Aktuálně

Hlavní strana -Aktuálně -Na ostrově Rhodos vypukl rozsáhlý požár

Na ostrově Rhodos vypukl rozsáhlý požár

2. 8. 2021 V neděli večer vypukl na řeckém ostrově Rhodos rozsáhlý požár, se kterým hasiči bojovali celou noc. Část ostrova přišla také o dodávky elektřiny a vody. V pondělí je nicméně situace již výrazně lepší, podařilo se vyřešit i noční výpadky.

Vlna extrémních veder, která v současnosti sužuje jižní Evropu, s sebou bohužel nese i velké množství lesních požárů. Aktuálně je situace velmi vážná především v Turecku (provincie Antalya a Mugla), kde jsou hlášeny i oběti na životech. Masivní požáry zachvátily také jižní část Itálie a v neděli večer vypukl rozsáhlý požár na turisticky oblíbeném řeckém ostrově Rhodos.

Oheň zachvátil především severní část vnitrozemí ostrova Rhodos. Všichni obyvatelé vesnice Psinthos museli být evakuováni a v ohrožení byla i známá přírodní lokalita Údolí motýlů. Požár se šířil především v kopcích ve vnitrozemí ostrova, a přímořská turistická letoviska tak nebyla přímo ohrožena. Velká část ostrova se nicméně potýkala s výpadky elektřiny a s přerušením dodávek vody. S velkým požárem bojovalo přes sto hasičů, kterým pomáhali vojáci a dobrovolní hasiči. Pomoci dorazily také posily z pevninského Řecka a z ostrova Kréta.

V pondělí byla situace naštěstí již výrazně klidnější a oheň se podařilo dostat pod kontrolu. Na většině území ostrova Rhodos byly během pondělního dne obnoveny i dodávky elektrické energie a vody.

V pondělí a úterý se v Řecku očekávají velmi vysoké teploty, které mohou na některých místech dosahovat až 44 stupňů Celsia. V nejohroženějších oblastech budou zavřeny i některé památky a archeologické parky. K vysokým teplotám se však přidává také silný horký vítr, který napomáhá rychlému šíření ohně. Tyto nepříznivé klimatické podmínky usnadňující vznik lesních požárů potrvají celý týden. Jen za posledních 24 hodin evidují v Řecku 60 nových lesních požárů.

Zdroj:
ČTK České noviny (www.ceskenoviny.cz). Aktuálně.