Historie ostrova Santorini

Hlavní strana -Santorini -Historie -Báje o stvoření ostrova Santorini

Báje o stvoření ostrova Santorini

Starověká řecká mytologie mluví o stvoření ostrova Santorini jako o zázraku. Tato událost je spojena s příběhem o výpravě Argonautů, kdy Jáson a jeho společníci byli již na cestě domů, když přistáli na malém ostrově v Egejském moři a Eufémos tu měl zvláštní sen.

Eufémovi, synovi Poseidóna a Europy, se zdálo, že se miluje s krásnou nymfou, dcerou boha moří Tritona. Ta mu ale záhy oznámila, že je těhotná, ale bojí se to říct svému otci, který by se jistě velmi rozčílil. Potřebovala proto místo, kde by se mohla skrýt a dítě porodit. Nymfa tak poprosila Euféma, aby vzal do rukou hroudu země a hodil ji do moře.

Když se Eufémos probudil, nemohl na ten zvláštní sen přestat myslet a rozhodl se, že krásnou vílu poslechne. Vzal z malého ostrůvku hromadu půdy a jakmile se s ostatními vydali na další plavbu, hodil tento kus země na otevřené moře. Najednou se před nimi jako zázrakem objevil malý ostrov, který poskytl nymfě bezpečné útočiště a ona tu porodila syna. Eufémos pojmenoval tento ostrov jako Kallisté (tedy "nejkrásnější") a jejich společný syn dostal jméno Theras. Později se tak pro ostrov vžilo označení "Théra".

I když se teď pohybujeme v oblasti legend a fantazie, vědecké studie ukazují, že to, že se podle vyprávění ostrov objevil náhle a odnikud, nemusí být daleko od pravdy. Geologové se totiž domnívají, že ostrov Santorini vznikl sopečnou činností, když v oblasti vybuchla nějaká větší sopka.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám