Výlety na ostrově Santorini

Specifickým poznávacím znakem souostroví Santorini je vulkanická kaldera, tedy obrovský podvodní kráter, který vznikl výbuchem sopky v 17. století př. n. l. Tři čtvrtiny původního ostrova se tak náhle ocitly pod vodou. Pojďme se tedy blíže podívat na to, co dnes zůstalo nad mořskou hladinou a co činí z ostrova Santorini jednu z nejoblíbenějších turistických destinací na světě.

K nejoblíbenějším turistickým výletům na Santorini patří především lodní výpravy zatopeným jícnem sopky, ostatně míří sem i většina fakultativních výletů. Můžete se vydat na okružní plavbu kalderou a přitom navštívit vulkanické ostrůvky Nea Kameni, Palea Kameni a Thirassia. Zatímco pro návštěvu Nea Kameni doporučujeme dobrou obuv a láhev vody, protože budete stoupat až na vrchol zdejšího sopečného kráteru, u ostrůvku Palea Kameni si naopak odpočnete ponoření do teplých sirných pramenů. Na největším z ostrůvků, na Therassii, se můžete nechat vyvézt nahoru na oslíkovi a obdivovat zdejší výhled na Santorini nebo se například vydat do vesničky Potamos, která je zajímavá tzv. jeskynními domy.

Výletní lodí se ale můžete nechat zanést také podél jižního pobřeží ostrova, kde se nacházejí ty nejkrásnější santorinské pláže. Slavné jsou především Červená pláž a Bílá pláž, které získaly svá jména podle jedinečných barevných odstínů okolních skal. Koupání probíhá přímo z lodě.

A co byste řekli tomu, zakončit takový příjemný výlet pohledem na nádherný západ slunce? Zapadající slunce můžete pozorovat přímo z loďky nebo vás kapitán vysadí v přístavu Ammoudi, odkud vystoupáte nahoru do městečka Oia, proslulé právě výbornými podmínkami pro pozorování západu slunce.

Jste-li spíše suchozemské typy, doporučujeme navštívit hlavní město Fira, které je krásnou ukázkou místní architektury a nabízí i širší možnosti nákupů a zábavy. Ve městě naleznete Archeologické muzeum Thera, jehož cílem je zmapovat lidskou přítomnost na ostrově, a to od nejstarších dob až po pozdní římské období. Muzeum ochraňuje cenné historické nálezy především ze dvou významných archeologických nalezišť na ostrově – starobylého města Thira a naleziště minojské kultury Akrotiri. Při návštěvě hlavního města můžete zavítat také do Muzea prehistorické Théry.

Na Santorini lze ale objevit i méně tradiční muzea, například Muzeum folkloru E. A. Lignose v Kontochori, Námořní muzeum v městečku Oia nebo Muzeum vína ve Vothonas. Patříte-li k milovníkům zážitkových výletů, zamiřte například do oblíbeného vinařství Santo Wines, které patří k největším santorinským producentům vína a disponuje velmi moderním vybavením.

Návštěvníky sem také lákají místní festivaly. K nejoblíbenějším patří především „Festival jazzu“ v červenci a „Ephestia“ v srpnu. Ephestia je série slavností zakončená ohňostrojovou show, která má představovat erupci sopky.

I přes silnou sopečnou činnost se může Santorini pyšnit hned několika významnými historickými památkami a především množstvím klášterů, kapliček i kostelů. Krásné jsou například klášter sv. Mikuláše, klášter Profitis Ilias, kostel Panagia Platchani či kostelík s pramenem Zoodochos Pigi, který je zasazen do zdejší krásné přírody a ochraňuje „životadárný pramen“.  A co víc, krásu santorinské přírody můžete obdivovat i z koňského hřbetu.