelekanos a končí nahoře u kostelíka Moni Panagias Kalopetras.

Výlety do stinných lesů a k jezírkům obecně patří mezi velmi oblíbené, protože tu lze pozorovat svěží rhodskou přírodu a samozřejmě si i na chvíli oddechnout od horkých slunečních paprsků. Odpočinout si ve stínu pinií a borovic nebo se dokonce projít v ledové vodě přírodní říčky mohou návštěvníci parku Sedm pramenů (Eptá Pigés).

Taková malá svěží oáza se ale kupodivu nachází i přímo v hlavním městě Rhodos, a tou je park Rodini. Parkem protéká malá říčka, která turisty zavede k helénské hrobce Ptolemaia s dochovanými pozůstatky kamenných sloupů.

Zajímavou kombinaci přírodní zajímavosti a možnosti vodních adrenalinových sportů nabízí pláž Prasonisi, která se nachází až na samém jihu ostrova a která je vyhlášená jako „ráj surfařů“. Pláž Prasonisi je vlastně takový pruh tekutých písků spojující malý stejnojmenný ostrůvek s majákem a zbytek pevniny ostrova Rhodos. Tento přírodní úkaz je známý také jako „polibek dvou moří“, neboť každou stranu pláže omývá jiné moře.

Další oblíbené výlety na ostrově Rhodos

Oblíbeným cílem turistů jsou také bývalé přímořské lázně Kalithea, které získaly věhlas zejména na počátku 20. století, i když svými terapeutickými účinky byly známé již od starověku. Bývalé lázně a pláž Kalithea leží v malé skalnaté zátoce na severovýchodním pobřeží ostrova. Zájemci se mohou v zátoce vykoupat, zašnorchlovat si a dokonce tu funguje i potápěčská škola.

Jednou z nejkrásnějších pláží ostrova Rhodos je známá písečná pláž Tsambika. Koupání a hrátky v jemném, zlatavém písku pláže lze navíc spojit se zajímavým výletem ke stejnojmennému klášteru Tsambika, kterému se přezdívá „klášter v oblacích“. Z vrcholku kopce se otevírá úžasný pohled na nejvyšší horu ostrova Mount Attáviros a východní pobřeží ostrova.

Na svazích hory Attáviros leží městečko Émbonas, které bude zajímat především vinaře, protože se zde nachází vyhlášený vinařský sklípek Emery s dlouholetou tradicí.

Pro odlehčení nabízíme také tipy, jakými jsou například mořská akvária ve městech Rhodos či Faliraki. Mořské akvárium Rhodos stojí přímo u severního výběžku ostrova a v jeho vodních nádržích mohou návštěvníci pozorovat nejznámější živočichy Středozemního moře. Mořské akvárium Faliraki je menší akvárium, ze kterého bývají nadšené především děti, protože si mohou na některé z místních živočichů i sáhnout. Hlavním smyslem akvária je kromě vzdělávací činnosti především péče o zraněné živočichy a jejich následné navracení do přírody.

Těm, co milují vodu a adrenalin, můžeme doporučit návštěvu obrovského vodního parku Faliraki. Množství bazénů, skluzavek a tobogánů je opravdu překvapivé a uchvátí nejen děti.

Zajímavým tipem na nevšední zážitek, který si můžete z vaší dovolené na Rhodu přivézt, by mohlo být také absolvování kurzu potápění. A nemusí se ostýchat nikdo, neboť kurzy bývají koncipovány jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. K tomu si ještě představit křišťálově čisté řecké moře a není co dodat.

Lodní výlety z ostrova Rhodos

Chcete-li podniknout výlet i mimo ostrov Rhodos, mezi nejoblíbenější patří tradičně plavba lodí na ostrov Symi. Ostrov Symi je vyhlášený lovem mořských hub a pěstováním bylinek a koření všeho druhu. Připlouvající však na první pohled upoutá unikátní architektura tohoto místa, neboť svahy kolem přístavu pokrývají tradiční, kamenné domy zářící do všech stran různými barvami. Druhý přístav u jižního cípu ostrova zdobí ceněná historická památka, klášter Panormitis.

Využít lze také blízkost dalších řeckých ostrovů, jakými jsou např. ostrov Chalki nebo Kos. Ostrov Chalki leží směrem od západního pobřeží Rhodu. Je to malý ostrůvek, hodně skalnatý, a cílem plavby bývá jeho přívětivé a klidné přístavní městečko.

Třetí největší ostrov ze souostroví Dodekanesos, ostrov Kos, je rodištěm Hippokrata, zakladatele moderní medicíny. Turisté sem míří především za významnými historickými památkami, jakými jsou Asklépion, hrad nebo římský Odeon.

A chcete-li se podívat nejen za hranice ostrova Rhodos, ale dokonce i za hranice Řecka, k turecké pevnině to odtud není daleko. Trajekty z Rhodu míří většinou do tureckého přístavu Marmaris (obdobně jako se z řeckého ostrova Kos jezdí do tureckého města Bodrum), kde si můžete vychutnat všechny aspekty, které nabízí klasická turecká tržnice – rozmanité barvy, vůně i odlišnou kulturu.

Mapa ostrova Rhodos - výlety

Turisticky nejvyhledávanější cíle a nejoblíbenější výlety po ostrově Rhodos jsou přehledně vyznačeny na mapa ostrova Rhodos.