Letoviska ostrova Kefalonia

Lixouri (Xi) - ostrov Kefalonia

Druhé největší letovisko v Kefalonii se nachází na východním pobřeží poloostrova Paliki, v Argostolském zálivu. Přes moře leží naproti hlavnímu městu Argostoli, po silnici vzdálenému 30 km. Obě letoviska ale spojuje i trajektová linka.

Kefalonia, Lixouri (Xi) na mapě Google maps

Lixouri stojí v místě, kde kdysi stávalo město Pali, jedno ze čtyř hlavních měst starověké Kefalonie. V roce 1953 bylo letovisko zničeno a zachovalo se pouze několik budov. Místní obyvatelé město znovu vybudovali, v současnosti pracují povětšinou v zemědělství a v turismu.

Podobně jako v Argostoli je i v Lixouri od začátku sezóny velmi mnoho turistů. K dispozici jim je velké množství hotelů, restaurací a taveren, které lemují nábřeží. Zavítat můžete i do některého z moderních barů nebo naopak do starých kaváren obklopujících hlavní náměstí Plateia Petristi. V Lixouri se udržují bohaté kulturní tradice spojené s hudbou, kterou mají místní obyvatelé velmi rádi, a v průběhu roku se tu pořádá mnoho festivalů. Dokonce tu sídlí jedna z nejstarších filharmonií v Řecku. Při procházce vesnicí se vám otevřou starobylé kostely se zajímavými freskami, archeologické muzeum nebo třeba divadlo. Nedaleko odtud (asi 10 km) se nachází klášter postavený na skále Kipourion. Lze si také pronajmout automobil a vydat se na výlet do vzdálenějších míst.

Místní písečné pláže Petani a Mania patří k plážím udržovaným, vybaveným lehátky a slunečníky. Celodenní lenošení na pláži vám tak nebude dělat větší problém. Voda je tu čistá, vstup do moře pozvolný, vhodný pro rodiny s malými dětmi. Kdo byl toužil po větším vyžití a vodních sportech, musí se vydat na jednu z trojice vyhlášených pláží v sousedství Lepeda, Xi a Mega Lakos. 

Pláž Xi, vzdálená z Lixouri 10 km, se bezesporu řadí k nejznámějším plážím v Kefalonii. Je charakteristická bílými skalnatými kopci, které ji obklopují, a červeným pískem, který ji pokrývá. Je dobře organizovaná, vybavená lehátky a slunečníky. Nachází se tu i příjemný bar, kde se můžete osvěžit a občerstvit, a centrum vodních sportů. Křišťálově čistá voda a malé vlny dělají z pláže ideální místo pro rodiny s dětmi a seniory. V okolí pláže se nachází několik taveren, hotelů, apartmánů a menších obchůdků se suvenýry. Pláž je přístupná autem a jezdí sem i pravidelná autobusová linka z Lixouri a Argostoli.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám