Řečtí hrdinové a postavy

Péleus

V řecké mytologii je Péleus fthíjský král, syn aigínského krále Aiaka a Aigíny. Proslul hlavně tím, že byl otcem hrdiny Achillea.

Péleus neměl lehký život. Již v mládí zabil v hádce svého bratra Fóka a musel uprchnout. Útočiště našel u fthíjského krále Eurytióna. Zde žil spokojeně a dokonce si vzal královskou dceru Antigonu za manželku. Když se jednoho dne vydal na lov hrozného kalydónského kance, tak nešťastnou náhodou zabil krále Eurytióna. A tudíž musel opět uprchnout i z Fthíe.

Kroky Pélea vedly tentokrát do Iólku v Thessálii. Zde jej přijal král Akastos. Královna se do Pélea zamilovala, ale on její lásku neopětoval. Zhrzená královna namluvila Akastosovi, že ji chtěl Péleus svést, a tak se jej rozhodli s králem zabít. Akastos Péleovi schoval meč a vylákal jej do lesa. Hrdina ale svůj meč nalezl a zabil jak Akasta, tak jeho ženu.

Následně se Péleus začal vykupovat ze svých činů množstvím bohatých obětí. Poté, co se očistil, vrátil se do Fthíje, aby se ujal vlády. Bohužel zde již nenalezl svoji ženu Antigonu, která mezitím zemřela.

Ve stejném časovém období se Zeus ucházel o mořskou bohyni Thetis. Když se ale dozvěděl, že její budoucí syn předčí svého otce, tak z námluv vycouval. A rozhodl se Thetis provdat právě za Pélea. Ta z tohoto sňatku nebyla šťastná, ale Diovi nešlo odporovat. Na svatbu byli pozváni všichni bohové a probíhala v jeskyni kentaura Cheiróna. Zde došlo také k legendárnímu sporu o zlaté jablko, které mezi ostatní bohyně vhodila bohyně sváru Eris a mělo patřit „té nejkrásnější“.

Manželství Pélea a Thetis nebylo šťastné, ač spolu měli syna Achillea. Thetis se trápila sňatkem se smrtelníkem a Péleovi se nelíbilo, že se Thetis snažila udělat z Achillea nesmrtelného člověka, protože měl pocit, že jej chce zabít. Achillea natírala ambrózií a zakalovala ho nad ohněm. Jednoho dne Péleus vytasil na Thetis meč a chtěl svého syna zachránit. Thetis se lekla a utekla a nikdy se nevrátila.

Jakmile Achilleus dospěl, tak se z něj stal velký hrdina a válečník. Svůj život položil pod hradbami Tróje.