Letoviska ostrova Samos

Hlavní strana -Samos -Letoviska -Pythagorion

Pythagorion - ostrov Samos

Pythagorion

Na jihovýchodním pobřeží ostrova, dvanáct kilometrů jihozápadně od hlavního města a pouze 2 kilometry od letiště, se nachází neznámější a nejoblíbenější letovisko Samosu, Pythagorion. Městečko s bohatým denním i nočním životem nabízí návštěvníkům nejen množství architektonických památek, ale i nepřeberné množství restaurací, kaváren a obchodů se suvenýry.

Samos, Pythagorion na mapě Google maps

Dominantou letoviska je rybářský přístav, kde vedle sebe kotví luxusní jachty i malé loďky místních rybářů. Za koupáním se v Pythagorianu jezdí na deset kilometrů vzdálenou písčitou pláž Psili Ammos, která patří, i pro krásný výhled na nedaleký romantický ostrůvek, k nejkrásnějším na ostrově. Západně od letoviska se nachází další, tentokrát písčito-oblázková, pláž Potokaki. Ani ti, kteří rádi tráví dovolenou aktivně, nepřijdou zkrátka, další z místních pláží je přímo stvořená pro vodní sporty.

Městečko, které nese jméno po slavném rodákovi, Pythagorovi, má bohatou historii. Bylo vystavěno na místě původního antického města Samos (jeho dřívější název byl Tigani) a většina pozůstatků, ke kterým patří i monumentální přístavní hráz, která vybíhá téměř půl kilometru do moře, nebo fragmenty městských hradeb, pochází z 6. století př. n. l.

Nájezdy Turků připomíná ruina pevnosti z 19.stol., která se nachází na vyvýšeném místě nad městem. V její blízkosti jsou rozesety zbytky křesťanské baziliky. Často navštěvovaný je i vedle stojící kostel, který byl vystavěn po vítězné bitvě s Turky v roce 1824. Ve výčtu architektonických památek nemůžeme opomenout tunel Efpalineio Orygma, který byl svého času označován osmým divem světa. V Pythagorianu je možné navštívit i několik muzeí. V budově radnice se nachází archeologická sbírka, v areálu hotelu Doryssa Seaside Resort - při výjedu z města - folklorní muzeum.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám