Greece

Památky na ostrově Rhodos

Nejslunnější řecký ostrov chytí za srdce nejen milovníky teplého počasí a krásných pláží, ale především milovníky historie. Ostrov Rhodos se pyšní bohatou a pestrou minulostí, která zanechala otisky i na podobě historických památek. Množství z nich můžeme obdivovat i dnes.

Největším lákadlem z celého ostrova je bezesporu jeho hlavní město Rhodos, unikátní místo s krásnými památkami pocházejícími z různých historických epoch. Akropole Rhodos s antickými stavbami, Staré město Rhodos s masivními dvojitými hradbami, Rytířskou ulicí a Palácem Velmistrů z dob johanitských rytířů či archeologické muzeum. Oblíbenou zastávkou turistů je také přístav Mandraki spojovaný s legendou o bájném Kolosu rhodském. Při své cestě po Rhodu určitě nezapomeňte navštívit nádherné „bílé městečko“ Lindos, které vás již z dálky uchvátí akropolí s chrámem bohyně Athény.

Na ostrově naleznete také velké množství hradů, ke kterým se můžete vypravit ve chvílích volna. Některé jsou dochované lépe, jiné méně. Nejoblíbenější jsou například hrad Monolithos (nachází se v letovisku Gennadi a vypíná se vysoko na vrcholku kopce, odkud je nádherný výhled na pobřeží pod vašimi nohami a ostrov Chalki) nebo hrad Kastéllos Kritinia (hodnocený jako nejlépe zachovaný hrad johanitů na Rhodu, na venkovní zdi uvidíte i johanitské erby). Bydlíte-li na severozápadním pobřeží ostrova, na dosah ruky máte úžasné archeologické naleziště odkrývající antické město Kamiros. Jiné krásné archeologické naleziště se rozkládá na kopci Filerimos, v letovisku Ialyssos, kde příjemnou procházkou „cestou cypřiše“ dojdete až k 70 metrů vysokému kříži se strmým schodištěm vedoucím k jeho vrcholu.

Popravdě… toužíte-li strávit vaši dovolenou poznáváním rhodských památek, jistě se nudit nebudete. Pří svých toulkách tak můžete narazit i na jiná krásná místa, která ani průvodci nezmiňují. Vše se prostě sepsat nedá. Více tipů na výlety naleznete v části Rhodos - Výlety.