Výlety na ostrově Zakynthos

Jónský ostrov Zakynthos je ideální destinací pro aktivní dovolenou u moře. Ostrov s pobřežím tvořeným vápencovými útesy, zlatými písečnými plážemi a přírodními modrými jeskyněmi láká turisty především na lodní výlety, koupání v nádherných zátokách a poznávání zdejší rozmanité fauny a flory.

K nejoblíbenějším výletům patří plavba do zátoky Navagio doplněná slavnou legendou o ztroskotání pašerácké lodě, výlety na člunech k tzv. modrým jeskyním, kde si sluneční paprsky pohrávají s azurovou barvou moře, nebo lodní výlety spojené s koupáním a pozorováním chráněných želv Caretta-Caretta.

Lodní výlety kolem pobřeží ostrova Zakynthos

Zakynthos se pyšní překrásnou svěží přírodou a rozmanitým charakterem svého pobřeží, které dosahuje délky zhruba 123 km. Na jižním a východním pobřeží ostrova převažují nádherné písečné pláže s pozvolným vstupem do moře, často doplněné plážovým servisem a nabídkou vodních sportů, proto jsou ideální pro typické prázdninové lenošení, koupání a adrenalinové vodní aktivity. Mezi nejoblíbenější pláže ostrova patří zejména pláž Laganas, Porto Azzuro, Banánová pláž, pláž Tsilivi, pláž Gerakas a další.

Severovýchodní a zejména západní pobřeží ostrova Zakynthos jsou z pohledu lodních výletů mnohem zajímavější, protože jsou převážně skalnaté s různými zátokami, jeskyněmi a skalními převisy. Jónské moře získává u těchto břehů neuvěřitelnou čistotu a azurově modrou barvu. Zakynthos je také výbornou destinací pro milovníky potápění, kteří ho řadí mezi několik nejlepších potápěčských lokalit v Evropě.

Pláž Navagio s vrakem lodi – Pláž leží v zátoce u severozápadního pobřeží ostrova, chráněna vysokými skalami a především z dálky je na ni opravdu úchvatný pohled. Pláž pokrývají malé bílé oblázky a společně s azurovým mořem tvoří nádherný barevný kontrast, který je navíc ještě ozvláštněn starým vrakem pašerácké lodě přímo uprostřed pláže. Pláž je přístupná pouze z moře (v r. 2023 byla bohužel kvůli sesuvům skály veřejnosti uzavřena), ale pohled na ni si můžete užít také seshora z útesů, kde byla vybudována malá vyhlídka.

Modré jeskyně (Blue Caves) – Tyto jeskyně tvoří světlý vápenec a při dobrém odrazu slunečních paprsků voda v jeskyních opravdu září azurově modrou barvou. Ty nejkrásnější modré jeskyně leží v severní části ostrova, poblíž vesnic Agios Nikolaos a Volimes, a jsou dostupné pouze lodí. Některé výlety zahrnují také koupání v jeskyních a šnorchlování. Poplujete-li kolem severního cípu ostrova, užijte si i pohled na maják Skinari.

Korakonissi – Korakonissi je skalní útvar, který připomíná malý ostrůvek, i když je spojen s pevninou. Co ho činí neobvyklým, je velký skalní oblouk a malá jezírka, která se přirozeně vytvořila na skalnatém pobřeží. Nachází se v jihozápadní části ostrova, poblíž vesnice Kiliomenos.

Jeskyně KeriU jižního výběžku ostrova Zakynthos se nacházejí krásné a členité jeskyně Keri, jejichž blízké okolí je ideální lokalitou pro potápění a šnorchlování.

Sirná pláž XigiaU severovýchodního pobřeží ostrova si můžeme užít ještě jednu zajímavost ostrova Zante, a to přírodní sirné „lázně“ Xigia. Nachází se tu hned několik pláží se sirnými výduchy v moři, které by měly mít i blahodárné účinky na lidské tělo.

Zakynthos a nejbližší ostrůvky a ostrovy

Řecký ostrov Zakynthos patří mezi několik málo oblastí na světě, kde lze ještě spatřit vzácný druh želvy Caretta-Caretta. Domovem karet obrovských je Středozemní moře a každoročně v období hnízdění připlouvají samičky do zátoky Laganas, aby zde do písku nakladly svá vajíčka. Zajímavostí je, že želva se vrací vždy na tu stejnou pláž, kde se sama narodila. Proto je tak důležitá ochrana pláží v laganaském zálivu.

Na ostrově působí organizace Národní mořský park Zakynthos, jejímž hlavním úkolem je ochrana přírodního dědictví ostrova Zakynthos a ohrožených druhů živočichů, kteří tu žijí. K těm nejohroženějším patří želva Caretta Caretta a tuleň Monachus Monachus. Ochranné pásmo zahrnuje oblast jižního pobřeží ostrova od mysu Marathia až po pláž Gerakas, včetně pláží Limni Keri, Laganas a Kalamaki, a také několik menších ostrovů, které leží v zátoce Laganas, vč. ostrůvků Marathonisi, Pelouzo, i dvou malých ostrovů Strofades, nacházejících se jižně od Zakynthu.

Největší přístav se nachází v hlavním městě Zakynthos, odkud v hlavní letní sezoně vyplouvá každodenně velké množství lodí i trajektů. Do zátoky Navagio a k modrým jeskyním se nejčastěji vyplouvá z přístavů Porto Vromi a Agios Nikolaos, ale menší loďky a čluny ale vyplouvají prakticky odkudkoliv, např. na pláži Laganas jich většinou kotví hned několik. Na výlety za pozorování želv karet obrovských se často využívají speciální lodě s proskleným dnem.

Marathonisi „želví“ ostrov – Přímo v laganaském zálivu se nachází malý exotický ostrůvek pokrytý hustou zelení a s krásnou zlatavou pláží, kterou využívají želvy Caretta pro kladení svých vajíček. Ostrov Marathonisi spadá pod chráněná území a kolem jeho břehů můžeme zahlédnout nejen karetu obrovskou, ale i ohrožený druh tuleně středomořského.

Ostrov Pelouzo – Malý neobydlený ostrov Pelouzo (či Kalonisi) leží také v laganaském zálivu a slouží jako útočiště pro želvy Caretta Caretta a tuleně Monachus Monachus. Vzhledem k vysokému stupni ochrany ohrožených živočišných druhů se nesmí k ostrovu zajíždět na motorových člunech či loďkách a na ostrově se musí návštěvníci chovat tiše a ohleduplně.

Ostrovy Strofády – Dva ostrovy souhrnně označované jako Strofády leží jižně od Zakynthu a někdy se jim také kvůli jejich plochému tvaru přezdívá „plovoucí ostrovy“. Díky hojnému výskytu ptactva jsou ostrovy také součástí Národního mořského parku Zakynthos, zejména na jaře se ostrovy stávají útočištěm pro tisíce stěhovavých ptáků, kteří tudy migrují.

Ostrov Cameo – Cameo je malý ostrůvek u laganaského pobřeží, který je s pevninou spojen úzkým dřevěným mostem. Nachází se v letovisku Agios Sostis, na ostrově fungují dva bary a je tu i malá pěkná pláž, ideální tip na odpočinkové odpoledne.

Ostrov KefalonieSeverně od Zakynthu, zhruba hodinu a půl plavby trajektem, leží další krásný řecký ostrov Kefalonie. Kefalonie je známá pro svoji krásnou přírodu, čisté pláže a kontrasty hlubokých jeskyní a tyčících se hor. Za návštěvu jistě stojí hlavní město Argostoli, krápníková jeskyně Drogarati nebo impozantní klášter Saint Gerassimos.

Olympie – A bude-li vám již Zakynthos malý, zajímavým tipem na výlet je také návštěva pevninského Řecka a rozsáhlého archeologického naleziště Olympie, spjatého s dlouhou tradicí olympijských her. Plavba trajektem ze Zakynthu na Peloponés trvá zhruba 2 hodiny.

Vnitrozemí ostrova Zakynthos

Ostrov Zakynthos se rozkládá na ploše zhruba 410 km2 s maximální délkou pevniny asi 40 km a z geografického hlediska se jedná o poměrně rozmanitou oblast. Zatímco severní a severozápadní část ostrova je převážně hornatá a skalnatá, jižní a jihovýchodní část ostrova je naopak nížinatá s krásnými písečnými plážemi.

Nejvyšší hora Vrachionas s nadmořskou výškou 756 m se nachází v centrální části vnitrozemí ostrova, je přístupná a nabízí opravdu nádherný výhled na celý ostrov Zakynthos. Krásné vyhlídky nalezneme ale i v jiných částech ostrova, oblíbeným cílem výletů bývá např. hora Skopos, která se vypíná nad zátokou Laganas, nebo oblíbené vyhlídky Bochali, Pikas či vyhlídka nad slavnou zátokou Navagio.

Vyhlídka z Bochali – Ruiny benátského hradu Bochali z r. 1646 se tyčí nad hlavním městem Zakynthos a poskytují nádherný výhled na krajinu pod sebou vč. hlavního města a přístavu i nekonečných dálek Jónského moře.

Hlavní město Zakynthos, živé turistické letovisko s hlavním přístavem ostrova, se rozkládá na jeho jihovýchodním pobřeží. Město Zakynthos, nazývané také Chóra, je moderní město s kavárnami, tavernami a obchůdky, které však návštěvníkům představuje i svoji pestrou minulost v podobě krásných historických staveb, muzeí, sbírek i tradičních úzkých uliček.

Na nábřeží města stojí kostel sv. Dionýsa, největší kostel na ostrově, který nese jméno patrona ostrova Zakynthos. Další krásný kostel sv. Mikuláše je menší kamenná jednolodní bazilika, uvnitř nádherně zdobená. V hlavním městě doporučujeme navštívit dvě náměstí, kolem kterých stojí hned několik významných budov, náměstí Solomos (Byzantské muzeum, historická veřejná knihovna, několik soch) a náměstí sv. Marka (katolický kostel sv. Marka, Muzeum dvou básníků Soloma a Kalva). K nejrušnějším místům hlavního města patří kromě těchto dvou náměstí také ulice A. Roma, kde se nachází velké množství taveren, kaváren a barů.

Množství a stav historických památek na Zakynthu byly však bohužel velmi ovlivněny přírodní katastrofou v r. 1953, kdy Zakynthos zasáhlo velmi silné zemětřesení s následnými požáry. Hlavní město bylo téměř celé zničeno, stát zůstaly pouze tři významné objekty, a to katedrála svatého Dionýsa, budova Národní banky a kostel svatého Nikolase. Následná rekonstrukce hlavního města tak byla velmi rozsáhlá a náročná. Škody ale zemětřesení napáchalo po celém ostrově.

Chcete-li vyrazit za zábavou a nákupy doporučujeme kromě hlavního města Zante například také rušnější přímořská letoviska Laganas, Kalamaki nebo Tsilivi.

Naopak tradiční řecké vesničky s poklidným způsobem života, úzkými uličkami a např. i s nabídkou místních výrobků hledejte směrem do vnitrozemí ostrova. Zejména horské vesnice na severu ostrova, jako např. Volimes, Maries a Anafonitria, ale i další menší obce roztroušené různě po vnitrozemí, např. Louha, Gyri, Exo Chora nebo Macherado, jsou krásné tradiční řecké usedlosti, ve kterých lze ještě vidět pravý zakynthoský způsob života.

V jihozápadní části ostrova se ukrývá tajemná Damianova jeskyně, otevřená dvoupatrová jeskyně, která je dějištěm mýtu o Damianovi a drakovi Androniovi. Podle pověsti ochránce vesnice Agalas, statečný Damian, porazil draka Andronia a jeho ostatky leží právě v této jeskyni. S drakem Androniem je spojen také vznik jedenácti studní, nacházejících se jižně od jeskyně, které prý vytvořil právě on. Tzv. Androniovy studně pocházejí pravděpodobně z 15. století, dnes jsou obklopeny vinicemi a množstvím starých olivovníků.

Na ostrově Zakynthos se nachází několik krásných kostelíků a klášterů, jejichž návštěvu můžete spojit navíc s příjemnou procházkou a udělat si tak krásný výlet – ty nejzajímavější naleznete v části památky ostrova Zakynthos.

Lisovna a muzeum Aristeon – Oblíbeným cílem turistů bývá lisovna oliv Aristeon s muzeem, podnik na výrobu chutného olivového oleje s dlouhou rodinnou tradicí. Lisovna se nachází ve vesnici Lithakia, u jižního pobřeží ostrova Zakynthos, blízko oblíbeného turistického letoviska Laganas.

Vinařství Callinico – Společně s kvalitním olivovým olejem doporučujeme jako suvenýr z ostrova Zakynthos také kvalitní řecké víno, proto budete-li mít cestu kolem vesničky Kalipado, navštivte místní rodinné vinařství Callinico. Zde budete mít možnost vidět proces výroby vína i ochutnat několik zdejších kvalitních odrůd.

Askos Stone ParkZvířecí rezervace Askos Stone Park může být dobrým tipem na výlet s dětmi, protože zde mohou pozorovat různá zvířata, jako jsou pávi, jeleni Platonia, poníci, kozy, želvy a mnoho dalších. Uvidí, jak se zvířata krmí, nebo je dokonce budou moci nakrmit i samy.

Vodní park Zante Water Village (Sarakinado) – A děti budou jistě nadšené i dnem stráveným ve velkém vodním parku Zante Water Village, který nabízí četné skluzavky, tobogany a další vodní atrakce.

Mapa ostrova Zakynthos – výlety

Turisticky nejvyhledávanější cíle a nejoblíbenější výlety po ostrově Zakynthos jsou přehledně vyznačeny na mapa ostrova Zakynthos.