Aktuálně

Hlavní strana -Aktuálně -Vichřice a silný déšť způsobily v Řecku lokální záplavy

Vichřice a silný déšť způsobily v Řecku lokální záplavy

Voda zaplavila i oblíbená turistická letoviska

27. 6. 2018 S počátkem hlavní turistické sezony se musí Řecko potýkat s bleskovými povodněmi, které s sebou přinesly prudké lijáky posledních dnů. Velká voda zasáhla vnitrozemí Řecka i přímořská letoviska, nejvíce postižená jsou místa Chalkidiki na severu Řecka, okolí Larissy v centrální části země i oblast poblíž Atén. Problémy hlásí i některé řecké ostrovy.

Silné letní bouřky způsobily v Řecku bleskové povodně, divoká voda na některých místech podemlela silnice, odnášela auta a dokonce poničila i řadu budov. Velké škody povodně napáchaly v turisticky oblíbené destinaci poloostrova Chalkidiki na severu Řecka, kde se voda valila především střediskem Nikiti, a v městě Larissa a jejím okolí v centrální části země. V oblasti Mandra a Nea Peramos jihozápadně od Atén muselo být evakuováno několik osob, které uvízly v zatopených autech a domech. V oblasti Kanalie se vylily potoky z břehů a zaplavily část místních silnic i domů.

Lijáky sužují i některé řecké ostrovy. Na ostrově Kalymnos, který patří mezi souostroví Dodekanés a leží severně od řeckého ostrovu Kos poblíž Turecka, zaplavila voda řadu ulic. Varování meteorologů před silnými bouřkami nadále platí pro souostroví Sporady a druhý největší řecký ostrov Euboia. Určité riziko pro další dny může panovat i pro souostroví Kyklady a souostroví Dodekanés.

Bleskové záplavy nejsou bohužel pro Řecko ničím ojedinělým. Města Mandra a Nea Peramos se ještě nestihla vzpamatovat z loňských podzimních povodní (viz článek níže) a už se musejí vyrovnávat s následky letošních silných bouřek. Loňské záplavy připravily v Aténách a okolních městech o život 24 lidí.


16. 11. 2017  Povodně zasáhly oblast západně od řecké metropole Athény, nejvíce postižená jsou města Megara, Mandra a Nea Peramos. Kromě velkých materiálních škod si bouře bohužel vyžádaly i nejméně 15 mrtvých.

Silný vítr vyvracel stromy a poškodil řadu budov. Prudké lijáky, které ho doprovázely, převracely auta na silnicích a rychle zatopily přilehlé oblasti. Zdroje z civilní obrany a protipožární ochrany uvádějí 15 obětí, z nichž většina pochází z městečka Mandra. Lidé umírali především v zaplavených domech nebo je strhl silný proud vody. Dalších 17 lidí bylo ošetřeno se zraněním. Vyhlídky na další dny ale nejsou nijak povzbudivé, podle předpovědi počasí mají pokračovat silné deště.

Vichřice trápí ale i další řecké ostrovy v oblasti středního Středomoří. Lokální povodně a nebezpečné sesuvy kamení a bahna hlásí ostrov Symi (leží nedaleko turisticky oblíbeného ostrova Rhodos). Na ostrově Korfu dokonce zahynul jeden turista.