Bájní tvorové a příšery

Hydra

V řecké mytologii je Hydra obrovská nestvůra, která měla hadí tělo a sedm nebo devět dračích hlav. Byla dcerou obra Týfóna a Echindy.

Hydra žila v bažinách u města Lerny (v Argolidě) a ničila své okolí. Nikdo s ní ale nic nezmohl, protože jednu z hlav měla nesmrtelnou a ostatní jí dorůstaly (pokud jí někdo usekl jinou hlavu, tak z ní narostly další dvě).

Hydru přemohl až hrdina Hérakles, kterému to jako úkol zadal král Eurystheus. S tímto úkolem mu pomáhal Ioláos a to proto, že Hydra měla také svého pomocníka - obrovského raka. Héraklés zapálil les za lernskými bažinami, aby Hydře znemožnil ústup. A poté začal zapálenými šípy ostřelovat Hydru. Jakmile se na něj Hydra vrhla, tak jí usekl hlavu, ale z té narostly hned další dvě. V tu chvíli se Héraklovi navíc zakousl do nohy obří rak, kterého však zneškodnil Ioláos. Po mrtvém rakovi se Hydra ohlédla, čehož Héraklés využil, vytrhl hořící strom a upálil jí hlavu tak, že se již žádná nová hlava neobjevila. Stejným způsobem se vypořádal i s ostatními hlavami, včetně té nesmrtelné. Tělo mrtvé Hydry rozsekal a zakopal hluboko do země. Z Hydřiny žluči si zakalil šípy, protože rány jimi způsobené byly nezhojitelné.

Hydra měla několik sourozenců, kterými byli Orthos (dvouhlavý pes), Kerberos (tříhlavý pes, hlídač říše mrtvých), Sfinx (obluda s hlavou a hrudí nahé ženy, lvím tělem, hadím ocasem s orlími křídly) a Chiméra (obluda s tělem lva, uprostřed kozy, vzadu draka, dštila oheň třemi tlamami).