Greece

Výlety na ostrově Rhodos

Rhodos, krásný řecký ostrov s bohatou a zajímavou minulostí, láká návštěvníky svojí okouzlující přírodou i velkým množstvím dochovaných historických památek. Především jeho stejnojmenné hlavní město Rhodos je pro milovníky historie tím pravým rájem, protože zde mohou obdivovat jak antické stavby, tak i památky z dob johanitských rytířů nebo tureckou čtvrť. Na seznamu památek světového dědictví UNESCO je kromě hlavního města Rhodos zapsáno i nádherné „bílé městečko“ Lindos. Obě tyto památky si ocenění bez pochyb zaslouží. Lindos upoutá vaši pozornost již z dálky. Antická akropole s chrámem bohyně Athény tyčící se na vrcholu kopce, pod ní mohutné johanitské hradby a v podhradí původní rybářská osada. Vejděte dovnitř a nechte se vtáhnout jedinečnou atmosférou tohoto místa. Ke třem nejvýznamnějším městským státům na ostrově patřily v antice města Lindos, Ialyssos a Kámiros. Městu Ialyssos dominuje hora Filerimos, na které kdysi stávala akropole, dnes se tady rozkládá jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na ostrově. Kámiros, nejmenší ze tří městských států, leží zase v nádherném prostředí na svahu na západním pobřeží ostrova.

Na zajímavé památky z různých historických epoch narazíte na ostrově Rhodos téměř na každém kroku. Například si můžete udělat procházku k nějakému blízkému hradu – k těm nejznámějším patří hrad Monolithos (nachází se v letovisku Gennadi a vypíná se vysoko na vrcholku kopce, odkud je nádherný výhled na pobřeží pod vašimi nohami a ostrov Chalki) nebo hrad Kastéllos Kritinia (hodnocený jako nejlépe zachovaný hrad johanitů na Rhodu, na venkovní zdi uvidíte i johanitské erby). Oblíbeným cílem výletů jsou také bývalé přímořské lázně Kalithea, ležící v malé skalnaté zátoce obrostlé borovicemi. V zátoce se můžete vykoupat, zašnorchlovat si, funguje zde i potápěčská škola. Nebo se pojďte chvíli vznášet v oblacích a navštivte klášter Tsambika, odkud se vám naskytne úžasný pohled na nejvyšší horu ostrova Mount Attáviros a jeho východní pobřeží. Na svazích hory Attáviros leží městečko Émbonas, které bude zajímat především vinaře, protože se zde nachází vyhlášený vinařský sklípek Emery s dlouholetou tradicí.

Z přírodních zajímavostí ostrova bychom určitě vyzdvihli Údolí motýlů (Petaloudes), které si každoročně za svůj domov vybírají motýli přástevníka kostivalového. Přilétají sem v celých hejnech a obalují přilehlé kmeny stromů a kameny. Odpočinout si ve stínu pinií a borovic nebo se dokonce projít v ledové vodě přírodní říčky můžete v parku Sedm pramenů (Eptá Pigés). Na jižním pobřeží ostrova leží další krásný přírodní park Rodíni. Parkem protéká malá říčka, která vás zavede k helénské hrobce Ptolemaia s dochovanými pozůstatky kamenných sloupů.

Pro odlehčení doporučujeme navštívit svět vodních radovánek – Vodní park Faliraki. Množství bazénů, skluzavek a tobogánů uchvátí nejen děti. Milovníky vodních sportů a přírodních zajímavostí určitě přiláká pláž Prasonisi, pruh tekutých písků nacházející se na samém jihu ostrova. Zajímavým tipem na nevšední zážitek, který si můžete z vaší dovolené přivézt, by mohla být škola potápění. Kurzy bývají koncipovány jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. K tomu si představte křišťálově čisté řecké moře a jistě neodoláte.

Chcete-li podniknout výlet i mimo ostrov, oblíbenou bývá plavba lodí na ostrov Symi, který je vyhlášený lovem mořských hub a pěstováním bylinek a koření všeho druhu. V přístavu se nachází ceněná historická památka, klášter Panormitis. Můžete navštívit i další blízké řecké ostrovy, například Chalki nebo Kos. Ostrov Chalki leží směrem od západního pobřeží Rhodu, je to malý ostrůvek, hodně skalnatý. Cílem plavby bývá přívětivé a klidné přístavní městečko. Třetí největší ostrov ze souostroví Dodekanesos, ostrov Kos, je rodištěm Hippokrata, zakladatele moderní medicíny. Turisté sem míří především za významnými historickými památkami, jakými jsou Asklépion, hrad nebo římský Odeon. A chcete-li se podívat nejen za hranice ostrova Rhodos, ale dokonce i za hranice Řecka, k turecké pevnině doplujete během chvíle. Trajekty z Rhodu míří většinou do tureckého přístavu Marmaris (obdobně jako se z řeckého ostrova Kos jezdí do tureckého města Bodrum), kde si můžete vychutnat všechny aspekty, které nabízí klasická turecká tržnice – rozmanité barvy, vůně i odlišnou kulturu.

Bílé městečko Lindos

Na východním pobřeží ostrova Rhodos, na skalnatém vrcholu vybíhajícím do moře leží jedno z nejkrásnějších a nejobdivovanějších míst na ostrově – vesnice Lindos. Na relativně malém prostoru naleznete rozmanité stopy její dlouhé historie – antickou akropoli s chrámem bohyně Athény, byzantský kostelík, opevnění z dob johanitských rytířů a v podhradí původně rybářskou vesničku Lindos. Různé doby a různé styly, které ale dohromady tvoří nádherný celek.

více
Hlavní město Rhodos

Hlavní město Rhodos leží na severním výběžku ostrova, z velké části je tak obklopené mořem. Nachází se zde známý přístav Mandraki, spojovaný s legendárním Kolosem rhodským, obrovskou bronzovou sochou, která vítala připlouvající lodě v době starověku. Město Rhodos, to je především veliké množství dochovaných historických památek – paláců, kostelů, mešit. Díky místním lidem tyto starobylé budovy ale znovu ožívají a především v noci je Rhodos velmi rušným a živým místem. Přezdívá se mu „bušící srdce ostrova“.

více

Jedna z nejkrásnějších pláží na ostrově Rhodos, zlatavá písečná pláž Tsambika, leží v zátoce obklopené skálou obrostlou piniemi a cypřiši. Na vrcholu této majestátní, stejnojmenné hory naleznete klášter Panny Marie z Tsambiky. Díky její poloze vysoko nad úrovní moře se stavbě přezdívá „klášter v oblacích“.

více
Ostrov Symi a klášter Panormitis

Oblíbeným výletem turistů bývá plavba lodí na ostrov Symi, malebný řecký ostrůvek ležící severně od ostrova Rhodos a téměř na dohled od turecké pevniny. Ostrov Symi se pyšní hned několika zajímavostmi – přístavním městem plným barevných domků, obyvateli ostrova, kteří jsou vyhlášenými lovci mořských hub, a nesmíme zapomenout na klášter Panormitis.

více

Patříte-li mezi milovníky vodních sportů či přírodních zajímavostí, určitě vám doporučujeme navštívit i nejjižnější výběžek ostrova – pláž Prasonisi. Je to velmi unikátní pláž, protože se nachází na místě, kde se sbíhají dvě zátoky. Vyvářejí tak dlouhý písečný pruh, z obou stran obklopený mořem, s výbornými povětrnostními podmínkami vhodnými pro windsurfing, kitesurfing apod.

více

Přírodní lokalita Sedm pramenů, řecky nazývaná Eptá Pigés, je pro návštěvníky ostrova Rhodos doslova útočištěm před neúnavným řeckým sluníčkem. Tato chladná, stinná oblast plná rozmanité vegetace se nachází na kopci přibližně 4 km východně od letoviska Kolymbia, směrem do vnitrozemí.

více
Údolí motýlů (Petaloudes)

Údolí motýlů, řecky nazývané Petaloudes, je 5 km dlouhé zelené údolí nacházející ve vnitrozemí ostrova Rhodos, asi 20 km od hlavního města. V údolí je i díky protékající říčce vytvářeno zvláštní vlhké a svěží mikroklima, které sem každoročně láká tisíce motýlů přástevníka kostivalového.

více
Vodní park Faliraki

Vodní park Faliraki je největším vodním parkem v Evropě a zároveň jediným na ostrově Rhodos. Je to úžasné místo plné zábavy a vodních atrakcí pro malé i velké návštěvníky. Park leží na okraji stejnojmenného a velmi oblíbeného letoviska Faliraki, ve vzdálenosti asi 12 km od hlavního města Rhodos.

více