Aktuálně

Hlavní strana -Aktuálně -Požáry - Rhodos, Korfu, Evia (Euboia) a Peloponés

Požáry - Rhodos, Korfu, Evia (Euboia) a Peloponés

Která jsou aktuálně nejpostiženější letoviska?

22. 7. 2023 (aktualizováno 26. 7. 2023) Rozsáhlé požáry aktuálně sužují hned několik turisticky oblíbených destinací napříč celým Řeckem. Již týden bojují hašiči s neutichajícím požárem na řeckém ostrově Rhodos. Původně lesní požár se bohužel rozšířil i k jihovýchodnímu pobřeží ostrova a bylo nutné přistoupit k evakuaci turistů i místních obyvatel, která svým rozsahem nemá v Řecku obdoby. Aktuálně hoří také na řeckých ostrovech Korfu a Evia (Euboea) a větší ohniska požáru se objevila i v severní části Peloponésu. Vysoké riziko vzniku požárů nicméně platí téměř v celém Řecku.

Požár na řeckém ostrově Rhodos

Již před týdnem, v úterý 18. 7., vypukl lesní požár na turisticky velmi oblíbeném řeckém ostrově Rhodos a kvůli silnému větru a vysokým teplotám se ho stále nedaří dostat pod kontrolu. Požár se bohužel rozšířil až k turistickým letoviskům na jihovýchodním pobřeží ostrova. V pátek byli k evakuaci vyzváni obyvatelé vesničky Laerma, během víkendu se rapidně zhoršila situace také blíže k pobřeží a proběhla rozsáhlá evakuace zhruba dvaceti tisíc turistů a místních obyvatel z oblíbených letovisek Kiotari, Lardos a dalších přilehlých oblastí na jihovýchodě ostrova. Svým rozsahem se jedná o největší evakuační operaci, která kdy v Řecku proběhla. Část lidí byla evakuována na lodích či evakuačními autobusy, velké procento z evakuovaných však muselo dojít do bezpečí pěšky i několik kilometrů.

Během víkendu byla hlášena hlavní ohniska v oblastech u obcí Kiotari, Gennadi, Apollona a Laerma. K aktuálně nejpostiženějším oblastem na ostrově patří navíc také Asklipeio, Vati, Kalathos, Malonas, Masari, Plimiri, Lachania a Lindos. V oblasti Asklipeio došlo ke znovuvznícení ohňů, které se šíří jižním směrem. V úterý se situace zhoršila i ve vesnici Vati na jihu ostrova. Turistické středisko Lindos nevykazuje vážnou situaci, je však do ní aktuálně obtížný přístup. V oblastech Kiotari, Pylonas, Lardos, Peukous a Charaki by měl být požář nyní snad již na ústupu.

Nadále však platí, že situace na ostrově Rhodos je velmi proměnlivá. Celý ostrov Rhodos je zařazen do řeckého nejvyššího, pátého stupně požárního rizika (stav pohotovosti). Plameny spálily už desetinu území ostrova.

Komplikace spojené s ničivými požáry na Rhodu a nucenou evakuací se dotkly i většího počtu českých občanů. Podle cestovních kanceláří se na ostrově Rhodos nachází zhruba pět tisíc českých turistů. Evakuováno jich bylo nejméně několik stovek, a to jak do dalších hotelů, tak například do zastřešeného stadionu nebo na trajekt. Situace na místě byla velmi chaotická a i nadále zůstává vážná, elektrické i mobilní sítě mají výpadky. Řecké úřady zřídily zvláštní krizové telefonní linky, na které se mohou obracet zahraniční turisti. Čeští turisté, kteří pobývají na řeckém ostrově Rhodos, se mohou obracet na nouzovou linku českého velvyslanectví v Athénách.

Situaci a možnou přepravu českých turistů zpět do země řeší krizový štáb ministerstva zahraničí ČR. České úřady prosí české turisty nejen na Rhodosu, aby se registrovali do dobrovolné registrace občanů Drozd pro cestování. V noci z neděle na pondělí a dále v pondělí se vedle plánovaných odletů z ostrova Rhodos uskutečnilo také několik repatriačních letů jednotlivých cestovních kanceláří (Čedok, Fischer, Exim Tours, Blue Style). Podle premiéra Petra Fialy je ČR v případě potřeby připravena vyslat vládní letadlo. Dle aktuálních informací jednotlivých CK občané, kteří se chtěli vrátit zpět do ČR, využili buď repatriačních letů či běžných linek, a situace je v tomto směru pod kontrolou.

Ministerstvo zahraničí ČR turistům doporučuje, aby necestovali do oblastí, které jsou požáry postižené, aktuálně se jedná především o tyto: Kiotari, Gennadi, Pylonas, Laerma, Lardos, Lindos, Kalathos, Malona, Asklipeio, Peukous, Massari a Charaki. Vysoké nebezpečí požáru platí však pro celý ostrov Rhodos. Většina tuzemských cestovních kanceláří zvolila jednotný postup a zrušila nedělní a pondělní odlety u těch zájezdů, které směřovaly do oblastí zasažených požárem. Klientům cestovní kanceláře nabídly např. bezplatné storno zájezdu (pro nejbližší odlety), nebo změnu termínu zájezdu či destinace (pro následné odlety). Pro konkrétní informace kontaktujte prosím svoji CK.

Ministerstvo také uklidňuje české občany, že mohou z ostrova Rhodos odletět i bez svých cestovních dokladů. Místní policie vystavuje přímo na letišti na Rhodosu potvrzení o ztrátě cestovního dokladu.

Telefonní linky v češtině - pro české turisty na Rhodu:

  • Speciální linka MZV ČR: +420 222 264 240
  • Velvyslanectví Athény: +30 694 473 37 69 (nouzová linka, funguje nepřetržitě)
  • CK Čedok: +420 296 184 910
  • CK DER Touristik, Exim, Fischer: +420 255 787 999
  • CK Blue Style: +420 226 036 100
  • Řecké ministerstvo zahraničí: +30 210 368 1730, +30 210 368 1259, +30 210 368 1350 (v anglickém jazyce)

Požár na řeckém ostrově Korfu

Na dalším turisticky velmi oblíbeném řeckém ostrově Korfu vypukly požáry v severovýchodní části ostrova. Kvůli riziku většího šíření požáru proběhla evakuace místních obyvatel i turistů v oblastech Vigglatouri, Nisaki, Rou, Katávalo, Kéntroma, Tritsi, Kokkokílas, Sarakiviátika, Plagiá, Kalámi, Vlachátika, Kavalléraina, Santa, Megoula, Porta, Palia Perithia, Sinies, Loutses, Imerolia a Kalamaki-Apraos.

Na ostrově je v současnosti asi tisíc turistů z Česka. Dle vyjádření MZV ČR bylo několik Čechů v noci evakuováno z hotelů, ráno se do nich ale vrátili. Repatriační lety z ostrova Korfu zatím nejsou v plánu.

Většina požárů by měla být pod kontrolou. V úterý se ale některá ohniska rozšířila až na dosah obytných budov a byla evakuována vesnice Loutses.

Požár na řeckém ostrově Evia (Euboea)

Velké požáry a evakuace turistů i místních zasáhly také ostrov Evia/Euboea, zejména lokality Karystos, Potami, Livadi, Kastri a Platanistos. Podle řeckých médií je právě situace na ostrově Evia aktuálně nejhorší.

Další požáry v Řecku

Aktuální ohnisko požáru ničí také oblast přístavního města Achaia (Aígio) na severozápadním Peloponésu a hasiči bojují s ohněm i v severní části Peloponésu, v oblastech Farangi, Vouraikou a Diakopto.

Minulý týden zaměstnal hasiče i velký lesní požár, který vypukl v Attice (pevninské Řecko) západně od Athén. Řecké úřady byly nuceny nařídit evakuaci několika vesnic a musely evakuovat i děti z letních táborů v okolí města Loutraki. Hořelo také v Lakónii na jihu v oblasti Peloponésu.

Vysoké teploty a dlouhotrvající sucho hrozí vznikem požárů na mnoha místech Řecka a řeckých ostrovů. Nejvyšší, pátý stupeň rizika požárů (stav pohotovosti) platí aktuálně také na řeckém ostrově Kréta, a to konkrétně v okresech Rethymno, Heraklion a Lassithi.

Zdroje:

webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR, ČT24 Česká televize, ČTK, iRozhlas Český rozhlas