Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos

Ostrov Zakynthos - Jónské ostrovy

Zakynthos patří k nejkrásnějším a nejzelenějším řeckým ostrovům. Nachází se v Jónském moři a se svojí rozlohou 410 km2 se řadí na třetí místo mezi jónskými ostrovy. Společně s ostrovy Korfu, Lefkada a Kefalonia tvoří západní část Řecka a jeho vzdálenost od poloostrova Peloponés je 16 km. Žije tu asi 40 tisíc obyvatel a místní pro ostrov používají běžně název „Zante“.

Podle řecké mytologie byl ostrov Zakynthos oblíbeným místem odpočinku boha Apollona a bohyně Artemis. Své jméno ale ostrov získal podle Zakyntha, syna trojského krále Dardana, který ostrov se svými muži obsadil a vybudoval zde první město. Jiný výklad odvozuje název ostrovu z řečtiny a ze slov „za“ („mnoho“) a „kynthos“ („kopec“), což můžeme volně přeložit jako „mnohohoří“ a bude i to pro ostrov docela výstižné. Nejvyšší hora se jmenuje Vrachionas a měří přes 700 metrů.

Horké slunečné počasí a zároveň dostatečná vlhkost činí z tohoto řeckého ostrova svěží ráj plný olivových a citrusových hájů, rozkvetlých stromů a různých druhů květin i bylinek, jakými jsou například šalvěj nebo tymián. Benátčané, kteří významně ovlivnili historii ostrova, nazývali Zakynthos „Ostrovem vůní“ nebo také „Květinou východu“. Rozhlédněte se kolem sebe, zhluboka nasajte a pochopíte, co tím mysleli.

A co sem kromě krásné zelené přírody a barevných květů láká turisty nejvíc? Zajímavá je i zdejší fauna a chráněné želvy karety obrovské nebo vzácní tuleni, dovolenou vám také jistě zpříjemní slunečné počasí a vybavená turistická letoviska s dlouhými písčitými plážemi a křišťálově čistým mořem, zajímavé lodní výlety a dobré podmínky pro vodní sporty, stejnojmenné hlavní město Zakynthos s nádhernou katedrálou sv. Dionýsa a množství dalších historických památek. Na Zante se tak jistě nudit nebudete a pro plánování svých výletů po ostrově můžete využít naši přehlednou mapu ostrova Zakynthos.