Památky na ostrově Korfu (Kerkyra)

Hlavní strana -Korfu -Památky

Kromě nádherné přírody a všudypřítomné zeleně láká ostrov Korfu turisty také na množství historických památek či jinak architektonicky zajímavých budov. Ostrovní architektura je věrná tradičnímu řeckému stylu, pro který jsou charakteristické bílé domky s modrými okenicemi a dveřmi, malebná náměstíčka a spousta krásných kostelů a kaplí.

Snad nejfotografovanějším místem ostrova je úžina u poloostrova Kanoni se dvěma ostrůvky. Na jednom stojí klášter Vlacherna s malou kaplí a květinovou zahrádkou a na druhém, zalesněném ostrůvku, kterému se přezdívá Myší ostrov, můžete navštívit klášter Pantokrator. Ke klášteru Vlacherna lze dojít i pěšky, protože je s pevninou spojen dlouhým molem, na ostrov Pontikonissi musíte doplout.

Vydáte-li se ke klášteru Paleokastritsa, zamíříte naopak do výšin ostrova a můžete se kochat krásným výhledem na daleké okolí. Původ tohoto stále fungujícího pravoslavného kláštera sahá až do 13. století a dnes funguje částečně i jako muzeum. Směrem na jih, také vysoko nad západním pobřežím ostrova, stojí další krásný klášter Panagia Mirtiotissa. Váže se k němu legenda o mnichu Danielovi a andělském zjevení. Řecké ostrovy jsou také oblíbenou destinací pro trávení líbánek či dokonce pro uspořádání svatebního obřadu samotného. Přední místo v tomto směru zaujímá hlavně ostrov Santorini, proslulý úžasnými kapličkami a dechberoucími západy slunce. Ale ani Korfu nezůstává pozadu. Snoubenci si oblíbili například kostel Ypapanti, který leží u východního pobřeží ostrova, obklopen vodou a klidnou atmosférou.

Máte-li rádi dalekou historii, můžete navštívit ruiny tří byzantských hradů, které byly na ostrově vybudovány, aby chránily místní obyvatele před pirátskými výpravami. Hrad Kassiopi strážil severovýchod ostrova, hrad Angelokastro hlídal severozápadní pobřeží a hrad Gardiki bránil jih ostrova. Dnes se už z těchto pevností dochovaly povětšinou jen pozůstatky nesilnějších zdí.

K turisticky přitažlivým památkám patří jistě i zámek Achilleion, sídlo rakouské císařovny Sissi. Zámek pochází z konce 19. století a stále je krásně udržovaný, v současnosti funguje jako místo konání různých společenských akcí. Turisté tu obdivují především krásné zahrady a sochy olympských bohů

A nesmíme samozřejmě zapomenout na hlavní město Korfu (Kerkyra), kde si milovníci historie a památek přijdou na své. Historická část města (Corfu Old town) byla v roce 2007 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.