Aktuálně

Hlavní strana -Aktuálně -Řecko bojuje s rozsáhlými lesními požáry

Řecko bojuje s rozsáhlými lesními požáry

23. 7. 2018 (aktualizováno) Od pondělního rána se Řecko potýká s ničivými požáry, které kvůli horkému počasí a silnému větru narostly do obrovských rozměrů. Ohně zuří východně i západně od Athén, mezi nejvíce postižená místa patří Kineta, Mati a Rafina. Již teď se požáry řadí mezi ty nejtragičtější, neboť si vyžádaly nejméně 50 obětí a velký počet zraněných.

V pondělí 23. 7. vypukly v okolí Athén tři velké lesní požáry, které se šířily velmi rychlým tempem a zasáhly i obytné oblasti, ze kterých se bohužel řadě lidí i přes nařízenou evakuaci nepodařilo zavčas utéct. První plameny se objevily v hornaté oblasti severně od města Kinéta, zhruba 50 km západně od Athén. Místní obyvatelé tak museli narychlo opustit své domovy, převážně letní sídla, která využívají Řekové pro trávení svých dovolených a prázdnin. Kvůli hustému a dusivému kouři musela být uzavřena i dálnice spojující Atény s Korinthem, což způsobilo v oblasti dopravní zácpy. Šedivý dým byl patrný i nad aténskou akropolí a na několik hodin byl na ni turistům vstup zakázán.

Následně propukly požáry na svazích pohoří Pendeli severovýchodně od Athén a rychle se rozšířily i mezi obytné zástavby. Nejkritičtější situace panovala u přístavního městečka Rafina a nedaleké vesnice Mati. Kvůli postupujícímu požáru byly zavřeny silnice mezi městem Nea Makri a přístavem Rafina a lidé tak před ohněm prchali na pláže, odkud je zachraňovaly nejen řecké vojenské lodě, ale pomáhaly i rybářské lodě nebo dokonce turisté na gumových člunech. Podle ČTK se takto podařilo z postižených oblastí evakuovat nejméně 700 lidí.

Nejvíce zraněných, ale i nejvíce obětí na životech (26 obětí) je hlášeno z městečka Mati. Lidé zůstali uvězněni ve svých domovech nebo autech a oheň tu obklíčil také skupinu prchajících lidí, dospělých i dětí, kterým se nepodařilo včas evakuovat. Jejich těla našli pracovníci Červeného kříže jen pár desítek metrů od pláže.

V noci na úterý začal vítr ustávat a hasičským sborům se tak podařilo většinu požárů dostat pod kontrolu. Poslední zprávy z Řecka mluví o tom, že oheň je již na ústupu a všechny silnice jsou znovu otevřené. Tragická bilance 50 lidských životů ale nemusí být bohužel konečná, protože na řadě míst stále hoří a záchranáři se do některých oblastí ještě nedostali. Většina z hlášených obětí uhořela, někteří se otrávili jedovatým kouřem a někteří také utonoli, když v panice naskákali do moře. Zraněných je podle aktuálních informací asi 150, přičemž velké procento z nich je v ohrožení života.

Řecké úřady prozatím nepotvrdily, že by mezi obětmi či zraněnými byli také občané České republiky. Situaci českých turistů v Řecku monitoruje Asociace cestovních kanceláří ČR, řekl ČTK její místopředseda Jan Papež. Podle něj by se díky slábnoucímu větru a práci hasičů situace nemusela dotknout žádné oblasti, ve které se nacházejí čeští turisté.

Rozsáhlé lesní požáry nejsou naneštěstí v Řecku ničím výjimečným. Na řecké pevnině panují v těchto dnech teploty okolo 40°C a společně se silným větrem se pak ohně šíří velmi rychle. Na současných požárech je však podivné to, že během jediného dne propukla v okolí Athén tři samostatná ložiska. Řecký premiér Alexis Tsipras již vyjádřil podezření, že požáry někdo založil úmyslně. Hasičům v jejich boji pomáhá i řecká armáda a Řecko požádalo o pomoc i další země EU.