Řecké svátky a tradice

Hlavní strana -Řecké svátky a tradice

Řecko je země, která si zakládá na svých tradicích a bohaté kulturní minulosti. Je to také země, ve které se více než 90% obyvatelstva hlásí k pravoslavné církvi. Obojí ovlivňuje i pojetí výročních obřadů a svátků v Řecku. Většina svátků je spojena s pravoslavným kalendářem a jmény svatých. Řada z nich se slaví už od byzantských dob, některé tradice ale jdou ještě dále, až do starověkého Řecka.

Řekové velmi lpí na své rodině. Rodina je v Řecku základ všeho. Rozsáhlé příbuzenské vztahy bývají velice pevné a postavené na osobnosti hlavy rodu.

Dalo by se říct, že v průběhu roku Řekové v podstatě žijí od jednoho svátku ke druhému.

Řekové mají mnoho náboženských státních svátků, které dodržují a masivně je oslavují. Náboženství celkově je v Řecku hluboce zakořeněné, protože patří k národním tradicím a Řekové jsou velcí patrioti. Věří tak i mladí lidé a náboženská atmosféra je všude. I nejmenší vesnice má vlastní kostelík. Řecká víra je pravoslavná (cca 95%), někteří Řekové s arabským původem jsou muslimové, malá menšina je katolická.

více

Vánoce v Řecku jsou svátkem narození Krista. Slaví se 25. prosince a znamenají druhý největší pravoslavný svátek po Velikonocích (Pascha). Po Vánocích začíná půst, který trvá čtyřicet dní – tento půst se nazývá "sarakosty".

více

Velikonoce patří v Řecku mezi největší svátky roku. Na jarní svátky se Řekové dlouho připravují a těší se na jejich příchod, mimo jiné i proto, že jim předchází poměrně dlouhý půst. Po celý týden se každý večer konají mše trvající až do půlnoci.

více

Svátek Marie – panenky Marie – se v Řecku slaví v průběhu celého roku několikrát (25. 3., 29. 4., 15. 8., 8. 9., 21. 11., 28. 11., 9. 12., 26. 12.). Ta největší slavnost se však koná právě 15. srpna.

více

Svatba je v Řecku ohromnou událostí jak pro novomanžele, tak i pro celou jejich rodinu. Řecká rodina na rozdíl od té naší české nečítá pět, šest, sedm členů, ale třeba i padesát až sto lidí. Proto se také celá ta sláva připravuje velmi dlouho dopředu. Sezvat tolik hostů a zařídit vše do dokonalosti a těch nejmenších detailů může trvat i celý rok.

více

Den křtin je jeden z nejvýznamnějších dnů pro řecké pravoslavné věřící. Obvykle se konají rok po narození dítěte, které do té doby nemá křestní jméno.

více