Letoviska ostrova Zakynthos

Řecký ostrov Zakynthos patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace v Řecku. Mladé návštěvníky přitahuje i díky skvělé zábavě a rušnému nočnímu životu, páry a rodiny s dětmi sem míří zejména za nádhernou přírodou, azurovým mořem a pohádkovými plážemi.

K nejvyhledávanějším turistickým oblastem ostrova patří především prázdninová střediska v zálivu Laganas – Laganas, Kalamaki nebo Limni Keri, a samozřejmě krásné hlavní město Zakynthos, společně s okolními přímořskými letovisky Argassi, Tsilivi či Alykes a Alykanas, která disponují velmi kvalitním turistickým zázemím.

Města a obce ostrova Zakynthos

Největším městem ostrova Zakynthos je hlavní město Zakynthos, ve kterém žije asi 10 tisíc obyvatel z celkových 40 tisíc. Mezi další větší města (obce) patří Tsilivi, Laganas, Kalamaki, Argassi, Alykes a Alikanas. Na druhé straně tohoto žebříčku naopak stojí např. vesnička Gyri s počtem stálých obyvatel nepřesahujícím číslo třicet. Gyri je zároveň jedna z nejstarších a nejvýše položených obcí ostrova.

Život zakynthoských obyvatel i podobu zdejších obcí utvářela velká rozmanitost v dlouhé historii ostrova. Nároky na ostrov si dělalo několik mocností, a tak si Zakynthos prošel nadvládou zejména Římanů, Byzantské říše a Benátčanů, jejichž vliv je na ostrově patrný dodnes především v architektuře či umění. Důležitým milníkem v historii ostrova byly také boje za nezávislost a vznik svobodného Řecka. Moderní dějiny poznamenala tragédie v podobě devastujícího zemětřesení v roce 1953, které zasáhlo celý ostrov a nejcitelněji jeho hlavní město. Škody utrpěla veškerá infrastruktura v hlavním městě Zante a zničeno bylo více než 90 % budov, přesto tři významné budovy dokázaly tyto silné otřesy ustát – katedrála sv. Dionýsa, budova Národní banky a kostel sv. Mikuláše. Hlavní město tak muselo být po ničivém zemětřesení znovu kompletně vystavěno a neustále se rozrůstá dál, směrem do vnitrozemí ostrova. V současné době je živým turistickým místem.

Jižní pobřeží ostrova Zakynthos – zátoka Laganas

Největší turistická oblast Zakynthu se nachází na jihu ostrova, na pobřeží zátoky Laganas. Široká zátoka je lemována nádhernou písečnou pláží, která dosahuje neuvěřitelné délky téměř 10 km. Písečné pobřeží s pozvolným vstupem do moře začíná u přístaviště v Agios Sostis, prochází oblíbenými letovisky Laganas a Kalamaki a pokračuje až k výběžku poloostrova Vassilikos. Letoviska v zálivu Laganas patří k nejlépe turisticky vybaveným a nejvyhledávanějším střediskům na ostrově.

Zátoka Laganas a její okolí má také jedno velké specifikum – díky přítomnosti chráněných a ohrožených druhů živočichů a rostlin byla celá oblast včetně blízkých ostrůvků Marathonisi, Kalonisi a Pelouso převedena pod správu organizace Národní mořský park Zakynthos. Náplní práce této organizace je ochrana zdejší přírody a zejména ohrožených druhů živočichů karety obrovské (Caretta Caretta) a mnišského tuleně (Monachus Monachus). I tato krásná zvířata tak můžete při pobytu na jihu ostrova zahlédnout. V ochranném pásmu kolem jižního pobřeží ostrova platí ale určitá návštěvnická pravidla.

Oblíbená letoviska na jižním pobřeží ostrova Zakynthos, řazená od západu k východu:

Letovisko Limni Keri (nebo Keri Lake) – Malé a klidné přímořské letovisko Limni Keri s přístavem a s několika tavernami, supermarkety a obchůdky přitahuje zejména páry a rodiny, které dávají přednost spíše klidu a odpočinku. Letovisko leží uprostřed národního parku v hornaté krajině, moře je v zátoce Laganas krásně čisté, klidné a voda u letoviska Limni Keri mělká.

Letovisko Porto Koukla – Příjemné a klidné přímořské letovisko Porto Koukla je zasazeno do okolní zelené přírody, keře a menší porosty lemují i zdejší písčito-oblázkovou pláž. V letovisku se nachází několik restaurací a taveren, v jejichž nabídkách zaujmou také tradiční řecká jídla a pokrmy z darů moře.

Letovisko Agios Sostis – Agios Sostis je ideálním místem pro romantickou a klidnou dovolenou s krásným výhledem na malý ostrůvek Cameo a s olivovými háji a borovicovými lesy v zádech. Pláž Agios Sostis je menší, písečná a s pozvolným vstupem do moře. Výhodou letoviska je jeho krásné okolí, klid, ale zároveň blízkost nejživějšího prázdninového resortu Laganas, kam lze dojít pěšky po pláži i po silnici.

Letovisko Laganas – Letovisko Laganas je známé jako centrum nočního života ostrova a vyhledávají ho především mladší ročníky. Nachází se tu velké množství hotelů, v blízkosti hlavní ulice řada obchodů, zábavních center a nočních klubů otevřených až do pozdních nočních hodin, příjemné jsou také taverny, kde můžete strávit večer poslechem živé tradiční řecké hudby. Přilehlá pláž Laganas je krásná a rozlehlá písečná pláž, přes den stejně rušná jako letovisko samotné, se širokou nabídkou plážových restaurací a vodních sportů. K večeru se kvůli ochraně mořských želv přesouvá zábava do centra letoviska.

Letovisko Kalamaki – Oblíbené letovisko Kalamaki vyrostlo podél hlavní ulice, která je plná restaurací, taveren, obchůdků, ale i hotelů, půjčoven automobilů ad. Moře u letoviska Kalamaki je krásně čisté a klidné a písečná pláž Kalamaki patří k nejčistším na ostrově. Návštěvníci pláže však musejí brát ohled na líhnoucí se želvy a noční život je tak omezen pouze na samotné letovisko. Hlavní město Zakynthos je odtud vzdálené pouhých cca 5 km a mezinárodní letiště Zakynthos se nachází ještě blíže, z oblasti tak lze dobře pozorovat startující letadla.

Východní pobřeží ostrova Zakynthos

Východní pobřeží ostrova Zakynthos je z pohledu prázdninových středisek a turismu více rozmanité. V jižní a střední části východního pobřeží převažují letoviska poměrně rušná a dobře turisticky vybavená, s množstvím hotelů a jiných ubytovacích kapacit, výborných restaurací a taveren i nejrůznějších obchůdků, s půjčovnami aut ad. Letoviska jsou často lemovaná písečnými plážemi s plážovým servisem. V této oblasti leží hlavní město Zakynthos, rušné středisko s veškerým turistickým zázemím, které návštěvníky potěší i historickými památkami a muzei. Směrem na jih se nacházejí např. oblíbená prázdninová střediska Argassi a Vassilikos, naopak severním směrem od hlavního města leží vyhledávaná střediska Tsilivi, Amoudi až po letoviska Alykanas a Alykes.

Letovisky Alykanas a Alykes ale větší prázdninová střediska končí a v severní části východního pobřeží převažují naopak menší a velice klidné vesničky, jejichž obyvatelé se již tolik nevěnují turismu, ale spíše zemědělství a tradiční ruční výrobě nejrůznějších předmětů a potravin. Pobřeží je v severní části ostrova převážně oblázkové a skalnaté a známější je tu např. obec Agios Nikolaos s přístavem, ze kterého denně vyplouvají čluny a lodě i k sousednímu ostrovu Kefalonie.

Oblíbená letoviska na východním pobřeží ostrova Zakynthos, řazená od jihu k severu:

Letovisko Vassilikos – Oblast Vassilikos je vyhledávaná především pro krásnou přírodu, čisté pláže a azurové moře. Letovisko obklopují zelené piniové háje, borovice a olivovníky. Vassilikos návštěvníky jistě také potěší typickými řeckými restauracemi, které nabízejí vynikající řecké víno, řecké tradiční pokrmy, saláty i rybí speciality. Jedná se o velmi poklidnou a malebnou část východního pobřeží, kde se nacházejí jedny z nejkrásnějších pláží z celého ostrova.

Letovisko Argassi – Argassi je živější přímořské letovisko s množstvím taveren, hospůdek a obchůdků s nejrůznějším sortimentem vč. suvenýrů či domácích produktů. V Argassi se nachází několik krásných hotelů přímo u pláže, na menší písečné pláži Argassi stojí pozůstatky známého benátského mostu Argassi a další krásné pláže se rozkládají nedaleko odtud, jižním směrem na poloostrově Vasilikos. Letovisko díky jeho rušnému nočnímu životu a blízkosti k hlavnímu městu Zante vyhledávají často mladší turisté.

Hlavní město Zakynthos (Chóra) – Město Zakynthos je hlavním městem ostrova Zakynthos, které určitě stojí za to lépe poznat a projít si ho, alespoň v rámci výletu během vašeho pobytu na ostrově. Hlavní město je velmi živým a moderním místem, jeho ulice jsou plné obchodů, restaurací, barů a s podvečerem začíná ožívat promenáda a hlavní ulice Alexandra Roma. Město Zante láká turisty také na významné historické památky, na nábřeží stojí pravoslavný kostel sv. Dionýsa, největší na ostrově a s úchvatným interiérem, krásná jsou také náměstí sv. Marka nebo Solomosovo náměstí a další. Ve městě Zakynthos se nachází hlavní přístav i hlavní autobusové nádraží ostrova.

Letovisko Tsilivi – Letovisko Tsilivi leží jen pár kilometrů severně od hlavního města Zakynthos a patří k turisticky nejoblíbenějším místům na ostrově Zakynthos. Na hlavní ulici se nachází četné bary, taverny, obchůdky i např. zábava v podobě bowlingové dráhy. Skvělé turistické zázemí poskytuje návštěvníkům i pláž Tsilivi, krásná písečná pláž s mělkou vodou a bohatou nabídkou vodních sportů. Letovisko Tsilivi si pro svoji dovolenou vybírají páry, rodiny s dětmi i mladí turisté.

Letoviska Alykanas a Alykes – Sousedící turistická střediska Alykanas a Alykes jsou již prakticky propojena v jedno letovisko, které nabízí turistům rozmanité možnosti ubytování, množství barů, taveren i dalších služeb jako půjčoven automobilů, wellness služeb ad. Letoviska Alykanas a Alykes s přilehlými písčitými a dobře vybavenými plážemi Alykanas a Alykes jsou ideální spíše pro klidnější a odpočinkovou dovolenou.

Západní pobřeží a vnitrozemí ostrova Zakynthos

Vnitrozemí ostrova Zakynthos, včetně vesniček v blízkosti skalnatého západního pobřeží, je oproti rušným přímořským střediskům turismem stále málo dotčené a i přes následky zemětřesení z roku 1953, které poničilo budovy po celém ostrově, můžeme v těchto vesnicích nalézt tradiční architekturu i životní styl.

Zejména horské vesnice na severu ostrova, jako např. Volimes, Maries a Anafonitria, ale i další menší obce roztroušené různě po vnitrozemí, např. Louha, Gyri, Exo Chora nebo Macherado, jsou krásné tradiční řecké usedlosti, ve kterých lze ještě vidět pravý zakynthoský způsob života. Obyvatelé těchto vesniček pracují převážně v zemědělství, vyrábějí víno, olivový olej, můžeme se tu setkat i s výrobou domácích sýrů nebo medu. Mnoho obyvatel také udržuje tradici ručně vyráběných výrobků jako např. keramiky, koberců či krajky.

Obec Volimes – Vesničky Kato Volimes („dolů“), Ano Volimes („nahoru“) a Messo Volimes („uprostřed“) tvoří dohromady jednu z největších vesnic na ostrově. Obec Volimes je jedinečná především výrobou krásných a velmi kvalitních krajek, které jsou známé po celém Řecku. A nejen krajek, místní obyvatelé vyrábějí poctivou ruční prací např. také koberce, výšivky, keramiku, i víno, med a sýr.

Obec Maries – Horská vesnice Maries oslňuje nádherným výhledem na západy slunce i do zelené okolní přírody. Ve vesnici návštěvníci naleznou několik obchůdků s místními produkty a stojí tu také známý trojlodní kostel z 15. století, který byl zasvěcen Marii Magdaléně.

Obec Anafonitria – Malá vesnice na severu ostrova dostala jméno podle blízkého kláštera Anafonitria, který byl postaven v období kolem 14. až poloviny 15. století a je nejstarším klášterem na ostrově. Zajímavostí je, že sv. Dionýsios, patron ostrova Zakynthos, strávil v tomto klášteře několik posledních let svého života. Turisté se do vesničky nejčastěji dostanou při své cestě na vyhlídku nad slavnou zátokou Navagio.

Obec Gyri – Velmi klidná vesnička Gyri ohromuje krásnými horskými sceneriemi a je bohatá i na divokou zvěř, nedaleko se nacházejí jeskyně Hagioti a Černá jeskyně. Gyri je jednou z nejvýše položených a také nejstarších obcí na ostrově Zakynthos.

Obec Exo Chora – Malá horská vesnice nedaleko západního pobřeží ostrova byla jako jedna z mála ušetřena ničivého zemětřesení v roce 1953, můžeme tu tak vidět opravdu autentickou tradiční zakynthoskou architekturu. Ve vesnici roste prý nejstarší (tisíciletý) olivovník na ostrově.

Obec Maherado – Vesnice Macherado se nachází ve vnitrozemí ostrova, západně od hlavního města Zante, obklopena zelenou přírodou a omamnou vůní borovic. Macherado je větší vesnice s krásným kostelem Agia Mavra, který pochází ze 14. století a patří tak k nejstarším kostelům na ostrově. Ke kostelu patří také benátská zvonice se zvukomalebnými zvony.

Mapa ostrova Zakynthos – turistická střediska

Jednotlivá turistická letoviska ostrova Zakynthos – nejoblíbenější a nejrušnější prázdninové resorty, poklidná přímořská letoviska s řeckými tavernami i malé, tradiční řecké vesničky – jsou přehledně vyznačena na mapa ostrova Zakynthos.