Letoviska ostrova Symi

Hlavní strana -Symi -Letoviska -Město Symi

Město Symi - ostrov Symi

Město Symi

Stejnojmenné hlavní město leží v severní části ostrova. Rozkládá se na svahu malebného zálivu a je rozděleno na dvě části. Horní část města se jmenuje Ano Symi (nebo též Chorjó) a spodní části při moři s přístavem se přezdívá Gialos. Obě městské části spojuje mramorové schodiště zvané Kali Strata, které stoupá z přístavu do horního města. Budete-li se chtít po schodišti projít, musíte si vyšlápnout asi 350 schodů.

Symi, Město Symi na mapě Google maps

Městská část Ano Symi je o něco menší než ta přístavní. Najdete zde kupříkladu zámeckou tvrz a lékárnu z 18. století. Gialos neboli přístavní část, to jsou hlavně jachty a plachetnice, které tvoří známý pohled na přístav. A obzvláště v létě je tu velmi rušno. Staré barevné neoklasicistní budovy byly přestavěny na hotely, apartmány, obchůdky, restaurace a kavárny. Obě části dohromady tvoří pěkné město s různými druhy okrové a lososové barvy, hezká sídla s balkonky a s červenými taškovitými střechami. Domy stojí nad sebou ve svahu, mezi nimi zelené porosty a skály... úžasné malebné městečko.

Městečko Symi se může chlubit i několika krásnými památkami. Z těch, co jsou otevřené veřejnosti, zmiňme například hrad Kastro, postavený Johanity v roce 1407. Jedná se o nejvyšší bod města a je odtud opravdu nádherný výhled na okolí. Bohužel byl hrad poničen Němci v druhé světové válce. K dalším významným památkám města patří pozůstatky antické akropole a také Hodinová věž v přístavu (z roku 1881). Stojí tu i na 14 kostelů, z nichž je však velká část zavřená. Místní archeologické muzeum obsahuje artefakty z byzantské a středověké éry a také fresky ze zmiňovaných zavřených kostelů.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám