Greece

Památky na ostrově Rhodos

Nejslunnější řecký ostrov chytí za srdce nejen milovníky teplého počasí a krásných pláží, ale především milovníky historie. Ostrov Rhodos se pyšní bohatou a pestrou minulostí, která zanechala otisky i na podobě historických památek. Množství z nich můžeme obdivovat i dnes.

Největším lákadlem z celého ostrova je bezesporu jeho hlavní město Rhodos, unikátní místo s krásnými památkami pocházejícími z různých historických epoch. Akropole Rhodos s antickými stavbami, Staré město Rhodos s masivními dvojitými hradbami, Rytířskou ulicí a Palácem Velmistrů z dob johanitských rytířů či archeologické muzeum. Oblíbenou zastávkou turistů je také přístav Mandraki spojovaný s legendou o bájném Kolosu rhodském. Při své cestě po Rhodu určitě nezapomeňte navštívit nádherné „bílé městečko“ Lindos, které vás již z dálky uchvátí akropolí s chrámem bohyně Athény.

Na ostrově naleznete také velké množství hradů, ke kterým se můžete vypravit ve chvílích volna. Některé jsou dochované lépe, jiné méně. Nejoblíbenější jsou například hrad Monolithos (nachází se v letovisku Gennadi a vypíná se vysoko na vrcholku kopce, odkud je nádherný výhled na pobřeží pod vašimi nohami a ostrov Chalki) nebo hrad Kastéllos Kritinia (hodnocený jako nejlépe zachovaný hrad johanitů na Rhodu, na venkovní zdi uvidíte i johanitské erby). Bydlíte-li na severozápadním pobřeží ostrova, na dosah ruky máte úžasné archeologické naleziště odkrývající antické město Kamiros. Jiné krásné archeologické naleziště se rozkládá na kopci Filerimos, v letovisku Ialyssos, kde příjemnou procházkou „cestou cypřiše“ dojdete až k 70 metrů vysokému kříži se strmým schodištěm vedoucím k jeho vrcholu.

Popravdě… toužíte-li strávit vaši dovolenou poznáváním rhodských památek, jistě se nudit nebudete. Pří svých toulkách tak můžete narazit i na jiná krásná místa, která ani průvodci nezmiňují. Vše se prostě sepsat nedá. Více tipů na výlety naleznete v části Rhodos - Výlety.

Akropole Lindos

Lindos je pro mnoho návštěvníků nejpůsobivější archeologickou lokalitou na ostrově Rhodos, mile vás překvapí nenásilná kombinace staré zástavby a prvků moderní doby. Vaši pozornost upoutá na první pohled – antická akropole s chrámem bohyně Athény tyčící se na vrcholu kopce, pod ní mohutné johanitské hradby a v podhradí původní rybářská osada.

více
Akropole Rhodos

Nad hlavním městem Rhodos se vypíná pahorek Monte Smith, v dobách antiky dechberoucí akropole s množstvím obdivovaných staveb. Většina z nich se bohužel do dnešní doby nedochovala. Díky archeologickým výzkumům a objeveným fragmentům ale mohly být alespoň částečně obnoveny.

více
Kolossos rhodský

Kolossos rhodský, v češtině známější spíše pod názvem Kolos rhodský, byla obrovská bronzová socha řeckého boha Helia, jeden ze Sedmi divů antického světa. Ve své době se jednalo o sochu opravdu velkolepou a díky své výšce přes 30 metrů se mohla pyšnit titulem nejvyšší sochy starověku.

Dodnes ale není úplně jasné, zda Kolos rhodský skutečně existoval, kde přesně na ostrově stál a jak vypadal. Nejčastěji je spojován s hlavním městem ostrova, Rhodem.

více
Palác velmistrů

Architektonickým skvostem řeckého ostrova Rhodos je bezesporu Palác velmistrů, ohromující pevnost s vysokým cimbuřím a dlouhými hradbami. Palác pochází ze 14. století a je dominantou Starého města hlavního města Rhodos, což ještě umocňuje fakt, že se nachází na nejvyšším místě v centru města. Od roku 1988 je palác zapsán v seznamu kulturních památek UNESCO.

více