Letoviska ostrova Lesbos

Thermis - ostrov Lesbos

Letovisko Thermis se nachází ve východní části ostrova Lesbos, cca 11 km severně od hlavního města Mytilini. Letovisko je tvořeno třemi oblastmi - Pyrgi Thermis, Paralia Thermis a Loutropoli Thermis, které obklopují olivové háje.

Lesbos, Thermis na mapě Google maps

Letovisko Thermis získalo své jméno podle blízkých termálních lázní, které založili Římané. Místo dříve fungovalo jako letní sídlo zámožných lidí z okolních měst.

Název přímořské vesnice Pyrgi Thermis je zase odvozen od slova "pyrgi", což znamená "věž". Dříve se tu totiž stavěly věžovité domy a vesnice vynikala svoji unikátní architekturou. Dnes jich tu nalezneme už jen několik, ale historické prameny uvádějí, že jich tu stávalo na 160. Pyrgi Thermis je velmi malebnou vesnicí, s dlážděnými uličkami a s typickými řeckými kavárnami. Při své procházce můžete narazit také na budovu školy, zajímavou budovu postavenou z kamenů z roku 1931. K vidění je ve vesnici i zchátralý hotel Sarlitz-Palace, který klientům sloužil mezi lety 1909 a 1980. Své dovolené zde trávili různí králové, premiéři a další důležité osobnosti z celého světa. 

Pro ty, kteří při svých toulkách rádi objevují stopy historie, může být Pyrgi Thermis zajímavým tipem na výlet. Stojí zde zachovalý byzantský kostel ze 14. století s pěknou dřevěnou kazatelnou, ukazující šikovnost tehdejších řezbářů. Nedaleko vesnice se nachází klášter sv. Rafaela, založený v roce 1963. Klášter byl vystavěn v místě staré baziliky, kterou zpustošili Arabové v polovině 15. století. Při tomto útoku byli zabiti všichni mniši - až na jednoho, který se schoval na střeše. Své přežití považoval za zázrak a na důkaz své úcty ke svatým smíchal hlínu ze země se svou krví. Později touto hlínou dotvořil jednu ikonu, která dodnes tvoří součást výzdoby kláštera.

Ve 30. letech 20. století britská archeoložka Winfred Lambová učinila významný objev, když v této oblasti odkryla sídliště z dob mínojské, trójské a mykénské kultury. Některé předměty jsou dnes vystaveny v archeologickém muzeu v Mytilini.

Pláž v Pyrgi Thermis je příjemná, nepřelidněná a tvoří ji jemný písek. Její okolí obklopují olivové háje. Turisté zde mají ale veškerý komfort, k dispozici jim je mnoho hotelů a restaurací, také taverny a bary s lehátky. Na pláži se provozují vodní sporty a ve městě si můžete pronajmout automobil nebo skútr. S Mytilini spojuje vesnici nová silnice.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám