Greece

Rhodos

Hlavní strana -Rhodos

Ostrov Rhodos - Dodekanéské ostrovy

Nejslunnější řecký ostrov prý za toto své označení vděčí bohu slunci Heliovi, který v bájných dobách vyzdvihl malý skalnatý ostrůvek z moře a ozářil ho svými teplými paprsky. Ostrov se zazelenal a pokryl záplavou různobarevných květin a rostlin. Krásnou zdejší přírodu obdivují turisté dodnes. Stejně tak si užívají i 260 slunečných dní v roce. Název Rhodos pochází ze slova „ródos“, tedy „růže“. Ve znaku má ale květinu spíše podobnou ibišku. Přezdívá se mu tak často také „růžový“ nebo „ibiškový“ ostrov.

Rhodos je největším z dvanácti Dodekanéských ostrovů, které se nacházejí na východním okraji Egejského moře. Zároveň je také čtvrtým největším řeckým ostrovem – předběhly ho pouze Kréta, Eúboia a Lesbos. Na délku měří ostrov zhruba 78 km a na šířku nepřesáhne 40 km. Není tedy moc veliký a během své dovolené ho jistě zvládnete důkladněji prozkoumat.

Nejoblíbenějšími rhodskými letovisky jsou určitě hlavní město Rhodos, Faliraki či Kalithea, které turistům poskytnou veškeré zázemí v podobě hotelů, restaurací, společenského života i krásných pláží. Úžasné pláže najdete prakticky po celém pobřeží ostrova Rhodos. Na východní straně ostrova se rozprostírají spíše písčité a oblázkovo-písčité pláže, klidné, vhodné pro koupání a relaxaci - k nejlépe hodnoceným patří Kalithea, Faliraki a Ladikou. Milovníci windsurfingu a jiných vodních sportů míří naopak k plážím na západním pobřeží, oblíbené jsou například pláže Prasonisi, Ixia a Theologos.

Ostrov Rhodos těží ze své pestré historie, která zanechala otisky v mnoha ohledech jeho života. Může se chlubit především množstvím dochovaných historických památek, ale i přírodních a jiných zajímavostí. I aktivnější a zvídavější turisté tak mají spoustu možností, kam vyrazit na výlet. Hlavní město Rhodos leží v severní špičce ostrova a především jeho středověká část, Staré město Rhodos, je unikátním místem s úžasně zachovanými památkami z různých historických epoch. Na seznamu památek UNESCO se nachází i Lindos, středověká johanitská pevnost vypínající se na kopci na „bílou vesničkou“. Z přírodních zajímavostí bychom k návštěvě doporučili určitě Údolí motýlů (Petaloudes), park Sedm pramenů (Eptá Pigés) nebo krásný přírodní park Rodíni.

Obyvatelé ostrova žijí především z turistického ruchu, který od 70. let minulého století prožívá neutichající boom. Během turistické sezony pracují prakticky bez přestávky, protože si musejí vydělat peníze na celý rok. Jenom 20 procent příjmů pochází z jiných zdrojů, například ze zemědělství. A ačkoliv je Rhodos mezi turisty velmi oblíbený, stále vás zdejší pobyt vyjde levněji než například na Krétě, a to především proto, že turistický ruch zažil rozmach později než na jiných řeckých ostrovech a konkurence mezi zdejšími podniky se teprve utváří.