Greece

Santorini

Hlavní strana -Santorini

Ostrov Santorini - Kykladské ostrovy

Bílé domky s modrými okenicemi, nádherné západy slunce a pláže s tmavým pískem...

Název ostrova Santorini vychází z latinského spojení Santa Irini“ neboli „svatá Irena, která byla ve středověku patronkou ostrova. Toto pojmenování je používáno především mezi turisty, dříve byl ostrov známý jako Théra (nebo také Thira) a Řekové se v 19. století k tomuto označení vrátili. Název Santorini odkazuje obvykle k celému souostroví, běžně se ale setkáme s tím, že je tak označován i jeho největší ostrov. Podle mytologie vznikl ostrov z hroudy země, kterou do moře hodil Eufémos, syn boha moří Poseidóna a Europy.

Ostrov je sopečného původu. V minulosti byl Santorini ostrovem kruhovitého tvaru, ležícím na podmořském supervulkánu jménem Strongyli. Kolem roku 1500 př. n. l. došlo ale v oblasti k mohutné erupci, která dala ostrovu jeho dnešní podobu. Střed pevniny byl rozmetán a zbyly jen obvodové části ostrova, obklopující velkou lagunu. Sopka také vyvrhla velké množství magmatu a sopečný popel zasypal široké okolí. Tento výbuch zasáhl i Krétu a pobřeží Malé Asie a je považován za největší přírodní katastrofu starověku.

Santorini leží v Egejském moři, 120 km severně od Kréty a 220 km jihovýchodně od Atén. Patří k nejjižnějším z tzv. kykladských ostrovů a jeho hlavním městem je Fira (Thira). Oblíbený je zejména mezi novomanželi a romantickými dušemi. Viděli jste někde obrázek bílých řeckých domečků a kostelíků s modrými střechami, v pozadí s azurově modrým mořem nebo kouzelným západem slunce? To je Santorini.

Budovy na ostrově jsou postaveny v tzv. kykladském stylu. Malé, bílé tradiční domky a kopulovité střechy modré barvy. V roce 1956 ale oblast zasáhlo mohutné zemětřesení, které postihlo několik santorinských měst. Některé byly zničeny z velké části, některé dokonce úplně. Ale většina z nich se i v případě nové výstavby snažila držet zmiňovaného stylu, který dává obraz celému ostrovu.

Turisté ostrov Santorini vyhledávají především díky širokým plážím a průzračně čistému moři. Většina pláží na Santorini je veřejná a je pokryta drobným barevným pískem (díky vulkanické činnosti pokrývá pobřeží ostrova celá škála barev – od bílé, přes červenou až po černou), místy najdeme i oblázkové pláže. Známý je také pro kvalitní a chutné odrůdy vína, oblíbené jsou ochutnávky vína. Navštívit můžete dokonce i muzeum vína v oblasti zvané Vothonas nedaleko pláže a letoviska Kamari. Velkým lákadlem jsou i lodní výlety kalderou. Jedná se o zajímavou návštěvu několika lávových ostrůvků v oblasti kráteru.