Bájní tvorové a příšery

Kyklópové

Kýklopes

V řecké mytologii jsou Kyklopové obři s jedním okem uprostřed čela. Nejčastěji se dozvídáme, že Kyklopové byli potomky Úrana (bůh nebe) a Gaie (bohyně země). Jiné zdroje ale uvádějí jako jejich otce Poseidóna (bůh moří). A některé zdroje tvrdí, že byli syny Hekatoncheirů.

Kyklópové měli svůj vlastní národ a žili v zemi zvané Hyperia, kde bydleli v jeskyních. Dle Hésioda byli tři - Steropés, Brontés a Argés.

Kyklópové se společně postavili na stranu boha Dia, když se vzbouřil proti svému otci Kronovi. Kyklópové Diovi ukovali hromy a blesky, díky nimž dokázal svého otce porazit. Dále obři zhotovili přilbu neviditelnosti, kterou půjčili Hádovi v boji proti Titánům. Tuto přilbu pak zapůjčil Hádes hrdinovi Perseovi pro jeho souboj s Medúzou. Kyklópové také vytvořili luk a šípy pro bohyni Artemis. A prý i postavili „kyklopské hradby“ měst Tiryns a Mykény.

V Homérově Odysseji se Odysseus setkává s kyklopem jménem Polyfémos. Tohoto kyklopa Odyssesus oslepil, a tak mohl se svojí družinou z jeho ostrova uprchnout. Ač zde ztratil polovinu mužů.

Kyklopy později zabil bůh Apollón jako odplatu za to, že Zeus zabil jeho syna Asklépia zásahem blesku, který mu zhotovili právě Kyklópové.