Greece

Bohové Olympu

Starověcí Řekové věřili, že jejich životy ovlivňují bohové, a ti nejmocnější z bohů sídlili na hoře Olymp. K trojici nejvýznamnějších řeckých bohů patří Zeus (bůh nebe a vládce ostatních bohů), Poseidón (vládce nad vodami) a Hádés (vládce podsvětí).

V řecké mytologii je Acherón bůh, syn boha Hélia a bohyně Gaii. Jiné zdroje tvrdí, že jeho matkou byla Démétér. Za manželku pojal Gorgu.

více

V řecké mytologii představuje Anterós boha opětované lásky. Byl synem boha Árese (bůh války) a bohyně Afrodity (bohyně lásky). Jeho bratr se jmenoval Erós.

více

V řecké mytologii je Apollón bohem, který má moc nad mořem, světlem, sluncem, uzdravením, uměním, lukostřelbou, věštbami a proroctvími, kolonisty, tancem, rozumem a který též chrání stáda. Je synem Dia a Létó a dvojčetem bohyně Artemis.

více

V řecké mytologii je Arés bůh války. V bitvách se objevoval s pancířem, štítem a kouzelným mečem. Byl synem boha Dia a bohyně Héry.

více

V řecké mytologii ztělesňuje Artemis bohyni lovu a Měsíce. Byla dcerou Dia a Létó a dvojčetem boha Apollóna. Je ochránkyní lesů a divoké zvěře. Smrtelníkům mohla rozdávat nemoc a smrt, ale mohla je také uzdravovat.

více

V řecké mytologii je Demétér bohyně plodnosti země a rolnictví. Byla dcerou titána Krona a titánky Rheie.

více

V řecké mytologii je Eileithýia bohyně porodu. Byla dcerou boha Dia a bohyně Héry. Někdy se slučuje Héra s Eileithýií v jednu osobu.

více

V řecké mytologii je Erós bůh lásky a láska sama. Byl synem boha války (Áres) a bohyně krásy a lásky (Afrodíté).

více

V řecké mytologii je Eris bohyně sváru, rivality a válečných konfliktů. Byla dcerou boha Dia a bohyně Héry. Jiné zdroje uvádějí, že její matkou byla Nyx.

více

V řecké mytologii představuje Eunomia bohyni práva a legislativy. Je dcerou titánky Themis a Dia. Někdy se také uvádí, že je dcerou Afrodite (bohyně lásky) a Herma (posel bohů).

více

V řecké mytologii je Hádés bůh podsvětí. Je nejstarším synem Kronose a Rheii.

více

V řecké mytologii je Harmonia dcerou Arése (bůh války) a Afrodite (bohyně lásky). Byla manželkou thébského krále Kadma.

více

V řecké mytologii je Hébé bohyně věčné mladosti a jara. Byla dcerou boha Dia a bohyně Héry. Jiné zdroje uvádějí, že ji zrodila Héra sama ze sebe.

více

V řecké mytologii představuje Héfaistos boha ohně a kovářství. Byl synem boha Dia a bohyně Héry.

více
12>