Bájní tvorové a příšery

Hesperidky

Hesperidy, Hesperovny

V řecké mytologii byly Hesperidky (jinak řečeno Hesperidy či Hesperovny) dcerami titána Atlanta a Nykty (bohyně noci). Podle jiných zdrojů byly dcerami Forkýse (mořský bůh) a Kétó (mořská bohyně). Říkalo se jim také „nymfy západu“ nebo „večerní dívky“.

Hesperidky měly za úkol hlídat strom v zahradě bohů, který plodil zlatá jablka. Tento strom dostala bohyně Héra jako svatební dar od Gaie (bohyně země). Tento jedinečný strom měl i dalšího ochránce, a to stohlavého draka Ládona.

Zlatá jablka samozřejmě lákala zloděje. Ukrást je se podařilo hrdinovi Héraklovi, a to za pomoci titána Atlanta. Hérakles věnoval jablka bohyni Athéně, která je poté obratem vrátila Hesperidkám. Dalším zlodějem v této zahradě byla bohyně sváru Eris. Ta hodila jablko s nápisem „Té nejkrásnější“ mezi bohyně Héru, Athénu a Afrodítu. Spor o toto jablko vedl v důsledku až k Trójské válce. Od té doby se začalo používat slovní spojení „jablko sváru“.

Uvádí se, že Hesperidky byly tři. Jiné zdroje uvádějí, že byly čtyři, nebo dokonce sedm. Jmenovaly se Aiglé, Erychteia, Hesperethúsa, Arethúsa, Hestiá, Hesperá a Hesperiá.