Aktuálně

Hlavní strana -Aktuálně -Řecko znovu zužují rozsáhlé požáry

Řecko znovu zužují rozsáhlé požáry

Na pomoc vyrazili také čeští hasiči

23. 8. 2023 Řecko se potýká s další vlnou lesních požárů. Nový požár se rozhořel v oblasti Bojótie západně od Athén a v národním parku Dadia poblíž hranic s Tureckem, kde byla bohužel nalezena i spálená lidská těla. Úřady nařídily evakuaci obyvatel z předměstí Athén. Velmi kritická byla situace v přístavu Alexandrupoli, kde muselo být evaukováno více než 200 pacientů z tamní nemocnice. Na řeckou žádost o pomoc zareagovala také Česká republika.

Oblast Attiky a hlavní město Athény

Požáry sužují Řecko a řecké ostrovy celé léto. Po rozsáhlých červencových požárech na turisticky oblíbeném řeckém ostrově Rhodos a dalších, vypukl nyní nový požár v oblasti Bojótie, přibližující se k západnímu a severnímu předměstí Athén. Úřady proto v této oblasti nařídily evakuaci obyvatel, která se má podle odhadů dotknout desítek tisíc lidí. Požár se přiblížil k obydlené části obce Ano Liosia.

V okolí hlavního města Athény hoří hned několik oblastí. Severně od Athén bojují hasiči s rozsáhlým požárem v pohoří Parnitha u města Fylis, kam spadá i nedaleká obec Ano Liosia. Podle místních úřadů bylo ohněm zničeno již několik domů a dochází k výpadkům lektřiny a internetu. Hlavním cílem hašičů je zabránit rozšíření požáru do obydlených částí.

Další velké ohnisko se nachází u severozápadního předměstí Athén. Ve městě Aspropyrgos oheň poničil několik průmyslových i občanských budov. V úterý byl také obousměrně uzavřen úsek dálnice mezi Athénami a přístavem Elefsína.

Požáry nejsou stále pod kontrolou, práci hasičům komplikuje především silný nárazový vítr a vysoké teploty, které v Řecku panují.

Národní park Dadia a přístavní město Alexandrupoli

Velmi kritická je také situace v severovýchodní části země, kde požáry zuří u hranic s Tureckem. V lesích v řeckém národním parku Dadia bylo nalezeno osmnáct spálených lidských těl. Vzhledem k tomu, že v oblasti nejsou úřadům hlášeny žádné pohřešované osoby, předpokládá se, že mrtvými jsou běženci. Oblastí národního parku Dadia často procházejí migranti, kteří se snaží dostat touto nelegální cestou přes řeku Evros z Turecka do Řecka.

Kvůli přibližujícím se požárům museli být v úterý časně ráno evakuováni také pacienti z fakultní nemocnice ve městě Alexandrupoli. Zhruba devadesát pacientů bylo evakuováno na trajekt v přístavu, který poslouží jako dočasná plovoucí nemocnice. Dalších více než sto pacientů zamířilo do jiných nemocnic nebo do domácí péče.

Město Alexandrupoli zřídilo také nouzové ubytovny pro evakuované obyvatele, např. v tělocvičnách, městském divadle i v kostelích.

Pomáhá i Česká republika

Situace ohledně požárů v Řecku se tento týden rapidně zhoršila a Řecko požádalo prostřednictvím Mechanismu civilní ochrany Unie o pomoc. Podle řeckých úřadů je riziko dalšího šíření požárů extrémní. Česká republika vyslala na pomoc řeckým hasičům dva moduly - pro letecké i pozemní hašení. Pozemní konvoj vyrazil na cestu v úterý po poledni a na místo by měl dorazit ve středu večer. Sbor čítá 79 členů, zejména hasičů, záchranářů a zdravotníků, a také 33 kusů hasičské a záchranářské techniky. Součástí skupiny je i tým pražských záchranářů s evakuačním speciálem Fénix. Do Řecka odletěl také vrtulník Black Hawk, který má pomoci s hašením v nepřístupných terénech řeckých lesů a hor.

Zdroje: ČTK, ČT24, Reuters, Earth Observatory NASA