Řecké svátky a tradice

Hlavní strana -Řecké svátky a tradice -Nanebevzetí Panny Marie

Nanebevzetí Panny Marie v Řecku

Svátek Marie – panenky Marie – se v Řecku slaví v průběhu celého roku několikrát (25. 3., 29. 4., 15. 8., 8. 9., 21. 11., 28. 11., 9. 12., 26. 12.). Ta největší slavnost se však koná právě 15. srpna.

Zesnutí Panny Marie je v jejím synaxáři vylíčeno velmi lidsky a dojemně. Když se Kristus rozhodl, že vezme svou matku s sebou, seslal jí o tři dny dříve svého anděla, aby jí to řekl. Ona, radostná, že se opět setká se svým dítětem, šla nejprve na „Olivovou horu“, aby se pomodlila. Tam se všechny stromy sehnuly, aby jí pozdravily. Vrátila se domů, připravila si postel a všechny potřebné věci. Rozsvítila svíce a pozvala sousedy a příbuzné, aby byli u její smrti. Řekla jim o vzkazu od anděla a ukázala jim větev datlovníku, kterou jí nechal. Ženy propadly v pláč, ale panna Marie je uklidňovala, že na svět nezapomene. Rozdala své šaty chudým, pak se ozvalo velké zahřmění, mraky se stáhly nad domem a objevili se Kristovi žáci. Panna Marie připravená, ulehla na lože a odevzdala svou duši. Apoštolové zvedli její lože a pohřbili ji.

V každém koutku Řecka najdete kostelíček zasvěcený panence Marii. Podle jejich zvyků a pověstí vlastní tato panenka Maria ještě přívlastek - Panenka Maria - držitelka novorozeněte, mořská pomocnice, ochránkyně námořníků, lékařka, atd. - podle každého místa, podle každého kostelíčku jí zasvěceného, podle každého zvyku - různý přívlastek. Ale hlavně, a to pro všechny Řeky a pro všechny kostely, panenka Maria – matka. Matka, která opatruje, která tiší bolest, která pomáhá Tobě a všem potřebným, která Tě nikdy nenechá samotného, která nikdy neusne a bude bdít a držet nad Tebou ochrannou ruku, a Matka, která Ti dá vše.

V souostroví Dodecanese (Kos, Rhodos, Karpáthos, Nisyros .. atd.) je oslava panenky Marie (15. 8.) připodobňována k Velikonocům v létě. Konají se obrovské slavnosti, jsou slouženy dlouhé bohoslužby, kostely ale i místními obyvateli, kteří tímto svátkem žijí, jsou hoštěni všichni návštěvníci a pocestní. Věřící i nevěřící kolem 15. srpna navštěvují nejbližší kostely zasvěcené panence Marii a svěřují se se svými problémy a prosí o zázrak na své nevyléčitelné "bolesti". Protože je to právě ona, matka, ke které si chodíme pro radu, pro pohlazení, pro naději.

Na Nisyrosu je do vysoké skály v přístavním městečku Mandraki vysekán klášter Panagia Spiliani (panenky Marie skalní). Podle pověsti někdy ve 14. století našeho letopočtu jeden farmář na této skále objevil malý obrázek Panny Marie, který odnesl do kostela Panagia Potamitissa (panenky Marie říční). O několik dní později však obrázek zmizel a byl znovu objeven v jeskyni na této skále. Obyvatelé ho opět vrátili do kostela, ale zmizení a objevení na skále se ještě několikrát opakovalo. A bylo to i znamení právě pro místní obyvatele, aby v této skále vystavěli klášter a pojmenovali ho Panangia Spyliani - panenka Marie skalní. Tento klášter je nejen okrasou Nisyrosu, je na něj nádherný pohled z pobřeží a moře, ale pokud si dáte tu práci vylézt až nahoru, tak výhled, který se vám naskytne na celé Mandraki a Kos, je nezapomenutelný, uklidňující, osvěžující a prostě pohádkový. Klášter byl od počátku své výstavby velmi známý, i díky tomu "stěhujícímu" se obrázku, který je brán samotnými Řeky jako zázrak. A proto sem 15. srpna přijíždí davy poutníků a návštěvníků z celého Řecka!