Pláže na ostrově Kréta

Kréta jako největší řecký ostrov s nejdelším pobřežím (asi 1 066 km) dává prostor stovkám nádherných pláží. Najdeme tu pláže písčité i oblázkové, velmi rušné i tiché, omývané azurový mořem a často také obklopené krásnou krétskou přírodou.

Mezi nejkrásnější pláže Kréty jsou tradičně řazeny pláže Balos, Falassarna a Elafonisi, slavná je také „palmová“ pláž Vai a oblibu turistů a rodin s dětmi si získaly i pláže v okolí hlavního města Heraklion.

Pobřeží ostrova Kréta obecně

Řecký ostrov Kréta má podlouhlý tvar a většinu délky jejího pobřeží proto tvoří severní a jižní strana, na kterých najdeme i převážnou část krétských pláží. Západní a východní pobřeží ostrova jsou oproti tomu hodně krátká, ne však nevýznamná, protože právě tady se rozprostírají jedny z nejkrásnějších pláží celého ostrova.

Ze severní strany je pobřeží Kréty omývané Egejským mořem (někdy je tato jižní část Egejského moře nazývaná také jako Krétské moře) a z jižní strany Libyjským mořem. Teplejší Libyjské moře i blízkost afrického kontinentu způsobují to, že jižní pobřeží a moře jsou obecně teplejší než sever ostrova. I z geografického hlediska existuje mezi severním a jižním pobřeží rozdíl. Zatímco terén na severu Kréty je více pozvolný, pláže poměrně prostorné a mořské dno mělké, jižní strana ostrova je více hornatá a vstup do vody příkřejší. (Více v článku Příroda na ostrově Kréta.)

Některé pláže jsou turisticky organizované, jiné ponechány čistě přirozené, obecně však krétské pláže platí za velmi čisté a řada z nich je pravidelně oceňována tzv. modrou vlajkou EU.

Krétské pobřeží je v letních měsících ovlivňováno jevem „meltemi. Jedná se o silné severní větry, které na mořské hladině zvedají větší vlny a mohou tak turistům znepříjemnit koupání i odpočinek na pláži, když vhánějí písek do očí. Větry meltemi jsou však nevyzpytatelné a nedá se dopředu odhadnout ani místo, ani čas jejich výskytu. Obecně jsou větrům meltemi vystaveny více pláže na severním pobřeží ostrova, nicméně ani jižní pláže nejsou tomuto stoprocentně uchráněny. Většinou ale severní větry nebývají nějak extrémně rušivé, naopak činí pobyt na horkém sluníčku o něco snesitelnější.

Kréta a její nejkrásnější pláže

K nejoblíbenějším plážím ostrova Kréta a konkrétně poté její provincie Chania patří jednoznačně pláže Balos, Elafonissi či Falassarna, návštěvníci kraje Rethymno si zase zamilovali pláž Preveli a přesunete-li se do východní části Lassithi, určitě nevynechejte pláž Vai. Nicméně, ať se na svoji dovolenou vydáte do kterékoliv části ostrova, jistě tu najdete krásné pláže a místa na koupání. Například v severní části provincie Heraklion se táhne dlouhý pás převážně písečného pobřeží, kde navazuje téměř jedna pláž na druhou. Oblíbené jsou zejména pláže prázdninového resortu Kato GouvesAnalipsiAnissaras. (Více v části Letoviska ostrova Kréta.)

Severní pobřeží

Nejvíce turisticky zaměřeným krajem Kréty je provincie Heraklion, a proto asi příliš nepřekvapí, že nejoblíbenější a nejlépe vybavené pláže severního pobřeží leží v okolí hlavního města Heraklion. Na východ i na západ od hlavního města najdeme menší a klidnější přímořská letoviska s krásnými a prostornými písčitými plážemi. Západně se tu rozprostírá například dlouhá pláž se zlatavým pískem Amoudara, oblíbené pláže Lygaria či Agia Pelagia, východním směrem například krásná písečná pláž Amnissos, pláž s několika malými zátokami Kokkini Hani nebo pláž Analipsi, která je pravidelně oceňována za svoji čistotu a vybavenost. Dále na východ bychom poté došli k nejrušnějšímu prázdninovému resortu HersonissosStalidaMalia, který lemují stejnojmenné pláže Hersonissos, Stalida a Malia, dlouhé a široké písčité až písčito-oblázkové pláže.

K nejoblíbenějším destinacím provincie Lassithi patří zejména záliv Mirabello s regionálním městem Agios Nikolaos, moderním a velmi malebným přímořským letoviskem. Nejživějším místem je jeho krásný přístav s luxusní pobřežní promenádou. Kromě Agios Nikolaos sem turisté míří také kvůli známému ostrovu Spinalonga, na kterém se vypíná mohutná benátská pevnost a zájemci si mohou odpočinout i na malé plážičce. Jižně v zálivu, v těsné blízkosti oblíbeného letoviska Elounda, se pod mořskou hladinou skrývají ruiny kdysi čilého římského města Olous. Hledáte-li zajímavé místo k potápění a šnorchlování, nebudete zklamáni.

Krásné pláže samozřejmě najdeme i v západní části severního pobřeží (prefektura Chania), namátkou můžeme zmínit například dlouhý pás písečných a výborně organizovaných pláží Agia Marina, Platanias a Stalos, které si díky jejich čistotě a pozvolnému vstupu do moře oblíbily i rodiny s dětmi. Resort Agia MarinaPlataniasStalos je známý jako největší centrum zábavy v západní polovině Kréty.

Západní pobřeží

Západní strana ostrova si získala přezdívku „karibské pobřeží“, což mnohé napovídá. Pláže s jemným bílým pískem, azurově zbarveným mořem a s nádechem exotiky naleznete právě tady. K nejkrásnějším plážím Kréty patří jednoznačně pláž Elafonisi, ležící v jihozápadním cípu ostrova. Mělká písečná laguna, která se utvořila mezi ostrůvkem Elafonisi a pevninou je známá díky svému narůžovělému písku a cedrovému lesu, který zasahuje až k pobřeží. Společně s velmi exoticky působící pláží Balos (které se rozprostírá naopak na severozápadním výběžku ostrova) patří také k nejfotografovanějším plážím Kréty. Na dohled od laguny Balos ční z moře ostrůvek Imeri Gramvousa, který navíc ozvláštňují pozůstatky staré pevnosti a vraků ztroskotaných lodí.

Mezi plážemi Elafonissi a Balos, nedaleko od města Kissamos, se rozprostírá dlouhá písečná pláž Falassarna. Díky měkkému písku a dobrému turistickému zázemí je ideální pro rodiny s dětmi a v letních měsících tu funguje i škola windsurfingu. Celá oblast západního prostředí spadá pod provincii Chania.

Jižní pobřeží

Jižní pobřeží prefektury Rethymno ukrývá jedny z nejhezčích přírodních pláží na Krétě, kam míří především milovníci klidu a samoty. Mezi takové patří například krásná „palmová“ pláž Preveli, která se rozprostírá u ústí řeky, v blízkosti krásného jezírka obklopeného svěží přírodou. Zároveň tu prý také leží pláže omývané těmi nejzářivějšími tyrkysovými vodami, a to pláže Skinaria, Ammoudi a Damnoni, všechny v blízkosti pláže Plakias.

Po březích menšího zálivu Messara (v provincii Heraklion) se táhne hned několik pláží, například Kalamaki, Kommos či Matala. Nejznámější z nich je asi pláž Matala, která se proslavila zejména v 60. a 70. letech minulého století jako místo tzv. hippies. Netypická je pláž tmavým zbarvením svého písku a především pak scenerií, kterou vytváří blízký skalnatý útes s uvnitř vytesanými jeskyňkami.

Jedna z nejdelších krétských pláží se nazývá Kommos a nachází se taktéž v Mesarském zálivu, severně od pláže Matala. Součástí jejího okolí je také malá archeologická oblast Kommos z pozůstatky z minojského osídlení.

Budeme-li pokračovat dál na sever zálivu, po malé chvíli dojdeme na další dlouhou a krásnou písečnou pláž Kokkinos Pyrgos (známou také jako pláž Tymbaki). K dispozici jsou tu návštěvníkům nejen lehátka a slunečníky, ale také množství nejrůznější barů a chutných taveren. Nejvíce to žije kolem zdejšího přístavu.

Východní pobřeží

Na severovýchodním výběžku ostrova, v oblasti Lassithi, leží slavná „palmová“ pláž Vai. Její zvláštností je rozsáhlý plamový háj, který je největší v Evropě a čítá neuvěřitelných 5 tisíc stromů. Měkký písek, křišťálově čistá voda a příjemné prostředí dělají z pláže také ideální prostředí pro rodiny s dětmi.

Ostrov Kréta je plný nádherných pláží a výše uvedené jsou jen zlomkem jejich celkového počtu. Pro lepší přehlednost si můžete prohlédnout naši mapu krétských pláží.