Řecké svátky a tradice

Svatba v Řecku

Svatba je v Řecku ohromnou událostí jak pro novomanžele, tak i pro celou jejich rodinu. Řecká rodina na rozdíl od té naší české nečítá pět, šest, sedm členů, ale třeba i padesát až sto lidí. Proto se také celá ta sláva připravuje velmi dlouho dopředu. Sezvat tolik hostů a zařídit vše do dokonalosti a těch nejmenších detailů může trvat i celý rok.

Dívka si do manželství přináší nejen dobré vychování, ale i velkou výbavu, do které naprosto běžně patří třeba byt nebo dům. Mladí ctí staré a samozřejmostí pro ně je se o své rodiče či prarodiče postarat. Ani svazku tak posvátnému, jako je svatba, se nevyhýbají tradice a zvyky. Podle nich se v jednom pokoji nevěstina domu vystavuje výbava. Tu potom navštěvují všichni známí i neznámí, přátelé i sousedi, aby se podívali, jak má taková správná řecká výbava vypadat. Pro mnohé rodiče neprovdaných dívek je to jistě dobrá inspirace. Tradice také všem návštěvníkům "výstavy" ukládá přinést hrníček rýže a hrníček cukru. Cukr pro sladký život a rýži pro plodnost.

Obřad se koná v řeckém pravoslavném kostele v podvečer a novomanželé dostávají dárky v podobě peněz a šperků. V den svatby se nevěsta obléká za asistence kamarádek a žen z její rodiny a je schována před ženichem, který ji smí vidět teprve těsně před obřadem. V průběhu obřadu svědek a svědkyně zvaní "kumbaros" a "kumbara" předají nevěstě a ženichovi požehnané prsteny a třikrát za sebou kříží stefana (věnce) nad jejich hlavou a poté je na jejich hlavu položí. V průběhu prvních manželských kroků, které novomanželé společně podniknou před zraky pozvaných kolem oddávajícího stolu, jsou posypáni rýží a bonbóny obsahující mandle v cukrové polevě zvanými kufeta.