Santorini

Hlavní strana -Santorini

Ostrov Santorini - Kykladské ostrovy

Typické bílé domky, nádherné západy slunce a pláže s tmavým sopečným pískem…

Řecký ostrov Santorini, přesněji tedy Théra, leží v jižní části Egejského moře a patří do skupiny ostrovů nazývaných jako Kyklády. Unikátnost sopečného ostrova Santorini je patrná na první pohled. Vysoké strmé skály vystupující z moře a na nich vesničky tvořené malými modro-bílými domečky v typickém, tzv. kykladském stylu. Na východním pobřeží ostrova naopak nalezneme rozlehlé vinice i nádherné pláže pokryté vulkanickým pískem.

Názvy ostrova Santorini vs. Théra

Název ostrova Santorini vychází z latinského spojení „Santa Irini“ neboli „svatá Irena“, která byla ve středověku patronkou ostrova. Toto pojmenování je používáno především mezi turisty, dříve byl ostrov známý jako Théra (nebo také Thira) a Řekové se v 19. století k tomuto označení vrátili. Název Santorini odkazuje obvykle k celému souostroví, běžně se ale setkáme s tím, že je tak označován i jeho největší ostrov.

Geografie

Souostroví Santorini

Souostroví Santorini leží v Egejském moři, 120 km severně od Kréty a 220 km jihovýchodně od Atén. Patří k nejjižnějším z tzv. kykladských ostrovů a jeho hlavním městem je Fira (Thira).

Ostrov Santorini je sopečného původu. V minulosti byl ostrovem kruhovitého tvaru, ležícím na podmořském supervulkánu jménem Strongyli. Kolem roku 1600 př. n. l. došlo ale v oblasti k mohutné erupci, která dala ostrovu jeho dnešní podobu, svým tvarem připomínající podkovu.

Souostroví Santorini - mapaJedná se vlastně o kráter sopky, její jícen byl naopak po erupci zatopen mořem a dnes z něj vystupuje jen několik sopečných ostrůvků. Největším z nich je obydlený kamenitý ostrov Thirassia, poté dva menší ostrůvky Nea Kameni a Palea Kameni a poslední nejmenší ostrůvek Aspronisi (pro lepší názornost si prohlédněte mapu ostrova Santorini).

Plavba zatopenou kalderou patří k nejoblíbenějším výletům na ostrově Santorini. Nea Kameni je stále aktivní sopkou a můžete vystoupat až k jejímu kráteru, u druhého lávového ostrůvku Palea Kameni si můžete naopak dopřát relaxaci v blízkosti horkých sirných pramenů. Na vrchol ostrova Thirasia (či Therasia) se můžete nechat vyvézt na oslíkovi a užít si nádherný výhled na Santorini, doporučujeme navštívit například také Manolás, vesnici, která statečně odolávala zkáze času nebo si prohlédnout osadu Potamos s tzv. jeskynními domy. Ostrůvku Aspronisi se přezdívá „Bílý ostrov“, ale je v soukromém vlastnictví jedné rodiny již po několik generací a není proto veřejnosti přístupný.

Ostrov Santorini / Théra

Některým svým tvarem připomíná podkovu, jiným zase rozevřenou čelist, která se chystá spolknout malé sopečné ostrůvky v jeho blízkosti. Každopádně geografie ostrova Santorini je velmi zajímavá a pestrá.

Vnitřní stranu ostrova tvoří strmý svah vysoký až 400 m a na něm se jako sněhobílé čepičky vypínají malé tradiční řecké vesničky. Divokou krásu těchto míst ještě podtrhuje nádherný výhled na malé sopečné ostrůvky dole v moři i na zlatavé zapadající slunce. Fascinující pohled na západ slunce je jednou z věcí, které sem na Santorini každoročně lákají miliony turistů.

Naopak na vnější straně se nachází mírný svah, klesající dolů k mořskému pobřeží, který tu dává prostor svěžímu zelenému údolí, rozlehlým vinicím i krásným plážím. Především místní odrůdy vinné révy jsou známy ve světě jako velmi lahodné a chutné a santorinské víno se těší dobré pověsti.

Místní architektura – tzv. kykladský styl

Tradiční architektura ostrova Santorini se podobá ostatním řeckým ostrovům z uskupení Kyklády, tedy nižší, bílé domky a kopulovité střechy modré barvy. Domy bývají postavené z místního kamene a vulkanických skal.

Kostel Anastasi (Imerovigli)Zvláštností tohoto stylu jsou tzv. „hypóskapha“, což jsou domy vykopané do okolních skal (bočními zdmi nebo spodním patrem). Pemza má totiž výborné izolační vlastnosti, které v místnostech zajistí stabilnější podmínky – teplo v zimě a chlad v létě. Toho využívají např. vinaři pro uskladnění svých zásob.

Bohužel velké zemětřesení v roce 1956 způsobilo nestabilitu půdy zejména na hřebenech kaldery a „podzemní domy“ v této oblasti musely být evakuovány. Otřesy postihly několik santorinských měst. Některé byly zničeny z velké části, některé dokonce úplně. Ale většina z nich se i v případě nové výstavby snažila držet zmiňovaného stylu, který dává obraz celému ostrovu. Hodně obyvatel ale po tomto zemětřesení ostrov opustilo a přesídlilo hlavně do Athén a Pirea.

Nejoblíbenější letoviska ostrova Santorini

Turisticky nejvyhledávanější letoviska nalezneme jednak v západní části ostrova na okraji sopečného kráteru a také podél jihovýchodního pobřeží ostrova. A tak zatímco městečka jako Oia, Imerovigli, Firostefani nebo Fira lákají návštěvníky na úžasnou podívanou na zatopenou kalderu zalitou září zapadajícího slunce, střediska jako Kamari, Perissa, Perivolos či Vlychada si turisté oblíbili pro jejich krásné okolní prostředí a nádherné sopečné pláže.

Město Oia (Ia)Hlavním městem ostrova je Fira, kulturní a obchodní centrum ostrova s množstvím nádherných památek, muzeí a galerií. Velmi známé je také městečko Oia, které je prezentováno v každém propagačním materiálu o Santorini, a to především díky jeho příjemné architektuře a výborným podmínkám pro pozorování západu slunce. Na svoji pověst však doplácí a v podvečerních hodinách bývá přeplněné turisty. Firostefani, v překladu „koruna města Fira“, vybízí k procházkám po úzkých, malebných stezkách a díky jeho nadmořské výšce se vám možná z pohledu na divokou krásu samotné kaldery pod vámi až zatočí hlava. Navštívit můžete například také město Imerovigli se zbytky starého hradu Skaros nebo letovisko Megalochori proslulé degustacemi místního výborného vína.

Nejnavštěvovanějším letoviskem je pravděpodobně Kamari, které leží naopak na východní straně ostrova a funguje jako velmi čilý a dobře turisticky organizovaný plážový resort. Krásná je jeho dlouhá plážová promenáda a především pak písečná pláž Kamari pokrytá černým pískem. K návštěvě doporučujeme především pozůstatky starověkého města Théra, které leží nedaleko od letoviska. Velmi oblíbené je také letovisko Perissa s překrásnou pláží, vhodné pro milovníky vodních sportů, působí tu i škola potápění. Pláž Perissa společně se sousední pláží Perivolos tvoří nejdelší pláž ostrova Santorini.

Mesa GoniaBudete-li mít na prohlídku ostrova Santorini více času, určitě se vydejte do jeho vnitrozemí a poznejte tak i jeho trochu skrytější tvář. Malé tradiční řecké vesničky na vás dýchnou hned jinou atmosférou a zdejší klid je tím pravým pro odpočinek a přemýšlení, dál od turistických davů. Nachází se tu také několik zajímavých historických budov i krásných kostelů, například vesnička Emporio s pozůstatky středověkého hradu Kasteli, vesnička Mesa Gonia se známým byzantským kostelem Episkopi Gonia nebo jedinečné domky vytesané přímo do skal ve vesnici Karterados.

Nejoblíbenější pláže ostrova Santorini

Slavné santorinské pláže se rozkládají především podél východního a jižního pobřeží ostrova a jejich jedinečnost spočívá v tom, že jsou pokryty sopečným materiálem. Většina pláží Santorini je tvořena drobným vulkanickým pískem, ale nalezneme tu i pláže spíše oblázkové. A co víc, pláže vás překvapí i svými barvami.

Red Beach (Červená pláž)Díky vulkanické činnosti pokrývá pobřeží ostrova celá škála barev – od bílé, přes červenou až po černou. Turisticky velmi oblíbenou je Červená pláž (Red Beach), ale nalezneme tu také Bílou pláž (White Beach) nebo dobře organizovanou a živou pláž Perivolos, které se přezdívá i „černá pláž“. Další Černá pláž (Black Beach) se rozprostírá na jižním pobřeží ostrova.

Pláž KamariK nejoblíbenějším pláží Santorini patří jednoznačně Červená pláž, Perissa, Monolithos, Kamari či Perivolos. Tyto pláže jsou dobře organizované a nabízejí turistům vše potřebné k tomu, aby na pláži strávili příjemný a zábavný den (lehátka, slunečníky, taverny, bary, nabídku vodních sportů apod.).

Zatoužíte-li naopak po troše klidu a divoké krásy okolní přírody, zkuste vyrazit spíše k severnímu a severo-západnímu pobřeží ostrova. Doporučit můžeme například liduprázdnou pláž Cape Columbo nebo izolovanou, i když trochu větrnou, pláž Paradisi. Krásu zdejších pláží už jen dokreslují křišťálově čisté a osvěžující vody Egejského moře, které omývají břehy ostrova Santorini.

Legendy a historie ostrova Santorini

Bájná minulost Santorini

Podle řecké mytologie vznikl ostrov z hroudy země, kterou do moře hodil Eufémos, syn boha moří Poseidóna a Europy. K tomuto činu ho ve snu pobídla krásná nymfa a Eufémos dal ostrovu jméno Kallisté (tedy „Nejkrásnější“). Po narození jeho syna Therase se ostrovu začalo přezdívat Théra.

Život na ostrově – přírodě navzdory

Historický vývoj ostrova Santorini silně poznamenal výbuch supervulkánu Strongyli přibližně kolem r. 1600 př. n. l., který pohřbil část ostrova i se vzkvétajícími civilizacemi. Střed původně kruhovitého ostrova byl rozmetán a zbyly jen jeho obvodové části, obklopující velkou lagunu. Sopka také vyvrhla velké množství magmatu a sopečný popel zasypal široké okolí. Tento výbuch zasáhl i Krétu a pobřeží Malé Asie a je považován za největší přírodní katastrofu starověku.

Akrotiri (archeologické naleziště)Tato katastrofa znamenala bohužel také konec existence tehdejší velmi významné a vyspělé civilizace tzv. Mínojců. Národ Mínojců připlul na Santorini ze sousedního ostrova Kréta v období přibližně kolem 2 tisíc let př. n. l. a usadil se v oblasti dnes zvané Akrotiri. Mínojci tu vybudovali nezvykle rozvinuté město s veřejnými budovami (i vícepodlažními), kamennými domy, ulicemi, tržištěm a dokonce i kanalizací. Kromě obchodu a provozování tradičních řemesel bylo ve městě podporováno i umění. Po výbuchu vulkánu se ale na město sneslo množství sopečného prachu a popela a zakonzervovalo ho tak v téže podobě až do dnešních dnů. Tímto okamžikem tak stopy vyspělé minojské civilizace končí.

Thira (archeologické naleziště)V období starověku se na ostrově usídlili kolonisté ze Sparty a v těžko přístupném horském terénu u Mesa Vouno založili novou osadu Théra. Město Théra se rychle rozrůstalo (pro stavbu budov byl využíván vápenec ze samotné hory) a rozvíjelo, až se stalo důležitým kulturním centrem ostrova i respektovaným obchodním partnerem. Bohužel výbuch v roce 726 n. l. město citelně poničil a obyvatelé se přestěhovali za pohodlnějším životem na pobřeží ostrova.

Svědectví o vyspělosti místních kultur přinášejí dvě hlavní archeologická naleziště na ostrově – naleziště Akrotiri a odkryté pozůstatky starověké Théry. Obě archeologické oblasti jsou veřejnosti přístupné a každá z nich přináší trochu jiný zážitek. Po odkrytí nánosů sopečného prachu, popela a hlíny se dnes můžete procházet slavným minojským městem a jeho úzkými uličkami a nahlédnout i do jednotlivých staveb, kde jsou vystaveny i dochované předměty tehdejšího každodenního života (většinu z nalezených artefaktů vystavuje muzeum Prehistoric Thera, část z nich také Archeologické muzeum Théra v hlavním městě). Vykopávky starověké Théry naopak dávají větší prostor fantazii, protože zde se tu na rozdíl od minojského osídlení dochovaly opravdu pouze spíše základy budov, maximálně části zdí. Vykopávky nejsou zastřešené a vaši prohlídku obohatí o nádherný výhled z výšky do širokého okolí.

Ruiny byzantského hradu (Oia)V pozdějších dobách se ostrov Santorini dostal pod nadvládu hned několika mocností. Ve 13. století převzali vládu nad ostrovem Římané a započala éra tzv. benátské nadvlády. Římané byli významnými dobyvateli a jednou z námořních velmocí té doby. Dali ostrovu jméno Santorini podle patronky ostrova – svaté Ireny. Z benátského období se dodnes zachovala spousta krásných historických budov, většinou obranného charakteru. V 16. století převzali vládu nad ostrovem osmanští Turci, až se v 19. století stal ostrov opět součástí Řecka.

V moderních dějinách 20. století se sopka hlasitěji ozvala ještě jednou, a to v roce 1956. Její výbuch si tehdy bohužel vyžádal mnoho lidských životů, poničena byla řada santorinských měst, vážně poškozeny byly i významné historické památky a citelné rány utrpěla i infrastruktura ostrova. Sopečná exploze byla katastrofou pro celý ostrov, který se rázem propadl do období strádání a chudoby. Opětovný rozvoj ostrova přišel se 70. léty 20. století, kdy se místní ekonomika začala orientovat na rozvoj cestovního ruchu. Dnes patří ostrov Santorini k nejoblíbenějším turistickým destinacím v celosvětovém měřítku.

Legenda o mytické Atlantidě

Občas můžeme v souvislosti s ostrovem Santorini narazit i na informaci o bájné Atlantidě, tedy o mimořádně vyspělé a sofistikované civilizaci, která však náhle a bez jasného vysvětlení zanikla. Teorií, jak Atlantida vypadala, kde ležela a zda vůbec existovala, je mnoho. Jedna z teorií (a poměrně často diskutovaná a citovaná) umisťuje Atlantidu do oblasti východního Středomoří, tzv. kykládských ostrovů.

Legenda o bájné Atlantidě je dávána do souvislosti s ostrovem Santorini především kvůli ohromnému sopečnému výbuchu, který kolem roku 1600 př. n. l. dokázal rozmetat část ostrova a ovlivnil život i v přilehlých oblastech. Je tak možné, že Atlantida existovala právě na Santorini nebo na některém z přilehlých ostrovů a výbuch supervulkánu Strongyli znamenal její zkázu?

Svědectví historie

Přehled jednotlivých období

Muzea na ostrově Santorini

Na Santorini můžeme navštívit hned několik fascinujících muzeí, která jsou pýchou a odrazem bohatého kulturního dědictví ostrova:

  • Muzeum prehistorické Théry – patří k nejvýznamnějším muzeím v Řecku, shromáždilo sbírku vzácných exponátu, jejíž největší část tvoří nálezy z minojského období, z města Akrotiri
  • Archeologické muzeum Fira – mapuje lidskou přítomnost na ostrově, od dórské kolonizace až po pozdní římské období, součástí sbírky jsou např. sochy, nápisy, hliněné figurky nebo malované vázy
  • Muzeum folklorního umění – nachází se v obci Kontochori, vytesané uvnitř pemzové skály, veřejnosti zpřístupňuje sbírky rukopisů, litografií a knih a zároveň se také pomocí názorných ukázek snaží oživit stará řemesla jako kovářství, obuvnictví či tesařství
  • Námořní muzeum – sídlí ve městě Oia a jeho cílem je zdůraznit přínos Santorini pro celé řecké námořnictvo, kromě zajímavých map a námořních knih tu nalezneme také např. lodní kufry, nejrůznější zařízení i modely historických lodí
  • Muzeum vína (Vothonas)Muzeum vína – umístěné 8 metrů pod zemí, můžete se tu seznámit s historií výroby víny na Santorini i s každodenním životem místních vinařů, součástí prohlídky je také ochutnávka zdejších lahodných vín

Výlety, historické památky a tipy na další aktivity

Řecký ostrov Santorini toho má pro své návštěvníky připraveno opravdu hodně. Vedle množství významných historických památek, impozantních hradů a několika zajímavých muzeí, můžete prozkoumat i jeho další poklady a vydat se například do přírody nebo do mořských vln.

Pohoří Mesa VounoVedle již zmiňované a tolik oblíbené plavby zatopenou kalderou, můžete vyplout například za poznáním těch nejkrásnějších santorinských pláží, užít si dechberoucí západ slunce v městečku Oia, nebo například při výborné večeři přímo z paluby výletní lodi či nevšedně z koňského hřbetu. Máte-li rádi náročnější pěší výpravy, můžeme vám doporučit například procházku až na vrchol pohoří Mesa Vouno.

Těšit se můžete i na pikantní středomořskou kuchyni. Santorini je známé pro své tradiční produkty, mezi které patří především místní lahodné víno. Ochutnávky vína jsou tu tak na denním pořádku a navštívit můžete dokonce i muzeum vína v oblasti zvané Vothonas, nedaleko pláže a letoviska Kamari.

Návštěvníky sem také lákají místní festivaly. K nejoblíbenějším patří především „Festival jazzu“ v červenci a „ephestia“ v srpnu. „Ephestia“ je série slavností zakončená ohňostrojovou show, která představuje erupci sopky. Na ostrově se dodržují také náboženské tradice a svátky, známé jsou zejména „Den Episkopi“, slaví se 15. srpna v Messa Gonia, „Den Profitis Ilias“, 20. července ve Fira či „oslava Ayioi Epta Paides“ 4. srpna v Oia.

Santorini – jedna z nejoblíbenějších turistických destinací na světě

Santorini je malebný řecký ostrov, který vypadá fantasticky nejen na pohlednicích, ale svojí nevšedností vás uchvátí i naživo. Možná tu dokonce nabudete dojmu, že jste se ocitli v jiném světě, a začne se vám vkrádat myšlenka, že je ostrov Santorini možná skutečně místem bájného města Atlantida.

Západ slunce v Oia (Ia)Santorini bývá často prezentovaný jako romantický ostrov“, protože si získal oblibu zejména mezi novomanželi a zamilovanými páry. A není divu. Kterou romantickou duši by nepotěšil dechberoucí západ slunce, který můžete pozorovat z terasy tradičního santorinského domu nebo z hradeb starého hradu?

Turisté ostrov vyhledávají především kvůli jeho jedinečnosti, dané zejména sopečným charakterem této oblasti. Míří sem za krásnými historickými památkami, tradiční kykladskou architekturou i širokými, sopečnými plážemi a průzračně čistým mořem. Velkým lákadlem jsou také lodní výlety kalderou, jedná se o zajímavou návštěvu několika lávových ostrůvků v oblasti kráteru. Santorini je známý i pro kvalitní a chutné odrůdy vína.