Památky na poloostrově Chalkidiki

Hlavní strana -Chalkidiki -Památky -Věž Prosforios

Věž Prosforios - Chalkidiki (Athos)

Strážní věž Prosfórion

Věž Prosforios

Strážní věž Prosforios (nebo také Prosfórion) se nachází v přístavním městečku Ouranoupoli, v severní části poloostrova Athos na Chalkidiki. Její vzdálenost je cca 65 km východně od hlavního města Polygyros.

Chalkidiki, Věž Prosforios na mapě Google maps

Letovisko Ouranopolis a věž Prosforios

Středověká strážní věž Prosforios stojí přímo na pláži, v blízkosti přístavu městečka Ouranopolis. Středně velké turistické letovisko Ouranoupoli je posledním místem na poloostrově Athos, kam smí ještě vstoupit turisté bez omezení. Po pár kilometrech lesem narazíte na hranice mnišské republiky Agion Oros ("Svatá Hora" či "Posvátná Hora"), autonomní oblasti s několika mnišskými kláštery a chrámy, ve kterých žijí tamní mniši. Chce-li území mnichů navštívit někdo cizí, musí získat zvláštní povolení - to se týká pouze dospělých mužů za splnění určitých podmínek (ženy a děti mají vstup zakázán).

Historie a současnost strážní věže

První zmínka o věži Prosfórion pochází z roku 1344, ale odhaduje se, že stavba je ještě starší. Celá její spodní kamenná část odpovídá svojí typologií několika málo známým příkladům staveb z 11. až 12. století. Věž Prosfórion vybudovali mniši, aby sloužila k ochraně města a zdejšího mnišského kláštera.

Současná podoba strážní věže však není tou původní. Během své dlouhé historie si věž prošla několika nešťastnými událostmi, jako například poškozením v průběhu silného zemětřesení v 16. století, vypálením interiéru během revoluce ve 20. letech 19. století nebo následky dalšího silného zemětřesení na počátku 20. století. Vždy byla ale znovu opravena a zrekonstruována tak, aby co nejvíce odpovídala svému původnímu účelu a vzhledu. Nynější podoba je z velké části dílem rozsáhlých rekonstrukcí z poloviny 19. století.

Dnes je byzantská věž Prosfórion označována za největší a nejlépe zachovanou věž na poloostrově Chalkidiki.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám