Greece

Výlety na ostrově Santorini

Unikátnost ostrova Santorini je patrná na první pohled. Vysoké strmé skály vystupující z moře a na nich vesničky tvořené malými modro-bílými domečky v typickém, tzv. kykladském stylu. Zdálky se vám může zdát, jakoby na skaliskách ležel sníh. Ostrov je tak pozůstatkem po ohromném výbuchu vulkánu, ke kterému došlo kolem r. 1500 př. n. l. – jedná se vlastně o kráter sopky. Jícen sopky byl naopak po erupci zatopen mořem a dnes z něj vyčniví jen několik sopečných ostrůvků.

Nejoblíbenějšími výlety jsou tak lodní výpravy kalderou (jícnem sopky), ostatně míří sem i většina fakultativních výletů. Můžete se vydat na okružní plavbu kalderou a přitom navštívit vulkanické ostrůvky Nea Kameni, Palea Kameni a Thirassia. Lodičkou se můžete nechat zanést také podél jižního pobřeží ostrova, kde se nacházejí ty nejkrásnější santorinské pláže, především Červená pláž a Bílá pláž. Koupání probíhá přímo z lodě.

A co byste řekli tomu, zakončit takový příjemný výlet pohledem na nádherný západ slunce? Zapadající slunce můžete pozorovat přímo z loďky nebo vás kapitán vysadí v přístavu Ammoudi, odkud vystoupáte nahoru do městečka Oia, proslulé úžasným výhledem na západ slunce.

Jste-li spíše suchozemské typy, doporučujeme navštívit hlavní město Fira, které je krásnou ukázkou místní architektury a nabízí i širší možnosti nákupů a zábavy. Ve městě naleznete Archeologické muzeum Thera, ochraňující cenné historické nálezy, a to především ze dvou významných archeologických nalezišť na ostrověstarobylého města Thira a naleziště Akrotiri. Tyto vykopávky jsou veřejnosti přístupné. Navštívit můžete i další památky ostrova Santorini.