Letoviska poloostrova Chalkidiki

Hlavní strana -Chalkidiki -Letoviska -Ouranoupoli (Ouranopolis)

Ouranoupoli (Ouranopolis) - Chalkidiki (Athos)

Ouranoupoli (Ouranopolis)

Klidné přímořské letovisko Ouranoupoli (či také Ouranopolis) leží v severní části poloostrova Athos na Chalkidiki. Jeho vzdálenost je cca 65 km východně od hlavního města Polygyros a asi 120 km od letiště v Soluni.

Chalkidiki, Ouranoupoli (Ouranopolis) na mapě Google maps

"Nebeské město"

Přístavní městečko Ouranopolis, jehož název v překladu znamená "Nebeské město", nalezneme na nejvýchodnějším "prstu" poloostrova Chalkidiki, na Athosu, obklopené nádhernou přírodou a zelenými horskými kopci. Jedná se o středně velké turistické středisko, ze kterého přímo sálá řecký klidný a pokojný způsob života. Snad proto, že je městečko posledním veřejně přístupným místem na poloostrově Athos. Do mnišské republiky Agion Oros ("Svatá hora") už mohou pokračovat pouze mniši nebo návštěvníci, kteří získali povolení (pouze muži).

Vybavenost letoviska Ouranopolis

Hlavním zdrojem obživy místních obyvatel je turistický ruch. Podél pobřeží a upravených plážích se táhne dlouhá promenáda lemovaná různými obchůdky, bary a tavernami. Restaurace a taverny lákají turisty především na pokrmy připravené z čerstvých ryb a na lahodné víno ze Svaté hory. Ubytovací kapacity v podobě pěkných hotelů i jednotlivých apartmánů jsou často umístěny přímo v těsné blízkosti pláže.

Ouranoupoli - pláže a přístav

Pobřeží letoviska je pokryté většinou jemným pískem, místy oblázky a tvoří ho větší veřejná pláž Ouranoupoli, několik menších pláží patřících k jednotlivým hotelům a také množství menších zátok, ke kterým se můžete vydat pěšky i na vypůjčené loďce. Celé oblasti dominuje stará strážní věž Prosfórion z poloviny 14. století, která stojí přímo na pláži nedaleko přístavu a v minulosti sloužila k ochraně zdejšího kláštera. V současnosti se může pyšnit tím, že se jedná o největší a nejlépe zachovalou strážní věž na Chalkidiki.

Součástí letoviska je významný přístav Ouranoupoli, ze kterého odplouvají pravidelné spoje do města Soluň i do jednotlivých přístavních městeček na Chalkidiki. Můžete si tu také zaplatit lodní výlet kolem poloostrova Athos a pohlédnout tak alespoň zdálky na horu Mount Athos, její dechberoucí přírodní krásu a výjimečnou architekturu byzantských klášterů.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám