Aktuálně

Hlavní strana -Aktuálně -Vývoj požárů v Řecku

Vývoj požárů v Řecku

Aktuálně je situace ohledně požárů v Řecku a na řeckých ostrovech klidná

28. 7. 2023 (aktualizováno 3. 8. 2023) Všechny požáry v Řecku se již dle informací tamní civilní služby podařilo dostat pod kontrolu. O víkendu bojovali hasiči s rozsáhlým požárem u Olympie a nebezpečná situace panovala také ve východním Řecku, především kolem pobřežních měst Volos a Nea Anchialos, kde následkem požáru došlo i k výbuchům v muničním skladu. Na ostrově Rhodos byl zrušen stav nouze. Nebezpečí vzniku a dalšího šíření požárů však kvůli dlouhotrvajícímu suchu zůstává vysoké.

Peloponés, Athény a východní pobřeží Řecka

Zatímco v červenci zaměstnávaly hasiče především velké lesní požáry v severozápadní části Peloponésu v oblasti přístavního města Achaia, jeden z posledních větších požárů vypukl v blízkosti antické Olympie, jednoho z nejvýznamějších archeologických nalezišť v Řecku, u západního pobřeží Peloponésu. Obyvatelé několika vesnic byli preventivně evakuováni. Celkem tři požáry v oblasti Olympie jsou pod kontrolou a podařilo se je uhasit.

V červencových týdnech došlo také k požárům v Attice, západně od hlavního města Athény.

Požáry ve velké míře zasáhly také východní pobřeží pevninského Řecka, oblast Thesálie. Vážná byla situace zejména v regionu Magnesia kolem přímořských středisek Volos a Nea Anchialos, která si vyžádala evakuaci místních obyvatel i turistů. U města Volos bohužel v souvislosti s požárem zemřeli dva lidé, místní farmář a jeho žena.

Ve měste Nea Anchialos se hasičům nepodařilo požár zpomalit a ten se rozšířil až k tamnímu muničnímu skladu, který využívá řecké elitní letectvo. Exploze munice používaná pro stíhací stroje F-16 byla tak silná, že doprovodná tlaková vlna rozbila v domech v blízkosti skladu okna a způsobila mezi lidmi paniku. Kvůli trvajícímu nebezpečí muselo být evakuováno nejméně 10 tisíc Řeků a turistů, někteří museli utéct v loďkách po moři. Situace v okolí muničního skladu je ale podle hasičů i armády již pod kontrolou. Stíhačky byly z preventivních důvodů armádou přesunuty na jiná letiště.

Řecké ostrovy Rhodos, Korfu a Evia

Situace na řeckých ostrovech Rhodos, Korfu a Euboei je pod kontrolou. Píše to web CNN Greece s odvoláním na pravidelná hlášení hasičů a civilní služby.

Na řeckém ostrově Rhodos vypukl požár již v úterý 18. 7. a situace na ostrově byla velmi kritická, neboť původně lesní požár ve vnitrozemí ostrova postupně nabíral na síle a vlivem silného větru se rozšířil přes vesnice Laerma, Asklipio a Vati až k jihovýchodnímu pobřeží ostrova, vč. populárních turistických letovisek Gennadi, Kiotari, Lardos ad. Evakuováno muselo být až 25 tisíc turistů a místních. Na celém území ostrova Rhodos byl vyhlášen nouzový stav, který byl 29. 7. 2023 odvolán. Místní se vracejí do svých domovů, aby zjistili rozsah škod a začali s opravami. Záběry z dronů ale odhalily i zkázu velkého území tohoto ostrova (uvádí se až 200 km čtverečních), spálená země se na mnoha místech táhne z vnitrozemí ostrova až k samotnému pobřeží.

Požáry, které hořely na různých místech ostrova, se hasičům podařilo uhasit. Někde se ale plameny objevily znovu, a tak záchranáři zůstávají v pohotovosti.

Také podle Ministerstva zahraničních věcí ČR je situace na ostrově Rhodos již několik dní stabilizovaná, proto MZV ČR zrušilo zvláštní telefonní linku, která byla určena pro podávání informací o aktuální situaci na Rhodu a také pro pomoc českým občanům, kteří se v místě ocitli v nouzi. Rozhodnuto bylo dále o návratu speciálního konzulárního týmu, složeného ze dvou konzulárních profesionálů MZV a dvou zástupců Hasičského záchranného sboru. Ti pomáhali např. přímo na letišti, aby se čeští občané bez obtíží dostali do letadel, vydávali jim náhradní cestovní doklady, vyjížděli také do terénu, aby zmapovali faktický stav na ostrově.

Situace je již klidná i na ostrově Korfu (Kerkyra). Ostrov Korfu je momentálně zařazen do druhého (středního) stupně požárního rizika. V červenci vypuklo hned několik požárů v severovýchodní části ostrova a úřady vydaly pokyn k evakuaci středisek Loutses, Imerolia, Syki, Apraos a Kalamaki ad.

Požáry v červenci zasáhly i řecký ostrov Evia (Euboea), zejména lokalitu Karisthos (jih ostrova) a turistickou oblast Kymi (jihozápad). Byly evakuovány čtyři oblasti. Na ostrově Evia bohužel došlo k tragické nehodě hasičského letounu Canadair, který se zřítil po nárazu do stromu a na jehož palubě zahynuli dva řečtí hasiči.

Riziko dalších požárů v Řecku

Všechny požáry v Řecku se již podařilo dostat pod kontrolu. Aktuálně je většina území Řecka a řeckých ostrovů zařazena do kategorie 2 (střední) požárního nebezpečí, celkově z 5ti bodové stupnice. Stupeň 3 (vysoký) zůstává vyhlášen např. pro ostrovy Rhodos či Kythira.

Nebezpečí vzniku a dalšího šíření požárů však kvůli týdny trvajícímu suchu, vysokým teplotám a silnému větru zůstává vysoké v celém Řecku.

Řecko každoročně zápasí se stovkami požárů, z nichž velká část je zapříčiněna lidským chováním, a to bohužel jak jednáním z nedbalosti (např. pálení odpadků, odhazování nedopalků, grilování na zahradě), tak i úmyslným zakládáním požárů. V rozhovoru pro stanici ERT řekl Vasilis Kikilias, řecký ministr pro změnu klimatu, že chce přísnější tresty pro žháře i lidi, kteří porušováním svých povinností napomáhají vzniku a šíření požárů.

Zdroje:
webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR, ČT24 Česká televize, ČTK, iRozhlas Český rozhlas, CNN Greece