Aktuálně

Hlavní strana -Aktuálně -Rozsáhlé požáry zasáhly i předměstí Athén

Rozsáhlé požáry zasáhly i předměstí Athén

4. 8. 2021 V úterý odpoledne vypukl velký požár v severním předměstí Athén. Oheň sežehl domy a auta a donutil obyvatele k útěku, byla nařízena evakuace obyvatel Varybobi a evakuovány byly i děti z letního tábora.

Podle předběžného šetření hasičů vypukl úterní požár v hustě zalesněné oblasti Kryoneri a rychle se rozšířil po severním předměstí Athén. Odpoledne byla nařízena evakuace obyvatel z oblasti Varibobi, kvůli požáru byla také uzavřena řecká státní silnice vedoucí z Athén do Lamie. Požár také poškodil části energetické sítě, což v některých částech metropole způsobilo problémy s dodávkami elektřiny.

Požáry severně od Athén měly tři hlavní ohniska ve městech Varybobi (Varympopi), Adames a Thrakomakedones. Oheň zde poničil auta i domy a vyhnal tisíce lidí z jejich domovů. Již dříve byly evakuovány děti z letního tábora a obyvatelé předměstí Varympopi, Adames a Thrakomakedones  dostali příkazy opustit svá obydlí. I přesto někteří z nich zůstali a snažili se ochránit své domy vlastními silami.

Podle ministra řecké civilní ochrany Nikose Hardaliase jen za posledních 24 hodin zaznamenali hasiči v zemi 81 lesních požárů. Teploty přesahující 40 stupňů Celsia a silný vítr rozdmýchaly v posledních dnech požáry v různých oblastech Řecka, v noci z neděle na pondělí hořelo na ostrově Rhodos, který je i mezi českými turisty velice oblíbený. Lesní požáry si vyžádaly evakuaci osob i na jižním pobřeží Peloponésu a na ostrovech Evia (Euboia) a Kos.

Řecko v současné době trápí nejhorší vlny veder za posledních 30 let, proto řecké úřady již dříve uzavřely některé památky v brzkých odpoledních hodinách. Omezení se týká také athénské Akropole, která bývá běžně otevřena od 8 do 20 hodin, tento týden má však zkrácenou otevírací dobu a mezi polednem a 17. hodinou je pro veřejnost uzavřena.

Nejen Řecko však bojuje s mohutnými požáry, které způsobily současné vysoké teploty. Sérií požárů byly také postiženy zejména Turecko, Itálie a Albánie.

Zdroj:
Euronews.com. 3.8.2021