Aktuálně

Hlavní strana -Aktuálně -Řecko zasáhly vydatné deště a povodně

Řecko zasáhly vydatné deště a povodně

Bouře Daniel ohrožuje oblast Středozemního moře

8. 9. 2023 Po rozsáhlých požárech na konci srpna, čelí Řecko krátce poté další přírodní katastrofě v podobě prudkých bouří a devastujících záplav. Velmi vydatné deště a rychlé povodně zasáhly především oblast Thesálie, mezi nejhůře postižené oblasti patří přístavní město Volos, oblast Pelion a města Karditsa a Trikala.

Přívalové deště zasáhly Řecko v úterý 5. září a byly velmi dlouhé a intenzivní, slábnout začaly až ve čtvrtek odpoledne. Nyní se všechny záchranné složky země včetně řecké armády soustředí především na záchranné operace a pomoc lidem, kteří zůstali uvezněni v záplavové vodě, která v některých částech země přesáhla dva metry. Několik vesnic poblíž města Karditsa bylo povodněmi úplně odříznuto a lidé tu čekají na pomoc např. na střechách svých domů, jedná se zejména o obce Proastio, Agia Triada, Palamas či Kalogriana.

Záplavy ve středním Řecku, v oblasti Thesálie, byly způsobeny zejména extrémním množstvím srážek, které tu během prvních 24 hodin spadlo. Podle řeckých meteorologů se zřejmě jednalo o největší naměřené množství strážek v historii místních statistik, podle odhadu meteorologů tu za 24 hodin spadlo 600 až 800 mm srážek.

K nejhůře zasaženým oblastem patří kromě města Karditsa s blízkými vesnicemi také přístavní město Volos a obec Larisa, kde zůstávají stovky domů bez proudu a pitné vody. Ve městě Volos bylo zaplaveno obrovské množství domů a obchodů, proud vody dokonce strhl některá auta do moře. Bouře udeřila vší silou i v nedalekém horském regionu Pelion a zasáhla i blízký ostrov Skiathos, kde muselo být zrušeno několik letů.

Řecký ministr civilních ochrany Vassilis Kikilias uvedl, že za poslední dva dny bylo zachráněno již téměř 900 lidí, přičemž rychlost evakuace byla bohužel limitována silnými bouřemi. Do oblastí, kam se nemohou kvůli hloubce vody dostat hasičská vozidla, jsou využívány především čluny a od čtvrtečního odpoledne se do záchranných operací mohly zapojit i vrtulníky. Řecké vojenské síly kromě účasti na záchraně obyvatel pracují také na obnovení dopravy tam, kde voda strhla silnice a mosty.

Podle řeckých úřadů si extrémní povětrnostní podmínky tohoto týdne vyžádaly nejméně 6 mrtvých, několik dalších osob se však stále pohřešuje. Bouře Daniel doprovázená přívalovými dešti a větrem zasáhla také Bulharsko a Turecko, kde způsobila smrt nejméně 10 osob. Silné bouřky mohou nadále ohrozit i další státy u Středozemního moře.

Zdroje: Reuters, CNN, ČTK, ČT24