Pláže na ostrově Rhodos

Celková délka pobřeží řeckého ostrova Rhodos činí téměř 250 km a pláže nalezneme téměř po celém jeho obvodu. Povahu rhodských pláží určuje v obecné rovině zejména to, zda leží na východním nebo západním pobřeží ostrova a zda přiléhají k rušnému turistickému letovisku či malé, klidné vesnici.

Pláže ostrova Rhodos jsou velmi rozmanité a Rhodos se tak může pyšnit plážemi písčitými i oblázkovými, plážemi se zázemím a vhodnými pro odpočinek i plážemi větrnými a vyhledávanými surfaři. Vždy se ale můžete spolehnout na to, že moře bude krásně čisté a v hlavní turistické sezoně i příjemně teplé.

Východní vs. západní pobřeží ostrova Rhodos

Pobřeží ostrova Rhodos omývají dvě různá moře, a tak zatímco východní část ostrova si užívá klidného Středozemního moře, západní pobřeží zažívá divokost moře Egejského. A povaha moří do značné míry ovlivňuje i povahu zdejších pláží.

Obě moře se stýkají u severního a jižního výběžku ostrova Rhodos. Na severu se tak děje u hlavního města Rhodos, přímo před známým mořským akváriem s písčito-oblázkovou pláží Elli. Někdy je v moři pozorovatelná i „čára“ jiného odstínu modré v místě, kde se vody promíchávají. Na jihu ostrova se moře stýkají u pláže a ostrůvku Prasonisi, v místě známém jako „polibek dvou moří“. Pláž Prasonisi má podobu dvou sbíhajících se zátok, které dohromady vytvářejí dlouhý písečný pruh. Tento písečný pruh spojuje ostrůvek Prasonisi s pevninou a je oblíbeným cílem turistů, zejména pak surfařů.

Obecně tak můžeme pláže ostrova Rhodos rozdělit podle toho, zda se nacházejí na jeho východní, či západní straně. Východní pobřeží Rhodu je méně kamenité, pláže jsou zde převážně písčité nebo písčito-oblázkové a moře klidnější. Turisticky nejoblíbenější pláže z celého ostrova Rhodos leží z velké většiny právě na jeho severo-východním pobřeží, kde se rozprostírají ty nejkrásnější a nejdelší pláže pokryté jemným pískem. Jiho-východní pobřeží ostrova je již o poznání klidnější.

Pláže na východní straně ostrova vyhledávají turisté především pro klid, koupání a relaxaci a lze je vřele doporučit i rodinám s dětmi nebo starším lidem. Mezi nejznámější pláže rhodského východu patří např. Kalithea, Faliraki, Anthony Quinn, Ladikou, Afandou, Kolymbia, Tsambika, Vlicha, Pefki, Agios Pavlos, Prasonisi a další.

Naopak západní pobřeží ostrova je vystaveno silnějším větrům a větším mořským vlnám, které z něj činí oblast vhodnou pro provozování nejrůznějších vodních sportů, v prvé řadě windsurfingu a kitesurfingu. Západní pobřeží pokrývají většinou oblázky. K nejvyhledávanějším plážím na západním pobřeží ostrova patří např. Ixia, Theologos a další.

Pláže ostrova Rhodos jsou obecně také velmi dobře hodnoceny i z pohledu jejich čistoty a turistické vybavenosti. Množství rhodských pláží bývá pravidelně oceňováno tzv. Modrou vlajkou EU, tradičně pláže Reni Koskinou, Kavourakia, Faliraki, Mantomata, Ladikou, Afandou, Kolymbia, Lardos, Gennadi, Kokkinogia, Kiotari, Trianta (Ialyssos), Kalithea, Pefki, Vlicha i další.

Rhodos východní pobřeží a jeho nejoblíbenější pláže

Severovýchodní pobřeží ostrova Rhodos je téměř celé pokryto množstvím pláží – většími i menšími, velmi rušnými i klidnějšími.  Právě severovýchod ostrova Rhodos je turisticky nejatraktivnější oblastí, zdejší pláže bývají udržované a organizované. Z většiny disponují velmi kvalitním turistickým zázemím s lehátky a slunečníky, tavernami a bary i nabídkou vodních sportů.

Pláž Elli (město Rhodos) – jedna z nejkrásnějších pláží ostrova Rhodos leží přímo na jeho severním výběžku. Elli je písčitá pláž, velmi živá a výborně turisticky vybavená.

Pláž Kalithea – skalnatá zátoka, kde se dříve nacházely známé termální lázně Kalithea. Dnes se tu nachází malá písčito-oblázková pláž, vybavená slunečníky a lehátky a s výbornými podmínkami pro milovníky relaxačního potápění a šnorchlování.

Pláž Faliraki – nádherná písečná pláž, která je ideální zejména pro rodiny s dětmi. Pláž je dlouhá 5 km a střídají se tu části rušné (zejména ty přiléhající k jednotlivým hotelům) i klidnější. Do letoviska Faliraki se obecně jezdí za zábavou a atrakcemi a totéž platí i pro jeho pláž, která disponuje výborným turistickým zázemím, včetně nabídky vodních sportů.

Zátoka Anthony Quinna (Vagies) – oblázková pláž s pozvolným vstupem do moře, klidná, vybavená lehátky a slunečníky. Nachází se v malém zálivu mezi útesy, který získal jméno podle slavného amerického herce. Ideální podmínky pro potápění a šnorchlování.

Pláž Afandou – dlouhá (asi 4 km) písčito-oblázková pláž, částečně organizovaná a oceňovaná zejména pro svoji čistotu a azurové moře. Známá rhodská pláž, velmi pěkná a již také méně rušná.

Pláž Kolymbia – dlouhá, písčito-oblázková pláž, která je výborně turisticky vybavená a u turistů se těší stále větší oblibě. Menší skalnatý kopec uprostřed rozděluje pláž na dvě části, přičemž jižní část je písčitá až oblázková, s pozvolným vstupem do moře a oblíbená zejména mezi rodinami s dětmi. Severní část pláže je klidnější a více kamenitá.

Pláž Tsambika – tradičně hodnocená jako jedna z nejkrásnějších pláží ostrova Rhodos. Pokrývá ji snad nejjemnější písek z celého ostrova, do kterého se s oblibou zahrabávají nejen malé děti. Pláž je organizovaná a v hlavní letní sezoně také poměrně rušná. Na vysokém kopci nad ní bdí stejnojmenný klášter Tsambika.

Pláž Stegna – klidná, písčitá až písčito-oblázková pláž, která je chráněná okolní zátokou. Pláž je organizovaná a oblíbená především mezi rodinami s dětmi.

Pláž Agathi (Agia Agatha) – oblíbená písečná pláž s pozvolným vstupem do moře a turistickým zázemím. Agathi se rozprostírá v malebné skalnaté zátoce a tradičně je řazena mezi nejkrásnější pláže ostrova Rhodos.

Pláž Lindos (Megali Paralia) – velmi malebná pláž, chráněná okolní zátokou a s úžasným výhledem na starou vesničku Lindosakropolí. Pláž pokrývá jemný písek, který sem společně s pozvolným vstupem do vody láká i rodiny s dětmi. V hlavní turistické sezoně bývá zcela zaplněná.

Zátoka Agios Pavlos (Limanaki) – unikátní zátoka, která je kromě malého průplavu jinak celá uzavřena okolními skalisky. Zdejší pláž je písčitá až písčito-oblázková a částečně organizovaná. Pláž patří také k turistickému letovisku Lindos.

Jihovýchodní pobřeží ostrova Rhodos je oproti severu mnohem více poklidné, nacházejí se tu menší turistická střediska, která jsou od sebe již více vzdálená. Pláže jsou zde ale také krásné, většinou písčité či písčito-oblázkové a častěji se tu vyskytují i pláže neorganizované, čistě přírodní, poskytující ticho a soukromí.

Pláž Glystra – menší, velmi příjemná pláž, kterou pokrývá jemný a zlatavý písek. Je vybavená lehátky a slunečníky a patří mezi klidné pláže.

Pláž Gennadi – dlouhá a klidná oblázková pláž, v centrální části vybavená lehátky a slunečníky.

Pláž Plimiri – dlouhá, písčito-oblázková pláž s křišťálově čistým mořem a pozvolným vstupem do vody. Z většiny je pláž ponechána čistě přírodní, organizovaná je pouze část pláže před velkým hotelovým komplexem (čistě písčitý úsek pláže s lehátky a slunečníky a nabídkou vodních sportů).

Pláž Prasonisi – odlehlá pláž na samém jižním cípu ostrova Rhodos, bez plážového servisu, ale velmi zajímavá. Větrná pláž s nádherně jemným pískem je označována jako ráj surfařů, neboť sem ve velkém míří právě milovníci wind-surfingu a kite-surfingu. Pláž Prasonisi je de facto takový pruh tekutých písků, který s pevninou spojuje malý ostrůvek Prasonisi.

Rhodos západní pobřeží a jeho nejoblíbenější pláže

Severozápadní pobřeží ostrova Rhodos je specifické svým povrchem i povětrnostními podmínkami. Na rozdíl od východní strany ostrova je na západě mnohem více větrno a moře je tu také bouřlivější, pobřeží je více kamenité a povrch pláží tvoří častěji oblázky i kamínky. To vše poskytuje ideální podmínky zejména pro vodní adrenalinové sporty.

Pláž Ixia – dlouhá a široká oblázková pláž, která svým návštěvníkům poskytuje dobré turistické zázemí i rozmanitou nabídku vodních sportů (windsurfing, vodní lyže, vodní skútry). Pláž je součástí moderního přímořského letoviska Ixia.

Pláž Ialyssos – dlouhá oblázková pláž s kvalitním turistickým zázemím (lehátka a slunečníky, množství plážových barů a taveren i různých obchůdků) a s několika surfařskými školami. Pláž je součástí moderního a živého střediska Ialyssos.

Pláže Theologos, Fanes a Kalavarda – dlouhé, písčité (hrubý písek) až písčito-oblázkové pláže, známé především mezi wind-surfaři a kite-surfaři. Pláže jsou poklidné a částečně organizované.

Jihozápadní pobřeží ostrova Rhodos je velmi pusté a divoké, často s obtížným přístupem. Nachází se tu již výrazně méně pláží, z nichž většina je čistě přírodní.

Pláž Glyfada – odlehlá kamenitá pláž, obklopená divokou přírodou.

Pláž Fourni – klidná písčito-oblázková pláž, umístěná v malé zátoce přímo pod zříceninou johanitského hradu Monolithos. Pláž je vybavená lehátky a slunečníky a v hlavní sezoně tu stává i pojízdná kantýna s občerstvením.

Ostrov Rhodos a vodní sporty

Nabídka vodních sportů bývá na rhodských plážích opravdu široká. Zájemci si tu mohou vyzkoušet například jízdu na vodních lyžích, vznášení se na padáku za člunem, jízdu na vodním skútru, mohou si také pronajmout šlapadlo, kajak nebo i motorový člun. Na západní pobřeží Rhodu poté míří především milovníci wind-surfingu a kite-surfingu. Tento sport si ale mohou vyzkoušet i úplní začátečníci, neboť tu funguje i několik surfařských škol s instruktory.

Samostatnou kapitolou je ale potápění, které je ve vodách kolem ostrova Rhodos zakázáno. Výjimku získalo pouze několik potápěčských center, kterým bylo umožněno potápění na vyhrazených místech. Na těchto místech se smí potápět jak zkušení sportovci, tak účastníci potápěčských kurzů.

Zátoky na Rhodu jsou však jedinečným místem pro šnorchlování.

Ostrov Rhodos a průměrná teplota moře

Ostrov Rhodos bývá označován jako nejslunnější řecký ostrov a s téměř 300 slunečnými dny v roce patří k nejteplejším ostrovům ve Středomoří. V hlavní letní sezoně (tzn. od června do poloviny září) se průměrná nejvyšší teplota vzduchu pohybuje v rozmezí 28 až 31 ºC, přičemž průměrná teplota moře je v tomto období 23 až 25 ºC.

Teplota mořské vody patří k nejvyšším v oblasti Egejského moře a činí tak z rhodských vod ideální místo pro potápění a šnorchlování. Obecně je na východě ostrova o něco málo tepleji než na jeho západní straně, což je způsobeno především vlivem mořských proudů i větrem. Nejvíce se moře prohřívá zejména v mělkých zátokách u východního pobřeží.

Mapa ostrova Rhodos - pláže

Jednotlivé pláže ostrova Rhodos, i včetně těch méně známých až doslova ukrytých, jsou přehledně vyznačeny na mapa ostrova Rhodos.