Korfu (Kerkyra)

Hlavní strana -Korfu (Kerkyra)

Ostrov Korfu - Jónské ostrovy

Korfu je jedním z řeckých jónských ostrovů a společně s dalšími ostrovy Zakynthos, Lefkada a Kefalonie tvoří západní část Řecka. Od pevninského Řecka je Korfu v nejužším místě vzdáleno pouhých 5 km. Díky své geografické poloze a dostatečnému množství srážek se ostrov může pyšnit krásnou zelenou přírodou a nádhernými rostlinami, jakými jsou především olivovníky, palmy či orchideje. Ty s křišťálově čistými vodami Jónského moře vytvářejí jedinečný kontrast a není tak překvapivé, že se ostrovu přezdívá „smaragdový ostrov“ nebo „smaragd Středomoří“. Jeho patronem je svatý Spyridon.

Jako u většiny ostatních řeckých ostrovů nalezneme v řecké mytologii odkaz i na ostrov Korfu. Asi nejvýznamněji je spojen s bájí o Odysseovi, který ostrov navštívil při svém návratu na Ithaku. Historie ostrova Korfu je velmi dlouhá a také bohatá. Důležitým období byla pro obyvatele ostrova nadvláda Římanů (od 3. století př. n. l.), ale i v pozdějších dějinách se u moci vystřídalo několik mocností – Benátčané, Francouzi či Angličané. A my tak dnes můžeme navštívit několik krásných a rozličných památek – v prvé řadě samotné hlavní město Kerkyra s velkým množstvím dochovaných památek, pevností, kostelů, nachází se zde i Archeologické muzeum. Dále doporučujeme navštívit také například klášter Paleokastritsa tyčící se na vrcholu útesu nebo letohrádek Achilleion postavený v 19. století pro císařovnu Sissi.

Dovolená na ostrově Korfu, to jsou jak turisticky čilá přímořská střediska, tak i liduprázdné horské vesničky. Každý si tak jistě vybere letovisko dle své libosti – mezi ta nejoblíbenější patří Dassia, Moraitika, Sidari a další. Hlavním městem ostrova je Kerkyra, která si i do dnešních dnů dokázala zachovat atmosféru z doby benátské nadvlády a zároveň je schopna nabídnout svým návštěvníkům moderní servis. Leží na východním pobřeží, v blízkosti letiště Ioannis Kapodistrias. Nejvyšším vrcholem ostrova je hora Pantokratoras (906 m n. m.), která bývá oblíbeným cílem turistů. Zajímavým tipem na výlet je jednoznačně poloostrov Kanoni s ostrůvkem Pontikonissi.

Ostrov Korfu se pyšní nádhernými plážemi, uvádí se, že jedněmi z nejčistších v celém Středomoří. Najdeme zde jak pláže menší, zářící do dáli bílými oblázky, tak pláže dlouhé, pokryté zlatým pískem i pláže, které jsou tak trochu skryté pod vysokými útesy. Na východě ostrova bývá moře klidnější, u západního pobřeží si většinou užijete i trochu vln a vodních sportů. Turisté si velmi oblíbili zátoku Agios Georgios, krásnou dlouhou zátoku v podobě půlkruhu. K vyhlášeným plážím patří dále nádherná pláž Sidari s průplavem Canal d’Amour, jedna z nejdelších pláží Roda či jedinečná pláž Loggas.

Hospodářství ostrova Korfu stojí především na turistickém ruchu. Na národní ekonomice se podílejí také zemědělství, rybolov a vinařství, i když už z podstatně menší části. Význam tu má hlavně pěstování oliv a jejich následné zpracování. Zajímavou plodinou, která se na ostrově také pěstuje, je kumquat. Kumquat vypadá jako malinkatý pomeranč a zvlášť výborná je z nich vyrobená marmeláda nebo tradiční alkoholický likér (nazývaný podle těchto sladkých plodů „kum kuat“).