Aktuálně

Hlavní strana -Aktuálně -Řecko se od poloviny května otevře zahraničním turistům

Řecko se od poloviny května otevře zahraničním turistům

23. 3. 2021 Řecko a Kypr se chystají v květnu otevřít své hranice zahraničním turistům. Řecký ministr pro cestovní ruch Harris Theocracis oznámil, že vstup do Řecka bude umožněn těm turistům, kteří buď byli očkováni proti Covid-19, nebo se z této nemoci nedávno uzdravili či před svým příjezdem podstoupili PCR test s negativním výsledkem.

Řecko

Řecká vláda vyvíjí maximální úsilí o to, aby zachránila nadcházející turistickou sezonu, a její snahou je proto umožnit zahraničním turistům přicestovat do Řecka bez následné povinné karantény. Pro volný vstup na řecké území by turistům měl sloužit buď 1) očkovací pas (certifikát o očkování proti Covid-19) nebo 2) potvrzení o prodělání nemoci Covid-19 nebo 3) negativní PCR test na Covid-19.

Řecký ministr pro cestovní ruch Harris Theocracis dodal, že hranice by se mohly zahraničním turistům otevřít od 14. května 2021. Nicméně, toto datum je prozatím spíše orientační, vše bude záležet na vývoji pandemie Covid-19. Vláda zároveň doufá, že epidemiologická situace dovolí do té doby některá opatření zmírnit (aktuálně platí v Řecku zákaz nočního vycházení, omezení veřejného shromažďování, uzavření některých obchodů, zákaz cestování mezi některými částmi země ad.).

Řecká vláda počítá s tím, že všichni turisté budou moci být podrobeni namátkovému testování, obdobně jako tomu bylo loňskou sezonu. Ministr Theocracis také uvedl, že náklady na léčbu turistů, u kterých se prokáže onemocnění Covid-19, ponese řecký stát, nicméně zdůraznil, že opatření, která se týkají řeckých občanů, budou automaticky platit také pro zahraniční turisty, tzn. včetně povinného používání obličejových masek (roušek a respirátorů) na veřejných místech.

Nastíněný model otevírání hranic turistům hodlá řecká vláda od dubna pilotně otestovat s cestujícími z Evropské unie a například také z Izraele či Spojeného království, kde proces očkování výrazně pokročil. Od poloviny května se k nim poté přidají další země.

Kypr

Oznámení o otevření řeckých hranic přišlo z Athén den poté, co se kyperská vláda nechala slyšet, že od 1. května umožní návštěvu ostrova Britům, kteří podstoupili očkování proti Covid-19 (tzn. dostali druhou dávku vakcíny nejméně sedm dní před cestou). Náměstek kyperského ministra pro cestovní ruch Savvas Perdios uvedl, že Británie a Izrael jsou pro Kypr z pohledu turistického ruchu dvěma hlavními partnery. Nicméně turisté budou muset i nadále dodržovat místní protiepidemická opatření, včetně nošení obličejových masek a udržování sociálního distancu. Úřady budou provádět namátkové testování cestujících, a to včetně těch očkovaných.

Turisté z členských států EU mají povolen vstup na kyperské území již od 1. března, a to na základě "barevného" klasifikačního systému od Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Tento klasifikační systém rozděluje země na "zelené", "oranžové" a "červené", a podle barvy země se poté odvíjejí nastavená protiepidemická opatření (jako např. povinnost podstoupit PCR test, nastoupit do povinné karantény apod.). Žádný z členských států EU není aktuálně "zelený".

Zdroj:

Aktuální zpravodajství na https://www.euronews.com/